Внутрішні протистояння між СБУ і Генпрокуратурою із МВС та Нацполіцією все частіше помітні назовні. Причина цьому – політика. Тож і загострення перед виборами – прогнозоване.

Читайте також: Під грифом "таємно": як прикрили причетність Порошенка до руйнування історичної пам'ятки

Служба безпеки та Генеральна прокуратура – це вертикаль глави держави, креатури президента Петра Порошенка, які грають на його боці. По іншу сторону – Міністерство внутрішніх справ і підпорядкована йому Національна поліція. Партнер Порошенка по коаліції Арсен Аваков, схоже, вже давно грає свою гру, самостійну від президента. І на цих виборах він як політик, вочевидь, зробив ставку не на нього – а на інших лідерів президентських перегонів.

Силовики для кандидатів

"Правоохоронна система України має спільну позицію щодо забезпечення чесних і конкурентних виборів" – із такою декларацією менше ніж за три тижні до виборів спільно виступили керівники Генпрокуратури, МВС і СБУ.


Очільники МВС, ГПУ на спільному брифінгу

​Та чи насправді існує ця єдність та неупередженість? Аналіз дій правоохоронців і силовиків протягом кількох останніх місяців, який провели "Схеми", доводить протилежне.

Директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко зазначив, що в Україні зараз унікальна ситуація, коли різні правоохоронні органи, схоже, знаходяться в різних таборах.

Правоохоронні органи мають розслідувати потенційні злочини, реагувати на них. Але під впливом певних обставин можуть не реагувати або реагувати лише вибірково: закривати очі на представників одних кандидатів і ретельно виконувати свої обов'язки щодо інших,
– пояснив він.

Один із перших яскравих прикладів, який свідчить про прихильність силовиків до конкретних кандидатів – це майже одночасне викриття виборчих маніпуляцій штабів Порошенка та Тимошенко.

Юрист Тарас Шевченко
Директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко

21 лютого цього року СБУ вийшла із заявою про побудовану начебто в інтересах лідерки "Батьківщини" мережі з агітаторів – людей, які за гроші переконують інших, чому треба голосувати саме за цю кандидатку.

Читайте також: Звідки в мене такі гроші, – "фейкові донори" про свої мільйонні внески для "Батьківщини"

Вчергове прізвище Тимошенко пролунало за два тижні після тієї історії. 7 березня вже Генпрокуратура виступила із заявою, що начебто член команди Юлії Тимошенко причетний до спроби зняти з перегонів іншого кандидата – теж Тимошенка, але Юрія.


Член команди Юлії Тимошенко, який нібито причетний до спроби зняти з перегонів Юрія Тимошенка

​Тоді майже одразу із дзеркальною заявою щодо кандидата-конкурента вийшов міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і розповів про інші схеми з підкупу виборців, до організації яких, за його словами, імовірно причетний заступник голови президентської фракції Сергій Березенко.

​У свою чергу Сергій Березенко відреагував на це у Facebook, опублікувавши пост із вимогою вибачень за образу своєї гідності та репутації. Того ж місяця черговий виток протистояння між відомствами став публічним завдяки ще одному кандидату в президенти – шоумену Володимиру Зеленському.

Сергій Березенко
Заступник голови президентської фракції Сергій Березенко

Операція "Прослуховування"

4 березня поліція Києва виявила під офісом кандидата в президенти Володимира Зеленського елементи апаратури прослуховування – і розпочала за цим фактом розслідування. Сам міністр внутрішніх справ відреагував на цю ситуацію коротким питанням у Twitter про межу між змаганням у боротьбі за пост і злочином.

​Його соратник Антон Геращенко додав, що таку техніку можна купити тільки з дозволу СБУ. В той же день у Службі безпеки своєю чергою визнали: пристрій таки належить їм – утім, Зеленський тут ні до чого. Пізніше у цьому відомстві з докором зазначили, що правоохоронці знали про операцію СБУ – тож це, за їхніми словами, "дискредитація та заподіяння шкоди національним інтересам".

Читайте також: Керівники Академії аграрних наук зухвало розграбовують державну землю: резонансне розслідування

Тепер з інцидентом розбиратиметься Державне бюро розслідувань. Та вже за кілька годин від МВС надійшла відповідь, що міністерство жодним чином не втручається в роботу дружнього правоохоронного органу, а про плани спецслужби не знало, бо "не має штатних посад чаклунів, мольфарів та екстрасенсів".

Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк, з яким поговорили "Схеми", списав ситуацію, що виникла, на «не зовсім професійне спрацювання» спецслужби.

Давнє протистояння

За словами колишнього співробітника СБУ Івана Ступака, боротьба між відомствами триває давно. Він зазначив, що в 2016-2017 роках СБУ готувало депеші на адресу Адміністрації Президента, де викладала своє занепокоєння зростанням впливу МВС та особисто міністра Авакова на різного роду озброєнні формування, які знаходяться в Києві та поза Києвом. І тут вже СБУ просило Адміністрацію Президента повпливати.

Іван Ступак
Колишній співробітник СБУ із десятирічним стажем Іван Ступак

​Та в історії цього міжвідомчого протистояння з'явилося і дещо відносно нове – це силова підтримка з вулиць. Хоча Іван Ступак пояснив що сама ідея заручитися підтримкою інших організацій – не нова. Він розповів, що СБУ на певних етапах залучала на своїх оперативних контактах, тобто, знаходили певні точки зору спільні з керівниками "С14" і направляли їх на вирішення певних оперативних завдань.

​Згадана організація "С14" або "Січ" – це праворадикали, які називають своєю метою захист прав українців і боротьбу з проросійськими інтересами. Водночас раніше у Державному департаменті США категорично висловились щодо діяльності праворадикалів.

Читайте також: Охоронці Ахметова стежать за журналістами програми "Схеми": фотодокази

Лідер "С14" – Євген Карась. Його можна побачити на фото під час важливої для президента події – церемонії вручення Томосу про автокефалію Української православної церкви, він стоїть поряд із генпрокурором Юрієм Луценком.


Євген Карась на церемонії вручення Томосу про автокефалію ПЦУ

Сам Карась заперечив, що це може вказувати на його наближеність до президентського політтабору.

"Завтра може бути інший президент. Якщо, наприклад, вони б нам давали гроші або прикривали, це одразу полетять погони. Тому, щоб хтось взяв на себе покривання націоналістичної організації, навряд чи. Часто тролять, що ми напряму голові СБУ підпорядковані. Я Грицака перший раз побачив на врученні Томосу", – запевнив Карась.

Про цікаву тенденцію під час акцій "С14" та вибори під наглядом "Нацдружин" – дивіться у програмі.