Причина – корупція у виші. Міністерство охорони здоров'я відсторонило Катерину Амосову, бо університет не уклав договір із центром тестування і зірвав іспит "Крок" – аналог ЗНО для медиків. Своєї вини відсторонена ректорка не визнає.

"Я абсолютна прихильниця жорсткого об'єктивного світового рівня оцінки!" – заявила Амосова.

Читайте також: Супрун прокоментувала відсторонення ректора медуніверситету Амосової

"Звинувачують у зриві "Кроку" Катерину Амосову як ректорку. А насправді університет виконав всі необхідні умови, щоб "Крок" відбувся і навіть більше", – зазначив адвокат Валентин Гвоздій.

"Крок" – лише верхівка айсбергу, кажуть студенти. Мовляв, є привід підняти інші проблеми у виші, більшість яких пов'язані з корупцією. Варто зазначити, саме у цьому університеті навчалася студентка із Туркменістану Муккадас Насирлаєва, яка зникла два тижні тому. Адвокат сім'ї дівчини повідомив: вона покінчила з собою через конфлікт із керівництвом університету. Без підпису заступниці проректора дівчині не продовжили візу і могли відрахувати із навчального закладу. Прокуратура уже відкрила провадження за фактом доведення до самогубства.

Ситуація, щоб якогось студента в НМУ цькували в деканаті і пропонували заплатити гроші, вона більш ніж реальна. Структура цього хабарництва побудована, як піраміда: ти платиш знизу, знизу іде наверх і далі-далі вгору,
– переконує випускник НМУ імені О. Богомольця Євген Гончар.

"Платять гроші за модулі, за поселення. Вже неодноразово проводились студентські акції, але студентський вплив було нівельовано", – розповіла студентка вишу Оксана Михайленко.

Читайте також: Смерть студентки з Туркменістану: журналісти з'ясували, як медуніверситет міг її використати

Громадські активісти провели власне розслідування, яке підтвердило факти порушення процедури тендерних закупівель і розкрадання бюджетних коштів у виші.

Єдиний виш, який закрив двері для борців з корупцією – університет Богомольця під керівництвом Амосової. І саме там ми знайшли мільйони розтрат бюджетних коштів. Амосова досі збитків не повернула, кримінальні справи, а їх десяток, я сама особисто даю свідчення в райвідділі поліції, тривають,
– наголосила координаторка кампанії "Ні – корупції в медичних закладах" Уляна Ковальчук.

"Вперше в історії України МОЗ, як орган управління, відмовився заслухати вже здані в МОЗ звіти ректорів всіх медичних вишів заради одного – щоб не зустрічатись очі-в- очі з Амосовою, бо не могли їй сказати, що звіт має бути відхилений", – зауважив експерт Інформаційно-аналітичного центру "Логос" Олег Яценко.

Читайте також: На жаль чи нажаль: як добре ви знаєте українську мову?

Віктор Доценко знає схеми, які діють в університеті імені Богомольця. Пропрацював там 19 років. Це його, а не Катерину Амосову більшість студентів вишу хотіли бачити ректором у 2014-му. Каже, корупція в університеті лише посилилась. Підтвердження цьому – скандали, пов'язані із розтратою державних коштів, хабарями, репресіями проти викладачів та зірваним державним тестуванням.

Вони ж почали красти на наступний день після входу в ректорат! Міжвідомча комісія знайшла 43 мільйонів порушень, тобто на 43 мільйони гривень. І ніхто не був покараний,
– сказав завідувач відділу Інституту фізіології НАН України Віктор Доценко.

Політика вишу позначається на якості кадрів. Щороку університет випускає сотні, а то й тисячі непрофесійних лікарів, які вивчилися за хабарі.