Аналітики зауважують, що це такий собі "проукраїнський нейтралітет". Втім, Микола Давидюк так не вважає. На думку політолога, ця історія – зовсім не про нас. Позицію Туреччини радше можна описати так: російсько-український нейтралітет з перевагою в бік Москви. Про це він сказав в ефірі 24 каналу.
До теми "Ще не час для переговорів": чому Ердоган закликає до перемир'я
"Розберімося. Крім "Байрактарів", за які ми дуже дякуємо, що ще? Зерновий коридор? Вони теж собі погони повісили, що миротворці, Гутерреш це робив на базі ООН. Для Росії там величезний список: і нафта, і харчі, і вивід грошей… Для нас такого немає. Ми бачили велику кількість турецької зброї, танків, гаубиці, винищувачі?", – каже політолог.
Відтак, переконаний Давидюк, переоцінювати "допомогу" не варто. Так, Туреччина – друзі. Так, частковий нейтралітет. Однак варто зважати й на ті заклики, до яких звертається Ердоган.
"Давайте припинимо війну". Хочеться продовжити цю цитату через кому: "Давайте закінчимо ці заяви". Це проросійський наратив,
– стверджує Микола Давидюк.
Раніше повідомлялося, що саме Ердоган запропонував Путіну оголосити "перемир'я" в односторонньому порядку. Мовиться про припинення вогню. Навіть Емануель Макрон сказав: "Виводьте війська, а не зупиняйте вогонь".
"Усе це – лицемірство, маніпуляція і брехня. Пентагон того ж дня підтвердив, що Росія перша це порушила", – підкреслив Давидюк.
Безумовно, на торгівлі з Росією Ердоган заробив мільярди грошей. "Але він зараз втрачає десятки мільярдів внутрішньої економіки. По-перше, він може не переобратися, а по-друге – втратити в рази більше", – зауважує політолог.
Слабка Росія вигідна Туреччині
Давидюк запевняє, що для нас важливіше інше: ми з Ердоганом дивимося в один бік – послаблення Росії. Це вкрай потрібно і йому, і нам.
Напівдохлий ведмідь для нас – це безпека по східному кордону й півночі. Для Ердогана – усі тюркські країни Середньої Азії відходять у його зону впливу. За великим рахунком, через Російську імперію він може відбувати Османську імперію,
– говорить політолог.
Варто згадати, додає він, що Російська імперія будувалася на уламках Османської. Росіяни запевняли, що усі християни, а тих, хто хто казав інакше, просто вбивали.
Зараз Туреччина може зробити реванш і відбудуватися – не з точки зору імперії, а з точки зору геовпливів – по всій території Росії, де вона ослабла. Це Центральна Азія та Близький Схід. Вони побачили, що Путін – лох. Він слабкий, він програє, можна цим скористатися і витягти свої зони впливу,
– вважає Микола Давидюк.
За словами політолога, Ердоган чудово торгує російською нафтою – собі в користь. Водночас це вихід в обхід санкцій. На Кавказі турецький лідер теж дуже добре працює, вибиває практично усі спадки Радянського Союзу, які тримала у своїх руках Росія.
Ердоган може стати загрозою
Однак амбіції Ердогана можуть призвести до появи на арені ще одного монстра. Давидюк акцентує: Туреччина – це буде проблема НАТО, адже країна входить до Альянсу, Близького Сходу, тому що турки також там гравці, Північної Африки – Сирія та інші країни.
Загроза розмиється на 5 – 10 гравців, тому там нам буде в рази простіше. Вона залишається, в багатьох напрямках. Нічого не змінюється. Людська натура та геополітика залишилася сталою. Так, було помилкове минуле століття з точки зору воєн та Радянського союзу, але решта збереглася,
– пояснює Давидюк.
В цьому випадку більша і ближча загроза – це Росія. Саме тому, наголошує Давидюк, її потрібно знищувати.
Якщо Ердоган буде рости, ми повернемо Крим, це буде свіжа рана, тому йому нереально буде туди забратися,
– запевняє політолог.
Турецькому лідеру простіше буде атакувати якість інші африканські країни, тюркські народи чи ще щось. Там буде в рази простіше й легше, тому як раціональний політик – він піде туди. А в цей час перед Україною стоятиме завдання укріплюватися, посилюватися, вступати в НАТО, ЄС і так далі.
"Ця загроза стосується не лише нас. Наша вона на 10%. Зараз цей нейтралітет достатньо стабільний", – підсумував Давидюк.
Ердоган поспілкувався з Путіним та Зеленським
- 5 січня президент Туреччини провів телефонну розмову з диктатором Путіним. Ердоган підкреслив, що заклики до миру та переговорів мають бути підкріплені одностороннім оголошенням про припинення вогню та справедливим врегулюванням розбіжностей.
- Того ж дня турецький лідер поговорив із Володимиром Зеленським. Ердоган заявив про готовність своєї країни сприяти досягненню довгострокового миру між Росією та Україною. Також він привернув увагу до зусиль з організації обміну полоненими та наголосив на готовності Анкари до дипломатичного внеску в прискорення процесів навколо Запорізької АЕС.
- На думку голови центру політичних студій "Доктрина" Ярослава Божка, Ердогану вигідно зберігати посередництво між Україною та Росією. Це дозволяє йому відігравати роль регіонального лідера.