Інтрига чи блеф

Після втечі в Росію два роки тому Янукович майже не з’являвся на публіці. В 2014 році він провів дві прес-конференції, де, крім того, що він живий, і в нього "стріляли", не сказав нічого виразного. І, звичайно, всі добре пам’ятають його інтерв’ю ВВС, де екс-президент розповів, що годував страусів у Межигір’ї через те, що не міг не допомогти бідним тваринам.

Після паузи більше, ніж у рік, адвокати Януковича спочатку виступили із заявою про передачу "справи Майдану" до суду, після чого, пообіцяли вони, колишній президент розкаже "всю правду" про ті події. Тому Мін'юст України, природно, звернувся до Росії з проханням допомогти організувати допит Януковича, якому так не терпиться дати свідчення.

Однак адвокат Януковича Віталій Сердюк заявив, що екс-президент вимагає очної ставки з Петром Порошенком, Арсенієм Яценюком, Олександром Турчиновим, Андрієм Парубієм, Віталієм Кличком. Тобто з усіма політиками, які брали активну участь у Революції Гідності, а після неї стали представниками нової влади. Але очну ставку Янукович зажадав, що не дивно, тільки у формі відеконференції.

Більше того, за словами Сердюка, Янукович восени повинен дати свідчення на процесі над "Беркутом", який проходить в Святошинському суді столиці.

Він не тільки готовий – він вимагав, щоб його заслухали у цій справі, оскільки вона стосується його особисто. Згідно з матеріалами, які надала Генпрокуратура в суд, він де-факто виступає в ролі особи, яка є співучасником злочинів, скоєних "Беркутом". Тому, виходячи з абсолютного права людини на захист, він повинен був би бути допитаним. Але це питання піднімала не Генеральна прокуратура, а сам Віктор Янукович,
– сказав адвокат.


Янукович "рветься" розказати, як його підлеглі розправлялися з мирною акцією протесту

Така активність Януковича, звичайно, зацікавила. Адже достеменно точно не відомо, що ж відбулося за закритими дверима в лютому 2014 року, і чому екс-президент утік з країни, хоча мав гарантії міжнародної спільноти щодо його недоторканності. Був підписаний офіційний документ про проведення дострокових президентських виборів у грудні 2014-го. Але він, прихопивши з собою все нажите "непосильною працею", втік і став інструментом в руках Путіна для розхитування позицій України і української влади.

Кращий спосіб захисту – напад

Щодо теоретичної сенсаційності про Майдан і учасників революції гідності, про що так наполегливо Янукович обіцяє розказати, є величезні сумніви. А от щодо його злочинів проти України і українського народу – жодних. Щоправда, українські правоохоронні органи за два роки розслідування злочинів, скоєних Януковичем, не просунулися ні на крок уперед. ГПУ заявляє, що веде слідство, і, серед іншого, справу про відмивання Януковичем разом із посібниками через сотню фіктивних фірм грошей на суму понад 15 мільярдів гривень. Та, як свідчать результати дослідження міжнародної антикорупційної неурядової організації Transparency Іnternational, прогресу в розслідуванні злочинів Януковича і його оточення немає.

Генпрокуратура України ще в березні 2014 відкрила перші кримінальні провадження проти екс-президента Віктора Януковича і представників корупційного режиму – його соратників в уряді та бізнесі ... На сьогодні жодного обвинувального вироку по фігурантах цих справ немає,
– сказано в повідомленні.

Читайте також: Сенсації не буде: яку "правду про Майдан" хоче розказати Янукович?

Але певні кроки Україна все ж робить, зокрема, вимагаючи від Росії організувати допит Януковича. Захист екс-президента робить хід у відповідь щодо очної ставки і свідченнях по справі "Беркута". Фактично адвокати хочуть із звинувачуваного зробити Януковича свідком, мало не жертвою тих подій.

Після заяви генпрокурора Юрія Луценка, що він із задоволенням проведе очну ставку, але лише в Україні, Віталій Сердюк заявив, що колишній президент приїде в Україну тільки в тому випадку, коли винні в замаху на його життя будуть заарештовані.

На кожен удар повинен бути контрудар. Це святе правило політичної гри. Януковичу потрібно робити ходи у відповідь у зв’язку з тим, що ГПУ висунула проти нього звинувачення і проводить розслідування,
– зауважив у коментарі сайту політичний експерт Тарас Чорновіл.

До того ж, зазначає політолог, форма допиту через програму Skype не передбачена українським Кримінально-процесуальним кодексом. Більше того – це заборонено. Янукович блефує, вимагаючи очної ставки з першими особами держави, і має на меті зовсім інше.

