Видання Spiegel починає матеріал про кризу у Венесуелі зі згадки про відеозвернення Хуана Гуайдо і Ніколаса Мадуро, головних героїв божевільної боротьби за владу у країні. Так, Гуайдо опублікував відео в Instagram: він сидів перед білою стіною, був одягнутий у темний костюм, а на столі стояв бюст визволителя Сімона Болівара. У якій будівлі знімався ролик невідомо – місцеперебування Гуайдо зберігається в таємниці. Згадується і про відео, записане лідером Венесуели у центрі Каракаса.

Мадуро не має ні підтримки, ні поваги збройних сил та людей. Тиран ховається від страху за чотирма стінами президентського палацу,
– сказав Гуайдо, закликаючи венесуельців вийти на вулиці 1 травня.

Пізніше Ніколас Мадуро з'явився на всіх каналах країни та зазначив: "опозиційна група ультраправих" здійснила спробу перевороту за допомогою "колумбійської олігархії" та "імперіалізму США", але "їм нічого не вдалося".

Мадуро своєю чергою виступав перед прапором Венесуели і виглядав впевнено та спокійно. Поруч з ним стояли міністр оборони та декілька вищих військових чиновників.

Венесуела

Він уже призначив трьох спеціальних прокурорів для судового розслідування "спроби перевороту" та додав, що відповідальні за це повинні потрапити у в'язницю – чітка погроза для Гуайдо.

Якби венесуельський конфлікт був боксерським поєдинком, то цей раунд виграв би саме Мадуро,
– зазначає видання.

Тепер питання полягає в тому, хто несе відповідальність за існування Мадуро після спроби перевороту. У Вашингтоні пояснили, що Кремль переконав його залишитися, хоча літак Мадуро вже був готовий до вильоту на Кубу. Гуайдо підтвердив, що "іноземні сили" перешкодили від'їзду самопроголошеного президента. Мадуро і російський уряд це заперечили.

Читайте також: Помпео розповів про причетність Росії до плану втечі Мадуро з Венесуели

Однак журналісти видання додають, що було б передчасно говорити, що Гуайдо остаточно "програв". Він має величезну підтримку населення, багато солдатів перейшли до нього – однак цього виявилося недостатньо.

Зрозуміло одне: криза Венесуели буде вирішена лише за допомогою міжнародної допомоги. До тих пір, поки Вашингтон і Москва не дійшли згоди щодо майбутнього Мадуро, є мало надії на те, що режим зміниться.

Венесуела

CNN пише, що Хуан Гуайдо визнав, що антиурядові акції цього тижня не отримали достатньої підтримки військових для повалення режиму Мадуро.

Ми змушені визнати, що було недостатньо (людей, – 24), ми маємо наполягати, щоб усі збройні сили протестували разом. Ми не просимо протистояння між братами, навпаки. Ми просто хочемо, щоб вони були на боці народу,
– заявив Гуайдо 1 травня.

Телеканал цитує організацію Human Rights Watch, яка повідомила про 168 затриманих під час демонстрацій і стрілянину по протестувальниках і журналістах.

Під час свого першого публічного виступу з початку протестів Мадуро звернувся до прихильників з проханням про "максимальну лояльність" і закликав їх вийти на вулиці, щоб боротися за демократію.

Згадано тут і реакцію американських високопосадовців. Зокрема, президент США Дональд Трамп звернув увагу на страждання мирних жителів через політичні чвари: "Це – жахлива річ. Люди голодують, люди помирають. Немає їжі, немає води. Це – неймовірний безлад”.

Держсекретар США Майк Помпео заявив, що військові дії можливі і "якщо це те, що потрібно (для Венесуели, – 24), саме це зроблять Сполучені Штати". Він також додав, що Мадуро був готовий до втечі, однак "Росія переконала його залишитися". Мадуро та Кремль це заперечили.

Виконуючий обов'язки міністра оборони Патрік Шенаган заявив, що Пентагон "зробив вичерпне планування, тому не існує ситуації або сценарію, за яким ми матимемо непередбачувані обставини".

Венесуела

ВВС також аналізує демонстрації у Венесуелі, що відбулися напередодгі, та звернення Гуайдо і Мадуро до жителів країни.

