У Києві стартував саміт "Підтримуй Україну" за участі президента Зеленського та світових лідерів. Глава держави пояснив, яким бачить перший крок на шляху до закінчення війни, передає 24 Канал.
Дивіться також Гарантії безпеки – ключ до миру, і від них залежить, як довго він буде тривати, – Зеленський
Що мав на увазі президент
За його словами, завершення війни має починатися з кроків, що відновлюють довіру до самої ситуації. Президент зауважив, що довіри до Росії та її бажання зупинити агресію немає.
На думку Зеленського, першим кроком, який сигналізуватиме про готовність Кремля до мирних переговорів, має стати звільнення тисячі українських бранців, які утримуються не лише з 2022 року, а ще з 2014.
Росія має відпустити українців. Україна готова до обміну всіх на всіх,
– наголосив президент.
Політик підкреслив, що участь у переговорах мають брати Україна, Європа, США та Росія.
Нагадаємо, що під час останнього обміну військовополоненими, який відбувся 5 лютого, Україна звільнила з російського полону 150 військовослужбовців – представників різних родів військ.
До слова, Україна домоглася окремого формату повернення з полону важкопоранених оборонців.
На початку року омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що із Росією вдалося досягти домовленості, відповідно до якої у 2025 році обміни полоненими мають стати систематичними. Також було визначено пріоритети, кого повертати найпершими.
Відомо, що за 2024 рік було звільнено з полону 1358 українців, серед яких військовослужбовці та цивільні.
Зазначимо, що у грудні Росія повернула 62 тіла українських військових. За словами окупантів, вони загинули внаслідок авіакатастрофи Іл-76 під Бєлгородом, коли прямували на обмін. Експертиза показала майже 50 попередніх збігів останків з ДНК родичів.
Серед захоплених українськими силами у полон є також північнокорейські солдати. Посол України в Південній Кореї Дмитро Пономаренко заявив, що Київ відкритий до співпраці з Сеулом щодо передачі полонених військових КНДР. Також Україна готова репатріювати військовополонених до Північної Кореї, якщо вони забажають, або передати їх "третім країнам".