На думку директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, Янукович думає, що може повернутися в українську політику. Адже чимало високопосадовців його режиму сьогодні прекрасно себе почувають в Україні.

Сьогодні частина колишніх регіоналів – народні депутати у фракції "Опоблок". Ганна Герман веде програму на українському телебаченні. Андрій Портнов (колишній перший заступник глави адміністрації Януковича, керівник Головного управління з питань судоустрою адміністрації президента – "24") критикує юридичні дії нинішньої влади. Єдиний, хто залишився пасивним, – Янукович,
– наголошує він.

Водночас, за словами Небоженка, Янукович хоче якимось чином показати, що люди, які зараз при владі в Україні, добре з ним ладнали, аж до самої його втечі. Він, швидше за все, хоче дискредитувати нинішню політичну еліту, і викинути, на думку Януковича, якийсь компромат.


Екс-президент має компромат на нинішню владу?

Та з іншого боку, на його переконання, нічого особливого Янукович не розповість. Він не володів ситуацією взимку 2014 року. Все вийшло з-під його контролю. Якщо він і хотів це зробити, в нього була нагода два роки тому. Але він тільки зламав ручку.

За словами політичного експерта Володимира Фесенка, Янукович хоче організувати якесь політичне шоу.

Мова йде про процесуально-слідчі дії, а не про шоу. Якщо Генпрокуратура вирішить, що потрібна очна ставка, то і сама визначить, буде з ким. Який стосунок має Порошенко до подій на Майдані в 2013-2014 роках? Так, він брав участь у переговорах, але він тоді був далеко не першою особою. Він не був у складі українського керівництва, яке, мабуть, приймало рішення про розстріли на Майдані. Тому з ким буде очна ставка і з якого приводу – вирішуватиме не Янукович, а слідство. А слідство перебуває в Києві, в Генпрокуратурі України,
– підкреслив експерт.

В той же час Тарас Чорновіл вважає, що Янукович, вимагаючи очної ставки і приїзду українських слідчих у Росію для його допиту, хоче уникнути відповідальності. За його словами, якщо українські слідчі встановлять офіційне місце перебування Януковича, то тоді Україна не має права подавати екс-президента в міжнародний розшук. Це означатиме, що не можна буде проводити процедуру заочного засудження Януковича, відповідно, і конфісковувати набуті ним злочинним шляхом активи і майно.

Звичайно, що б не сказав Янукович, йому мало, хто повірить. Та питання в тому, що українська влада майже нічого не зробила, щоб публічно і офіційно довести його провину і засудити. Відверте затягування розслідування призводить до того, що колишній президент взагалі може уникнути будь-якої відповідальності. Причому, з кожною такою заявою він сприятиме появі в українців певних підозр щодо нинішнього керівництва держави і їх ролі під час подій у 2014 році. До того ж чимало колишніх регіоналів сьогодні прекрасно себе почувають в Україні. Щоб розвіяти всі сумніви про ті події, владі необхідно швидше і ефективніше завершити розслідування. Інакше довіра до влади буде все меншою.

Що хоче розказати Янукович під час очної ставки з Петром Порошенком? Думка експертів

Тарас Чорновіл, політичний експерт

Форма допиту через програму Skype не передбачена українським Кримінально-процесуальним кодексом. Більше того – це заборонено. Янукович блефує, вимагаючи очної ставки з першими особами держави, і має на меті зовсім інше. На кожен удар повинен бути контрудар. Це святе правило політичної гри. Януковичу потрібно робити хід у відповідь у зв’язку з тим, що ГПУ висунула проти нього звинувачення і проводить розслідування.

У зв’язку з цим група російських радників, які працюють на Януковича, після того, як Мін'юст України звернувся до Росії з проханням допомогти організувати його допит, мусять все одно зображати, що він не ховається. Що Янукович буцімто чистий. Ці руки нічого не крали, ці губи нічого не брехали. Ці ноги нікуди не втікали.

Адвокати Януковича вимогами про відеоконференцію переслідують зовсім інші цілі. Януковичу треба засвітити свою точку перебування. Юридично – це нібито російське місто Ростов-на-Дону. Він пропонує встановити факт його перебування в тому місті і навіть зацікавлений, щоб туди виїхали українські слідчі. Хоча такі свідчення все одно не можуть бути приєднаними до матеріалів справи. Але відбудеться офіційне встановлення українським слідством його місця перебування.