Прихильники венесуельської опозиції проводять масові акції протесту через день після насильницьких зіткнень з урядовими силами. Демонстрації відбулися у всіх 23 штатах Венесуели.

"Ми будемо продовжувати працювати з більшою силою, ніж будь-коли", – цитує видання Гуайдо.

Місцеві ЗМІ повідомляли про обстріл у районі Альтаміра, що на сході Каракасу, де регулярно збирається опозиція. Національна гвардія застосувала сльозогінний газ проти демонстрантів. Деякі протестувальники кидали каміння, інші ж бачили, як робили коктейлі Молотова,
– описує безлади у Каракасі ВВС.

Авіабаза La Carlota, де вчора відбувалися жорстокі зіткнення, виглядає як зона війни. Вона була покрита розбитим склом і шматками цегли і каменю, а також кулями і газовими балончиками. Там були спалені мотоцикли і згорілий автобус, що блокував вулицю.

Крім того, тут згадали і про провладні мітинги, на які вийшли прихильники Мадуро. Сам він заявив, що це робітники Венесуели збираються, щоб відсвяткувати 1 травня. Провладний марш був мирним, з музикою та танцями.

На решті території Каракаса, за словами кореспондентів ВВС, було абсолютно спокійно:

Ми бачили людей, що гуляють з собаками і купують фрукти. Деякі сказали, що не можуть піти на роботу, оскільки так наказали їхні роботодавці. Але решта районів залишаються мирними.

ВВС додає, що на п'ятницю, 3 травня, заплановано екстрене засідання "Лімської групи" країн Латинської Америки.

Венесуела

Al Jazeera також розповідає про відеозвернення венесуельських лідерів та найгарячіші моменти протистояння.

У західній частині Каракасу венесуельці били у барабани і несли плакати з написами про вимоги "свободи". На шосе, розташованому недалеко від авіабази на сході столиці, урядові сили застосовували сльозогінний газ проти демонстрантів.

В ООН запевнили, що організацію "турбує" повідомлення про те, що військові використовують "надмірну силу" проти мирних жителів.

У світлі запланованих на сьогоднішній день масових протестів ми закликаємо всі сторони проявляти максимальну стриманість, а владу – поважати право на мирні зібрання. Ми також застерігаємо від використання мови, що підбурює людей до насильства,
– цитує видання заяву ООН.

Мадуро звинуватив Сполучені Штати і Гуайдо в проведенні "перевороту". Прихильники уряду кажуть, що вони також готові підтримати революцію, однак стверджують, що нинішня ситуація є "наслідком іноземної інтервенції".

Хоча Гуайдо має підтримку США і десятків західних країн, Мадуро підтримують збройні сили Венесуели, Росія, Китай, Іран, Туреччина і Куба.

Аналітики вважають, що ці демонстрації матимуть незначний вплив на хід конфлікту, а опозиція ще не має достатньо підтримки та сил, аби здійснити зміни.

Читайте також: США вважають неприпустимим втручання Росії у справи Венесуели

Тим часом рівень життя в Венесуелі знизився. Лише за кілька місяців 2019 року відбулася низка відключень світла і води, що підсилило і так вже складну ситуацію для багатьох, хто зіштовхнувся з гіперінфляцією, дефіцитом продуктів харчування і ліків.

За даними ООН, наразі чверть жителів Венесуели гостро потребують гуманітарної допомоги, а 3,7 мільйона – потерпають від недоїдання.

Що відбувається у Венесуелі?
Масові протести проти політики Ніколаса Мадуро почалися наприкінці січня 2019 року: тисячі людей вийшли на вулиці венесуельських міст, вимагаючи його відставки. Національна асамблея Венесуели проголосила Хуана Гуайдо, керівника парламенту, тимчасовим президентом.

Його визнали понад 50 країн, зокрема США, Канада, Австралія, більшість країн ЄС та низка держав Латинської Америки. Штати ввели санкції відносно венесуельської нафтогазової компанії PDVSA і низки високопоставлених урядовців і силовиків з оточення Ніколаса Мадуро.

За шість років на посаді президента Ніколас Мадуро завів країну у глибоку економічну кризу. За 2018 рік інфляція у Венесуелі сягнула понад мільйона відсотків. Венесуельці потерпають від нестачі елементарних речей: їжі, медикаментів, засобів гігієни.