Двері до інавгурації Віктора Януковича відчинилися 25 лютого. І перед самим носом всенародно обраного глави держави ледь не зачинилися.
Це непорозуміння не завадило Віктору Януковичу отримати усі необхідні для Гаранта Конституції регалії та повноваження. Ера біло-блакитних почалася.
Медовий місяць нової влади - так прийнято називати перші 100 днів роботи - більша половина українців оцінила позитивно. Стабілізація політичної влади та в цілому ситуації в країні призвели до того, що схвалення Янукович і його команда отримали не тільки від прихильників, - зазначили експерти. Однак ненадовго. Першим розчаруванням стали так звані Харківські угоди.
Під завивання сирен та бійки в диму Парламент все ж ратифікував домовленості між Києвом та Москвою щодо подовження базування Російського чорноморського флоту в Криму ще на 25 років в обмін на нижчу ціну на газ.
”Сьогодні почався процес, при чому, в парламенті України здачі української території. Перший крок - це Севастополь, за цим, без сумніву, якщо затримається ця банда і буде вести свою політику, буде Крим”, - каже лідерка БЮТ Юлія Тимошенко.
Свої дії влада пояснила просто: якби не ці контракти, то ціна на газ для населення збільшилася б у вісім раз, для паливно-енергетичного комплексу - в чотири рази та для промисловості - у вісім.
“Україна протягом найближчих 10 років отримає реальний інвестиційних ресурс. Представлений Росією для України в вигляді такої допомоги ресурсам – конкретно газом – ця сума вираховується приблизно біля 40 млрд. дол.”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Дружба з Росією зав’язалась. 2010-го президенти обох країн зустрічалися більше десяти раз. При чому, сім з них - в першій половині року. Один з візитів Дмитра Мєдвєдєва запам’ятався Україні - та й, зрештою, світу - надовго.
Цей ролик посів третє місце у рейтингу за кількістю переглядів на всесвітньо відомому відеохостингу. Однак, саме його трансляція вітчизняними телеканалами - точніше негласна заборона президентською адміністрацією включати його до випуску новин - оживила розмови про повернення цензури. Згідно контент-аналізу, який провів журнал “Кореспондент”, представників влади на телеекранах стало більше, аніж ще півроку тому. При чому, тональність згадки про них набула більш позитивних забарвлень. Інакомислення стало причиною збільшеної уваги з боку Служби безпеки. Дійшло до того, що блогерів, які неґречно висловлювалися на своїх сторінках в бік Гаранта конституції, стали викликати на допити. Опозиція б’є на сполох.
”Згортання демократії та створення авторитарного режиму. Ми бачимо, що почалися фізичні розправи з опозицією. Опозиціонерів б’ють як в Верховній Раді - двічі побили, так і на рівні регіонів. В донецьку побиття журналістів…Відкриття кримінальних справ проти політичної опозиції: Юрія Луценка, Юлії Тимошенко, підприємців з майдану”, - каже народний депутат, фракція НУ-НС Олесь Доній.
Сильний Президент - сильна країна. Своє передвиборче гасло Віктор Янукович зреалізував лише на 50 відсотків. А саме, збільшив власні повноваження шляхом повернення до конституції редакції 1996 року. Відтак тепер доля прем’єра та міністрів напряму залежить від рішень на Банковій. Також шляхом концентрації влади Віктор Янукович зумів згуртувати лояльну до себе парламентську більшість. І вже з її допомогою Україна офіційно стала позаблоковою, відмовившись від членства в НАТО.
”Сьогодні це - нереально для нашої країни. Якщо говорити про стосунки України з НАТО, то я бачу їх як партнерські. Без цього Україна не може, оскільки ми - велика країна”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Однак віддалення від НАТО не означає зміни пріоритетів зовнішньополітичного курсу. Шлях до євроінтеграції на даному етапі виражається в активізації роботи щодо створення безвізового режиму з Європейським союзом.
Серед здобутків Януковича експерти відзначили, окрім реанімації дружніх відносин із Росією та початку демаркації кордону двох країн, ще й відносно стабільний курс гривні. Вдалося Президенту виконати й передвиборчі обіцянки. Щоправда, не всі адекватно були сприйняті суспільством. Податковий кодекс призвів до нового Майдану.
Адмінреформа поки що обмежилася звільненнями посадовців. Та й з підняттям соціальних стандартів не все так гладко (поки що їх відчули тільки ті, у кого пенсії та зарплати були нижчими за мінімальні). З чим дав маху Віктор Янукович, так це з армією. Перед виборами грозився перевести військо на професійну основу вже у 2011, однак реалії відсунули цей термін мінімум на 5 років в майбутнє.
Однак, попри все, особистість Віктора Януковича не змогли не помітити у світі. Так, американський журнал Times включив його до десятки рейтингу “Повернення-2010”. Серед шоуменів, спортсменів та політиків Віктор Янукович посів шосте місце і став єдиним іноземцем у списку.