Після тривалого очікування, переговорів, приведення власного законодавства до європейських стандартів – нарешті, шлях Македонії до вступу було відкрито. Залишилася одна-єдина перешкода: слід було змінити назву країни, аби не плутатися: є ж ще й грецька провінція, яка теж називається Македонією... Але, здається, ця "дрібничка" може стати саме тим бар'єром, який македонці так і не візьмуть. Не тому, що не можуть і не тому, що не хочуть – а тому, що їм, здається, просто байдуже.

Умову про зміну назви Македонії на Північну Македонію висунули греки – вона викликала як в самій Македонії, так і в Європі багато галасу, але, зрештою, македонське керівництво визнало її досить розумною та необтяжливою для виконання. Втім, для порядку, був призначений так званий "консультативний" референдум, аби майже 1,8 мільйонів македонських виборців самі проголосували – перейменовувати їм свою малесеньку державу чи ні?

Читайте також: Москва фінансує насильство на Балканському півострові, щоб завадити розширенню НАТО, – Times

Македонський десант

Перед самим референдумом до македонської столиці, Скоп'є, завітала сила-силенна провідних політиків ЄС та НАТО: лише протягом останнього тижня там побували канцлер Німеччини Анґела Меркель, її австрійський колега Себастіан Курц, міністр оборони США Джеймс Меттіс, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та ще й єврокомісар з питань розширення Йоганнес Ханн. Міністр закордонних справ ФРН Хайко Маас, який, у свою чергу, відвідав Скоп'є два тижні тому, напівжартома заявив, що македонська столиця наразі є найзручнішим місцем, аби зустріти іноземних колег-дипломатів.

Прискіплива увага європейських лідерів до маленької Македонії з'явилася не на порожньому місці: в разі свого вступу до ЄС, ця країна стане лише другою після мораторію, який діяв на вступ нових членів до Євросоюзу, починаючи з 2004 року, коли до Співдружності приєдналась одразу ціла низка східно- та південноєвропейських країн. Цей вступ відкрив би дорогу іншим країнам-кандидатам, які пішли б по протореному македонцями шляху – в тому разі, якби громадяни Македонії на референдумі погодились би перейменувати свою державу в Північну Македонію. Ця суперечка з Грецією точиться вже, дай Боже, 27 років і в Брюсселі дуже сподіваються, що вступ Македонії (чи вже Північної Македонії) до ЄС вніс би стабілізацію до все ще не вельми спокійного балканського регіона.

Рука Москви

Македонія
Македонія маленька, але горда країна

У червні цього року прем'єр-міністри обох держав, македонець Зоран Заєв та грек Алексіс Ципрас, здалося, досягли історичного компромісу: Македонія (яка через схоже на назву грецької провінції ймення офіційно називається "Колишньою Югославською Республікою Македонією") стає просто Північною Македонією, але жителі її залишаться македонцями, не ставши ніякими там "північними македонцями". Згідно з передреферендумними опитуваннями, більшість мешканців Македонії були згодні з таким перейменуванням, точніше – не були проти.

Проблема полягала лише в тому, що не були вони й за. Інакше кажучи – більшості македонців було просто байдуже, як їх називатимуть, хоч "синіми слонами", їх це питання взагалі не цікавило. І саме на цю байдужість зробили ставку ті македонські партії, які, навпаки, були проти перейменування. Перш за все – велика частина опозиційної партії VMRO та невеликих націоналістичних угрупувань. Більш за те: президент країни Гіорге Іванов, який взагалі-то має зберігати надпартійність, але є відомим своєю близкістю саме до VMRO, відкрито заявив, що сам він голосувати не піде.

Цікаво, що самі македонські націоналісти-опозиціонери вважаються дуже антиєвропейською, а натомість – проросійською партією, а міжнародна ініціатива Transatlantic Commission on Election Integrity, яка відслідковує випадки втручання іноземних хакерів у вибори в різних країнах, повідомила про ознаки масованої атаки російських ботів на македонський референдум. Москва, як відомо, категорично проти розширення НАТО в балканському регіоні. В липні з Афін було вислано двох російських дипломатів, яких підозрювали в розпаленні в Греції спротиву проти "македонського компромісу". Шеф Пентагону Джеймс Меттіс заявив, що не має сумнівів у тому, що й в Македонії супротивників референдуму підтримують та спрямовують російські агенти. Ще в березні цього року в Скоп'є виступав сумнозвісний російський рашист-"філософ" Олександр Дугін, закликаючи македонців долучитися замість ЄС до "євразійського союзу".

Провальна перемога чи переможний провал?

Референдум у Македонії
Референдум за перейменування Македонії: на дільницях порожньо...

І от, у неділю, в останній день вересня, македонський референдум успішно... провалився. До виборчих дільниць з'явилися лише 35,5% від усього числа македонських виборців – це при тому, що для того, аби голосування вважалося чинним, туди мали прийти 50% виборців плюс один голос. Цього не сталося. Більшість македонців виявилася байдужою до назви власної країни.

Щоправда, слід відзначити, що з тих, хто все ж таки прийшов проголосувати, за перейменування віддали свої голоси більш, ніж 95%. І саме це дозволило Єврокомісії заявити про "перемогу прихильників перейменування" та закликати македонський парламент "прислухатися до волі народу".

В свою чергу, про власну перемогу проголосила й правонаціоналістська VMRO, чиї лідери підкреслили, що македонцям, судячи з провалу референдума, зовсім не хочеться ні до ЄС, ані до НАТО... й теж закликали парламент "прислухатися до волі народу".

Насправді, слід визнати, що в подібних умовах і справді важко прислухатися до тієї волі, бо геть не зрозуміло, якою ж вона є? А вирішувати щось все одно доведеться, позаяк так чи інакше, а референдум цей носив статус "консультативного", а вирішувати долю назви Македонії буде тамтешній парламент своїм голосуванням. Аби перейменувати країну, слід зібрати дві третини голосів депутатів, і прем'єр Зоран Заєв вже встиг повідомити, що він має цю необхідну більшість. Якщо ж голосування провалиться й там – то ще до кінця року в Македонії відбудуться нові вибори, бо уряд Заєва пообіцяв подати у відставку в випадку своєї поразки.

Втім, судячи з "шаленої активності" македонських виборців, вони цілком здатні проігнорувати й нові вибори. І тоді знову воля народу залишиться сформульованою таким чином: "Та відчепіться ви від нас!".

Читайте також: Мільярдер із Росії перерахував противникам перейменування Македонії 350 тисяч доларів