Як бути з Кримом?
Однак повернення навряд чи відбудеться. Еммануель Макрон, власне, про це повернення говорив – у зв'язку з Україною. І стверджував – цілком резонно – що повернення до попереднього формату може статися в разі, якщо роздратування, яке виникло між Заходом і Росією через Україну буде подолано.
До теми: Коли Росію повернуть до G8: Макрон роз'яснив ситуацію Путіну
Однак виникає питання: а як подолати це роздратування?
Навіть якщо теоретично уявити, що вдасться вирішити конфлікт на Донбасі, вивести звідти російські сили і відновити територіальну цілісність України на материку, то як бути з Кримом? Адже Росію попросили з "вісімки" саме після Криму, після того, як вона грубо порушила територіальну цілісність сусідньої держави і приєднала частину її території.
При цьому для самого Володимира Путіна питання Криму закрите раз і назавжди. А для західних лідерів погодитися з такою постановкою питання – це відмовитися від самої можливості захищати основоположні принципи міжнародного права.
Путін – серед своїх
Я не знаю, чи повернеться коли-небудь у формат "вісімки" Росія. Але не сумніваюся, що сам Путін в цей формат не повернеться ніколи.
Не повернеться ще й тому, що сама "вісімка" потрібна йому в куди меншій мірі, ніж його попереднику Борису Єльцину, якого і запросили в цей формат. Це те, чого, можливо, не можуть зрозуміти Макрон та інші. Для Єльцина розширення "сімки" було знаком повернення його країни в цивілізований світ, підтвердженням, що Росія в цьому світі грає на рівних. Але Путін зовсім не вважає цивілізований світ цивілізованим.
На зустрічах "вісімки" він в останні роки своїх поїздок виглядав ізольованим – і це явно не кращі відчуття для людини, яка хотіла б, щоб його сприймали як одного з лідерів сучасного світу.
Зате на зустрічах "двадцятки" Путін – серед своїх. Там присутні Китай та інші країни БРІКС. Там Путін може сам вирішувати, з ким йому зустрічатися. І там він точно ізольованим не виглядає, навіть якщо весь Захід від нього відвертається і Трамп скасовує зустріч. А найголовніше – на зустрічах у форматі "двадцятки" з'являється ілюзія тієї ролі Росії у світі, яку вона при своєму економічному потенціалі грати просто не в змозі.
І це те, що Путін намагався пояснити Макрону і французьким журналістам під час саміту у форті Брегансон – є і інші формати, чому ми весь час згадуємо про "вісімку"? І це те, у що Макрон та інші західні лідери просто ніколи не повірять, бо вони закономірно вважають світ, в якому перебувають, престижним і визначальним майбутнє.
І вони вірять, що Путіну дуже хочеться в цей світ і потрібно його спокушати поверненням – як це робив Макрон. А Путін живе в своєму світі, і його уявлення про престиж і вплив значно відрізняються від уявлень Макрона та інших учасників "великої сімки".
Тому ці люди ніколи один одного не зрозуміють, і Путін нікуди не повернеться.
Автор: Віталій Портников
Читайте також: Альтернативи "нормандському формату" нема, – Путін у Франції з оптимізмом заговорив про Україну