На закон ще очікує підпис Джо Байдена. Втім, вже зараз журналісти називають його прийняття ознакою відданості Конгресу до НАТО.
Дивіться також Україна може стати другим Афганістаном для США, – WSJ
Що означає закон
Новий закон забороняє будь-якому президенту виводити США із НАТО без схвалення Сенату чи Акту Конгресу.
Ініціаторами законодавчої норми виступили представники обох партій у Сенаті – демократ Тім Кейн і республіканець Марко Рубіо.
Так, Кейн, пояснюючи підтримку НАТО з боку законодавців, зазначив, що Альянс зумів зберегти силу у відповідь на війну Путіна в Україні та зростання викликів у всьому світі. Крім того, прихильність Конгресу до НАТО "надсилає серйозний сигнал авторитарним режимам про те, що вільний світ залишається єдиним", наголосив демократ.
До чого тут Трамп
Новий закон ухвалили на тлі неоднозначних заяв ймовірного кандидата у президенти від Республіканської партії колишнього очільника США Дональда Трампа. Критики Трампа кажуть, що риторика експрезидента послаблює єдність і силу мети Альянсу. Вони побоюються, що у разі перемоги на виборах Трамп відмовиться від зобов’язань США щодо пакту про взаємну оборону НАТО або повністю виведе США з цього союзу.
Водночас у виданні зазначають, що Альянс набув нового значення за президентства Байдена, особливо після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Під час свого терміну Байден багато інвестував в НАТО, направивши більше військ і військових ресурсів до Європи, щоб продемонструвати силу у відповідь на агресію Путіна. Також за Байдена Альянс поповнився новим членом – Фінляндією і готується прийняти ще одного учасника – Швецію.
61 мільярд доларів для України від США: що відомо
- Восени Байден вніс до Конгресу законопроєкт про надання спільного пакету допомоги союзникам у розмірі 106 мільярдів доларів. 61 мільярд мав піти Україні.
- Новий спікер Палати представників Майк Джонсон виступив за розділення допомоги Ізраїлю та Україні.
- У грудні адміністрація Байдена надіслала термінове попередження до Конгресу. Вона заявила, що для допомоги Україні вже майже не лишилося коштів і закликала швидше ухвалити фінансування Києва на 2024 рік.
- 6 грудня Сенат заблокував розгляд законопроєкту через суперечку демократів і республіканців щодо "стіни" на кордоні із Мексикою.
- 14 грудня спікер Палати представників США Майк Джонсон не підтримав пропозицію щодо того, щоб продовжити на один тиждень роботу обох палат Конгресу. Тож парламент США йде на різдвяні канікули, не ухваливши допомогу Україні.
- Згодом стало відомо, що Сенат США працюватиме, відклавши свої святкові канікули.