Одразу після зустрічі голова МЗС України Дмитро Кулеба і його німецький колега Гайко Маас поспілкувалися із журналістами. Обговорювали широкий спектр питань: від деокупації Криму і до літніх відпусток в Європі, повідомляє 24 канал.
Дізнайтеся Коли відбудеться нова зустріч у нормандському форматі: прогноз Німеччини
Співпраця глав МЗС України і Німеччини
Глава МЗС Німеччини Гайко Маас на самому початку зустрічі наголосив: це вперше Німеччина приймає іноземну делегацію після початку пандемії коронавірусу. А загалом зустріч із Дмитром Кулебою після його призначення міністром МЗС України є першою живою зустріччю, після численних відеоконференцій.
Попри неможливість комунікувати наживо та відсутність особистого знайомства, Кулеба розповів, що саме із Гайко Маасом співпрацював у час пандемії найбільше.
Маас наголосив: Німеччина продовжує підтримувати Україну, і сприяє, аби на Донбасі запанував "режим тиші". У деталях це відтворити складно і потребує зусиль на багатьох напрямках, підкреслив голова МЗС Німеччини, однак є абсолютно можливо.
Лінія зіткнення
Уздовж лінії розмежування функціонують лише 5 пунктів перепуску для населення. Цього абсолютно недостатньо, зауважив Маас, і ускладнює життя людям по обидва боки лінії розмежування. Окрім того, Україна має продовжити розмінування цих територій. Маас відзначив, що Україні добре вдалося впоратися із цим завданням при розведенні військ у 2019-ому.
Питання Криму
Про Крим, підкреслив Кулеба, говорять на всіх перемовинах у різних форматах. Українське МЗС наголошує на двох аспектах: порушенні прав людини окупантами: арешти і виселення кримських татар та загалом того, як Крим має повернутися у склад України.
Україна відкрита до максимально широких компромісів, однак не піде на перетин своїх червоних ліній, які стосуються національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності.
Ми намітили низку питань, які потребують вирішення і з тих пір шукаємо рішення, які б дозволили рухатись вперед для мирного врегулюванні на Донбасі, але не призводили до перетину червоних ліній,
– наголосив Кулеба.
Саме до Мааса звернувся очільник МЗС України по допомогу із місією Червоного Хреста. Йдеться про доступ і спілкування іноземних волонтерів із українцями, яких Росія незаконно утримує у Криму та в Росії.
Нова нормандська зустріч
Кулеба анонсував нову зустріч нормандського саміту, яка мала б відбутися ще у квітні, якби не всесвітня пандемія. Голова МЗС України не назвав конкретну чи хоча б приблизну дату, проте розповів про певні просування у роботі.
Так, принаймні вже незабаром має відбутися діалог міністрів закордонних справ країн "нормандської четвірки".
Ми продовжимо розмову в "нормандському форматі "на рівні міністрів. Вже незабаром відбудеться чергова така розмова, де ми будемо обговорювати ті рішення, які можуть принести мир на Донбас,
– повідомив він.
Брифінг міністра МЗС України Дмитра Кулеби і глави МЗС Німеччини Гайко Мааса
Поїздки до Європи та відпустки
Зайшла мова на брифінгу голів МЗС і про те, чого очікують багато українців – поїздки до Європейського Союзу і повного відкриття кордонів. Країни Євросоюзу наразі готують послаблення обмежень для відновлення туристичної сфери. Відтак, вже з 15 червня з певними правилами можуть дозволити подорожі до країн ЄС.
Детальніше Поїздки до країн Євросоюзу можуть дозволити 15 червня
"Щодо поїздок за кордон, на завтрашнє засідання (3 червня) ми готуємо рішення, але зараз його ще узгоджують різні профільні міністерства. Ми раніше закликали утриматися від поїздок до 15 червня, – заявив Гайко Маас.
Наразі лише формують нові вимоги до відпочивальників-іноземців, розповів глава МЗС. Усе вирішуватимуть за диференційними показниками у різних країнах як членах ЄС, так і країнах з асоціації.
Щодо питання про особисті літні відпустки, то міністр Кулеба зазначив, що свою точно проведе в Україні і не виїжджатиме за кордон. Наостанок брифінгу Кулеба запросив побувати в Україні на відпочинку і самого Гайко Мааса.
Зустріч Єрмака з радником Меркель
Тим часом глава Офісу Президента України Андрій Єрмак мав зустріч із зовнішньополітичним радником канцлера ФРН Яном Гекером, передає пресслужба ОП.
У зустрічі також взяли участь заступник керівника ОП Ігор Жовква, радник президента Руслан Демченко, віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков, глава МЗС Дмитро Кулеба та міністр оборони Андрій Таран.
Про що говорили:
- Про звільнення утримуваних осіб
На думку Андрія Єрмака, два раунди взаємного звільнення утримуваних осіб за узгодженою формулою "всі визначені на всіх визначених", успішно втілили в життя після грудневої зустрічі "нормандської четвірки".
Але для розблокування подальших взаємних звільнень представники Міжнародного комітету Червоного Хреста повинні одержати доступ до осіб, яких незаконно утримують в ОРДЛО, а також у Криму та в Росії.
- Про припинення обстрілів
Андрій Єрмак наголосив на важливості припинення обстрілів як на базовій умові для просування мирного процесу.
- Про співпрацю України та ЄС
Співрозмовники обговорили співпрацю України з Європейським Союзом.
Українська сторона розраховує на підтримку з боку Німеччини євроінтеграційних прагнень України під час майбутнього головування ФРН у Раді ЄС з 1 липня.
Що відомо про візит Козака у Берлін
13 травня Козак прилетів до Берліна, попри карантинні обмеження в Німеччині. Того ж дня російський так званий "ставленик з питань України" провів переговори щодо Донбасу. Цей візит не був офіційним та інформація про нього просочилася через ЗМІ.
Радимо прочитати "Посіпака" Путіна у Берліні: які причини і наслідки поїздки Козака
Козак розповів у російських медіа, що під час переговорів з німецьким урядом були "досягнуті угоди про взаємні подальші дії", які повинні "дати додатковий імпульс нормандскому формату". Міністр МЗС Дмитро Кулеба розповів, що цей візит не був таємницею і "грою за спинами", Україна знала про поїздку ставленика Кремля до Берліна.