Це продовження старої гри турецького лідера, яка триває вже пів року. Про це 24 каналу сказав голова центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко.

Варте уваги Стамбул хоче припинення вогню в Україні, але війна продовжиться у 2023, – Міноборони Туреччини

Ердогану потрібно підтримувати статус посередника

"У цій конфігурації Туреччина намагається себе виставити як сильного регіонального лідера – державу, яка може виступати в ролі посередника між двома досить великими країни, які воюють між собою. Це спроба Ердогана розіграти цю регіональну роль", – стверджує Божко.

При цьому, додає він, усі прекрасно усвідомлюють, що Туреччина завжди була і залишається геополітичним суперником Росії, особливо на Кавказі та Близькому Сході. Між ними давно виникли глибокі суперечності, тож жодна ситуативна вигода від позиції посередника усю цю історію не змінить.

Можливо, для Ердогана не стільки важливе досягнення хоч якогось прогресу у темі перемовин, скільки збереження цього статусу – можливого посередника,
– зазначає голова центру політичних студій "Доктрина".

Він акцентує, що давати якісь козирі Росії Туреччина не збирається. Водночас країна отримує певну вигоду від російського газу, який надходить у країну за досить невисокою ціною. На тлі економічного падіння Туреччини й турецької ліри для уряду це може виглядати досить важливим фактором. В Туреччині насуваються президентські вибори, зауважує Божко, де Ердоган себе почуватиме не так впевнено, як на попередніх – є ризик програти кандидату від опозиції.

"Очевидно, це ситуація двоїстості. Але ми не бачимо тут якихось факторів, які додавали можливості якось надати цим перемовинам життя", – резюмував Ярослав Божко.

Чому Туреччина закликає до переговорів

  • Позиція Туреччини впродовж усієї війни не є однозначною. Складається враження, що Реджеп Ердоган намагається не втратити міжнародний авторитет, але й бути важливим для Росії.
  • Як відзначив головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, Туреччина максимально прагне продемонструвати світові, що ця війна не може бути вирішена без її участі.
  • Стамбул намагається вдавати в цій війні посередника, роблячи важливі заяви. До прикладу, Реджеп Ердоган називає війну "конфліктом". Дає можливість Росії частково обходити санкції через себе, але й потроху обмежує ці шляхи.
  • Фахівець переконаний, що так Туреччина намагається демонструвати Росії, що вона не ворожа країна. А отже через неї треба розмовляти з усіма іншими.
  • З одного боку від Ердогана лунають заклики про переговори. З іншого – він підтримує прагнення України повернути всі землі, анексовані з 2014 року, тому що завжди вважав Крим українським.