Таким чином, витрати на діяльність Національного бюро майже на мільярд менші за розмір бюджетних коштів, які було повернуто або розкрадання яких було попереджено завдяки роботі НАБУ. До слова, абсолютна більшість справ Бюро ще навіть не розглянута судами по суті.

Читайте також: Корупції бути: прокуратура отримала доступ до особистих даних журналістів-розслідувачів

Що ж це за кошти? 264,5 мільйони були добровільно відшкодовані особами, які визнали себе винними в конкретних справах, пішли на угоду зі слідством, тобто погодились свідчити проти інших учасників корупційної схеми.


НАБУ сприяло відшкодуванню державі 360 мільйонів гривень збитків

Наприклад, в одній з найбільш резонансних справ НАБУ, так званій "газовій справі", фігурантами якої є народний депутат-втікач Олександр Онищенко і колишній голова ДФС Роман Насіров, детективи НАБУ встановили роль 29 осіб. Восьмеро з них визнали свою провину, підписали угоду зі слідством і вже відшкодували збитки у розмірі сукупно майже 70 мільйонів гривень. Ще близько 75 мільйонів було відшкодовано за рішенням суду.

НАБУ також запобігло розкраданню понад двох мільярдів гривень. Річ у тому, що після розкриття корупційних схем детективи Бюро звертаються до суду з вимогою розірвати корупційні договори, і таким чином те, що мало потрапити з держбюджету прямо в кишені високопосадових корупціонерів – туди не потрапляє. Тобто, навіть якщо суд ще не розглянув справу конкретних організаторів і учасників корупційних схем, вони ще не понесли покарання і суд міг навіть не розпочати розгляд їх справ по суті – їхні схеми вже зруйновані.

Для прикладу, прибуток ПАТ "Укргазвидобування" менш ніж за півроку з моменту припинення "газової схеми" сягнув понад 162 мільярди гривень, що вп'ятеро більше, ніж майже за три роки спільної діяльності держкомпанії зі структурами, підконтрольними народному депутату Олександру Онищенку. Окрім того, НАБУ подає позови для відшкодування збитків, завданих держпідприємствам корупційними схемами, коли кошті вже були заплачені. Станом на 30 червня 2018 року 93 угоди чи договори були визнані недійсними на загальну суму 4,75 мільярда гривень, а отже заплачені за ними кошти теж можуть бути повернуті до бюджету.


93 угоди були визнані недійсними на загальну суму 4,75 мільярда гривень

Однак найбільший економічний ефект від діяльності Бюро, звичайно, буде досягнуто, коли за вироками суду будуть конфісковуватись кошти. Станом на кінець червня 2018 детективи НАБУ розслідували злочини на загальну суму збитків майже 200 мільярдів гривень – це майже четверта частина річного бюджету всієї України.

У кримінальних провадженнях арештовано 603 мільйони гривень, мільйон євро, 411 тисяч доларів і 3 тисячі фунтів, 111 об'єктів нерухомості, 362 земельні ділянки, 78 об'єктів нежитлової нерухомості, 90 транспортних засобів, 228 одиниць сільськогосподарської техніки тощо – все це може бути конфісковано, якщо суди нарешті почнуть виносити вироки.

Іншими словами, якби в Україні були незалежні суди, які виносили б законні та обґрунтовані рішення у межах розумних строків – нам не потрібні б були ні кредити від МВФ, ні фінансова допомога від ЄС. А можливо, ми б самі змогли давати їм позики.

Читайте також: НАБУ vs НАЗК: чому головні антикорупційні органи не можуть співпрацювати

Звісно, роботу правоохоронного органу не зовсім коректно вимірювати економічними показниками – це не комерційна організація, і завдання їхнє не заробляти для держави гроші, а розслідувати корупційні правопорушення і попереджати нові. Однак цифри дозволяють зрозуміти масштаби корупції в Україні і, що там говорити, її реальний вплив на економіку, від якої зрештою, залежить наш з вами добробут.

А це означає: той, хто намагається дискредитувати роботу НАБУ і антикорупційних органів загалом – насправді не хоче, щоби ми з вами жили краще.