Німеччина прагне прогресу мінських угод
На думку експертів, які дали коментарі 24 каналу, учасники нормандського формату – Німеччина і Франція ще з 2019 року завзято проштовхували ідею мирних переговорів по Донбасу, найшвидшого виходу на певні рішення. Як зауважує представник у Kyivstratpro Тарас Семенюк, – щоб Берлін і Париж могли вести переговори з Росією про тіснішу економічну співпрацю.
Увага Про ігри за нашою спиною не йдеться, – Кулеба про таємні переговори РФ та Німеччини
Меркель і Макрон зацікавлені, щоб мінські угоди і повернення миру на Донбас вийшли найближчим часом на якийсь конструктив. Бо мінський процес знов заблокований, крім питання обміну полоненими. В інших питаннях мінських домовленостей прогресу немає,
– зауважує Тарас Семенюк.
Читайте також Росія незадоволена планом України, – експерт про обстріли на Донбасі
Тому, вважає експерт, завдання Росії і візиту Козака до Берліну – нав’язати свій порядок денний. Щоб потім представити це публічно, як ніби небажання України виконувати заздалегідь погоджений план.
Візит Козака до Берліну не здивував. Росія йде напролом і намагається перехопити ініціативу в питанні мінських угод, аби показати, що Україна гальмує процес. Такі сепаратні візити свідчать, що Москва може схиляти на свій бік основних учасників нормандського формату. І потім єдиним фронтом тиснути на Київ,
– наголошує Семенюк.
Про що домовились у Парижі 9 грудня / Інфографіка 24 каналу
Директор Інституту світової політики Євген Магда зазначає: Німеччина і Франція майже шість років несуть тягар участі в нормандському форматі. Але кинути переговори не можуть, бо розпишуться у власній неспроможності.
Берлін і Париж хочуть досягнути певних рішень по Донбасу. Нормалізація економічних відносин Німеччини і Франції з Росією можлива лише після якогось прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі,
– говорить Євген Магда.
Читайте також Німеччина має "залізну критичну волю" провести нормандську зустріч у Берліні, – посол
Хто такий Дмитро Козак і про що він говорив у Берліні
- Дмитро Козак нещодавно був призначений куратором "українського напрямку" політики Кремля замість колишнього радника Путіна Владислава Суркова.
- У 2014 році Козак включений до санкційного списку осіб, яким заборонено в'їзд до ЄС.
- В ефірі пропагандистського російського телеканалу "Россия 24" Дмитро Козак заявив, що в Берліні мав переговори з помічником Ангели Меркель. Говорили начебто про врегулювання конфлікту на Донбасі.
- Козак переконував, що йому вдалося домовитися з Берліном про подальші дії, які вимагають взаємодії з представниками Донбасу і з представниками України у нормандському форматі.
- У пресслужбі уряду Німеччини у відповідь на запит журналістів зазначили, що в Євросоюзі стосовно випадків заборони на в'їзд існують певні винятки й процедури. Виняток становлять, наприклад, переговори про розв'язання конфлікту на Сході України.
Чому Берлін погодився на візит Козака, який знаходиться під санкціями? / Фото Getty
Які наслідки візиту Козака до Берліну
За словами Євгена Магди, Кремль своїми діями ініціює просування принципу: "Україну можна обговорювати без України". Тому візит Козака в Берлін, – тривожний сигнал для Києва.
Попри бадьорі заяви Козака сумнівно, що Росія отримала в Берліні карт-бланш на залучення представників окупаційних адміністрацій ОРДЛО до переговорів,
– вважає Магда.
Цікаво Перші віртуальні переговори між Меркель та Шмигалем: що пообіцяла канцлер ФРН
На думку міжнародника, Україні необхідно активізувати свою позицію. Зокрема, МЗС треба заявити, що ініціатива пошуку рішень розв’язання конфлікту на Донбасі без участі України заздалегідь програшна і приречена на провал.
Тарас Семенюк відзначає: Берлін переслідує власні інтереси. Україні також треба змінити підходи до зовнішньої політики і переслідувати власні політичні та економічні інтереси.
Як президенту Зеленському протистояти Росії? / Фото ОПУ
Водночас політологи наголошують: санкції проти Росії не скасовуватимуть.
Німеччина і Меркель зокрема – головний координатор санкцій проти Росії. Канцлериня ФРН просто так не скасує антиросійські санкції,
– наголошує Євген Магда.
У свою чергу Семенюк додає: антиросійські санкції не пом’якшать, поки не буде помітного прогресу по мінським домовленостям. Та не виключено, що через пандемію коронавірусу в Європі можуть переглянути санкційну політику щодо Росії, оскільки всім треба буде відновлювати економіку.