Якщо українські слідчі таким чином встановлять його офіційне місце перебування – це інша справа. Хоч і адреса насправді може бути фальшивою. Але тоді українські правоохоронні органи, встановивши його місце перебування, не мають права подавати Януковича у міжнародний розшук.

Ми можемо звернутися до Росії, щоб його нам видали, але подати в міжнародний розшук – ні. Це означає, що не можна буде проводити процедуру заочного засудження. Тому основне завдання адвокатів Януковича – добитися, щоб не було процедури заочного засудження по ньому. А також щоб не було проведено спецконфіскації незаконно набутих ним його активів і майна.

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр"

Янукович думає, що може повернутися в українську політику, адже чимало високопосадовців його режиму сьогодні прекрасно себе почувають в Україні. Тому екс-президент і вимагає проведення очної ставки з президентом Петром Порошенком і деякими нинішніми урядовцями і політиками.

Сьогодні частина колишніх регіоналів – народні депутати у фракції "Опоблок". Ганна Герман веде програму на українському телебаченні. Андрій Портнов (колишній перший заступник глави адміністрації Януковича, керівник Головного управління з питань судоустрою адміністрації президента – "24") критикує юридичні дії нинішньої влади. Єдиний, хто залишився пасивним, – Янукович.

Скільки можна грати в карти в Ростові-на-Дону і штовхатися в московські двері? Ніхто Януковича в Росії не сприймає як політика. У нього немає впливу на Україну. Тому він через спробу очної ставки хоче вплинути на тих, кого він знав добре. Колишні регіонали і сам Янукович, вочевидь, розраховують на суто "білогвардійську ідею", що чинна влада впаде і їх покличуть керувати країною. При цьому політолог зазначає, що наряд чи вимога очної ставки – це наказ Путіна. Швидше за все, це особиста ініціатива групи Януковича.

В той же час, нічого особливого Янукович не може розповісти. Він не володів ситуацією взимку 2014 року. Все вийшло з-під його контролю. Всі розмови, що він хотів навести порядок і бажав миру – слова, так би мовити, на користь бідних. Що він розповість? Про те, що американці і західні дипломати пообіцяли йому мир, і був підписаний відповідний документ? А після цього почалося повстання?

Крім того, у Януковича була нагода розказати щось під час прес-конференції, яку він дав одразу після втечі в Росію. Але все, що він тоді зміг зробити – це зламати ручку.

Янукович хоче якимось чином показати, що люди, які зараз при владі в Україні, добре з ним ладнали аж до його втечі. Він, швидше за все, хоче дискредитувати нинішню політичну еліту і викинути, на думку Януковича, якийсь компромат.

Янукович може розповісти про лицемірство Порошенка, Яценюка, Турчинова. Нібито вони його вмовляли, а самі все робили інакше. Але не думаю, що слова людини, яка втратила владу, і з такою ганьбою була вигнана з країни, матимуть якусь цінність. Навіть, якщо він розповість про якісь фінансові махінації Порошенка. Це ніяк не подіє на репутацію українського президента. Янукович не вважається серйозним джерелом.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"

Перспективи очної ставки з президентом Петром Порошенко та іншими в режимі відеоконференції, яку вимагає Віктор Янукович, дуже невизначені. Це спроба організувати якесь політичне шоу.

Не впевнений, що Янукович дасть таке шоу, з урахуванням його талантів. Але, тим не менше, мова йде про процесуально-слідчі дії, а не про шоу. Якщо Генпрокуратура вирішить, що потрібна очна ставка, то сама визначить, з ким. Яке відношення має Порошенко до подій на Майдані в 2013-2014 роках? Так, він брав участь в переговорах, але він тоді був далеко не першою особою. Він не був у складі українського керівництва, яке, мабуть, приймало рішення про розстріли на Майдані. Тому, з ким буде очна ставка, і з якого приводу – вирішуватиме не Янукович, а слідство. А слідство перебуває в Києві, в Генпрокуратурі України.

А той факт, що Мін'юст Росії розглядає запит України про допит в якості свідка шляхом відеозв'язку екс-президента, звертає на себе увагу. Тут важливо правильно розставити акценти. Мін'юст Росії до цього не має ніякого відношення. Справу відкрито в Україні, претензії пред'являються Януковичу, тому питання про те, в якій формі, коли і як буде відбуватися цей допит, буде вирішуватися не в Москві, не Мін'юстом Росії, не Януковичем, а Генеральною прокуратурою України.

Читайте також: Осінь на порозі: чого українцям варто очікувати найближчим часом?