Багатьох цікавить, як відбувається вручення повісток та кого не призивають до армії під час загальної мобілізації. Про усе це – читайте у матеріалі 24 каналу.

Варте уваги Чи всіх власників "білих квитків" звільняють від служби у ЗСУ

Де можуть вручити повістку

Законодавство не визначило місце, де можна чи не можна вручати повістку. Її можуть віддати особисто в руки будь-де: на вулиці, блокпості, вдома чи на роботі.

Для того, щоб вручити повістку, спочатку треба встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і надавати для перевірки уповноваженій особі. На підставі документу, що посвідчує особу, і виписується повістка.

В умовах війни представники терцентру комплектування можуть подзвонити військовозобов'язаним. У такому разі треба прийти в терцентр в обговорений час.

До теми Чи будуть у Львові і далі вручати повістки у громадських місцях: відповідь головного військкома

Хто має право вручити повістку

Вручати повістку можуть:

  • керівники підприємства, установи, організації, роботодавець військовозобов'язаного;
  • військові територіальної оборони;
  • співробітники терцентру комплектування;
  • працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
  • керівники навчальних закладів;
  • співробітники поліції.

Як можуть вручити повістку

  • Повістку можуть вручити особисто в руки, за місцем проживання чи роботи;
  • За повістку можуть розписатися батьки, дружина, родичі;
  • Повістку можуть залишити у дверях, кинути до поштової скриньки, в такому разі повістка буде не підписаною.

Який вигляд має повістка

Мають бути вказані:

  • прізвище, ім'я та по батькові, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки
  • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з'явитися;
  • уточнення щодо необхідних документів;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім'я та по батькові керівника центру.

Які види повісток існують

Повістка для уточнення даних. Їх вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім'ї, стан здоров'я, місце роботи тощо. Найчастіше люди не оновлюють інформацію про інвалідність, чи якщо хтось із близьких зник або загинув в зоні АТО.

Повістка на проходження військово-лікарської комісії. Ця повістка зобов'язує пройти медичне обстеження. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у ній вкажуть висновок про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

Повістка-призов на строкову службу. Ця повістка передбачає призов на строкову службу в армії. Утім, цьогоріч такі повістки не видають. Весняний призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводиться через загальну мобілізацію.

Мобілізаційне розпорядження. Ця повістка вручається військовозобов'язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби. Такий припис зобов'язує з'явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Чи можуть військовозобов'язаного примусово доставити до призивного пункту

Згідно із чинним законодавством, прибуття особи до призовного пункту покладається на військовозобов'язаного. Будь-які дії примусового характеру щодо утримання особи – є незаконними та законодавством не передбачені.

Випадки затримки особи можливі лише поліцією при вчиненні або замаху на вчинення кримінального правопорушення, та безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні.

Що робити, якщо повістку дали людині з "білим квитком"

Розрізняють декілька типів так званих білих квитків: коли особа непридатна взагалі і її виключають із військового обліку, або ж вона може бути обмежено придатною. Тобто не є придатною до служби у мирний час але придатна у воєнний час. Тож в такому випадку особу можуть мобілізувати та направити на службу в армію.

Людині з "білим квитком", яка не придатна до служби вручили повістку, то їй потрібно йти до військкомату та нести свої документи, які підтверджують статус або стан здоров’я.

Де можуть служити обмежено придатні

Обмежено придатні військові не можуть потрапити до десантних військ, танкових військ, морської піхоти, але можуть виконувати штабну чи тилову роботу. Вони можуть служити:

  • у штабах;
  • у підрозділах забезпечення;
  • територіальних центрах комплектування, установах, організаціях;
  • навчальних закладах.

Також можуть виконувати завдання на передовій, якщо їм дозволяє стан здоров'я.

Якщо людина не може бути мобілізована, вона має прийти у центр комплектування та показати документи, які це підтверджують.

Чи потрібно чоловікам-переселенцям ставати на військовий облік

Чоловіки-ВПО призовного віку зобов'язані стати на військовий облік у центр комплектування протягом семи днів після зміни місця проживання, не чекаючи на повістку.

Потім усі призовники, військовозобов'язані та резервісти мають знятися із обліку не раніше ніж за три дні до від'їзду.

Людина має стати на облік, коли змінює місце свого постійного перебування на тривалий термін. Що таке постійний або тривалий термін, у законодавстві чітко не визначили.

Якщо переселенцю, який взагалі не придатний до служби, вручили повістку, він має прийти у центр та показати документи, що підтверджують його непридатність.

Хто вважається військовозобов'язаним

Загальна мобілізація – це поповнення армії людськими та транспортними ресурсами. Підлягають мобілізації громадяни, здатні виконувати військовий обов'язок, віком від 18 до 60 років.

Список усіх, хто не підлягає мобілізації, прописаний у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Це, зокрема, люди з інвалідністю, чоловіки та жінки, які виховують дитину з інвалідністю, або неповнолітню дитину самотужки, або троє і більше дітей, студенти, заброньовані органами держвлади, підприємствами тощо.

Яка відповідальність за те, що не з'явився до військкомату

Якщо ви отримали повістку, розписались за неї, ви зобов'язані відвідати центр комплектування, інакше вас можуть притягнути до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Адміністративна відповідальність передбачає штраф 1700 – 3400 гривень.

Кримінальна відповідальність – від 3 до 5 років ув’язнення.

Мобілізація в Україні: що відомо

Важливо – Арестович розповів про нову хвилю мобілізації в Україні: дивіться відео