У понеділок в уряді Каталонії заявили, що 2,26 мільйона мешканців регіону проголосували за проголошення незалежності від Іспанії. Референдум у Каталонії був проведений усупереч законам республіки, але регіон неодноразово безуспішно намагався погодити референдум з Мадридом. Євросоюз не підтримав плебісцит у Каталонії, але засудив насилля поліцейських. Сторони протистояння поки зайняли вичікувальну позицію.

Читайте також: Референдум в Каталонії: місцева влада оголосила результати та план дій

За кілька днів до референдуму в Каталонію почали стягувати поліцейських зі всієї країни. Каталонці знали, що уряд спробує завадити проведенню самопроголошеного референдуму. Тому сотні місцевих мешканців випередили поліцейських і провели вихідні на виборчих дільницях. Як і в Україні, вони найчастіше розташовуються у школах.

У день референдуму поліцейські атакували виборчі дільниці. Вони висмикували з натовпу людей і били їх кийками. За медичною допомогою звернулася 1 тисяча каталонців. Поліція заявляє про десяток поранених зі свого боку. Силовикам вдалося закрити 300 виборчих дільниць з 2 тисяч відкритих.

Дивіться також: Жінки із закривавленими обличчями: Мадрид застосував силу проти Каталонії

Накази центрального уряду протидіяти учасникам референдуму силою як ніколи наблизили проголошення Каталонією незалежності, бо налаштували проти себе навіть нейтральних громадян.

В об’єднаній Європі пояснили каталонцям, що незалежність тотожна виходу з Європейського Союзу. Іспанський уряд продовжує шукати варіанти, як країні вийти з найважчої політичної кризи за десятиліття, але не збирається поступатися сепаратистським настроям.

Чи наважиться каталонський парламент проголосувати за незалежність і чи вдасться залагодити конфлікт?

Загострення конфлікту


Поліцейський атакує прихильників проведення референдуму

Уряд Іспанії мав кілька місяців, аби домовитися з каталонцями та не допустити радикалізації відносин між центральною владою та Каталонією.

Читайте також: Чи мала право іспанська влада так реагувати на референдум у Каталонії: думка дипломата

Опозиційна до чинного прем'єра Мар'яно Рахоя партія соціалістів закликала його налагодити діалог. Але в цьому найбільша проблема. Рахой нажив собі славу людини, неспроможної на пошук порозуміння. Особиста позиція прем'єра та його оточення довела ситуацію із Барселоною до критичної.

У Мадриді вважають, що із сепаратистами немає про що домовлятися. Сталева рука диктатора Франко століття тому вберегла Іспанію від розпаду, а отже є позитивний досвід силового стримування сепаратистів.

Каталонці зі свого боку впевнені, що вони мають право, яке записане у статуті ООН, – право народу на самовизначення. У 1991 році ним скористалися українці.

Читайте також: Журналіст пояснив, чому референдум у Каталонії не слід порівнювати із сепаратизмом Донбасу

Каталонці не є войовничим народом, як баски, водночас вони дуже чутливі до заборон, адже диктатор Франко офіційно заборонив на півстоліття каталонську мову та національні свята.

Коли уряд почав арештовувати організаторів референдуму та відбирати бюлетені, каталонці сприйняли це за особисту образу. Це вилилося в радикальне протистояння проти центральної влади Іспанії.

Наразі Мадрид виграв бій, зупинивши референдум. Це волевиявлення немає шансів бути визнаним міжнародною спільнотою, але радикальні настрої каталонців лише загострилися.

Вирішення


Відставка прем'єра Іспанії може врятувати цілісність країни

Розв’язок конфлікту лежить у внесенні змін до Конституції Іспанії, аби дозволити каталонцям у правовий спосіб визначитися, чи бачать вони Каталонію незалежною державою, вважає міжнародний експерт Богдан Нагайло.

Читайте також: У Каталонії вимагають від прем'єр-міністра Іспанії дострокових виборів

Прикладом для цього є Велика Британія. Шотландцям дозволили провести подібний референдум. Більшість вирішили залишитися у складі Королівства. Експерт переконаний, що такий результат міг спіткати Каталонію, якби він відбувся законно. Це питання відклалося принаймні на покоління.

Закони пишуться для того, щоб будувати консенсус, а не навпаки,
– наголошує експерт.

Зняти напругу можна лише проведенням дочасних парламентських виборів в Іспанії. Тоді на місце Рахоя може прийти інша людина, адже він є непопулярним прем'єром. У Рахоя буде мало шансів очолити уряд знову. Дострокові вибори продемонстрували б, що Мадрид готовий до діалогу.

Тепер обом сторонам не обійтися без посередників. Експерти не наважуються сказати, хто б це міг бути.

Наслідки проголошення незалежності

Якщо перемовини не розпочнуться незабаром, парламент регіону, ймовірно, проголосує за незалежність. Тоді Мадрид вдасться до масових арештів каталонських високопосадовців. Далі – введення надзвичайного стану та військ на територію Каталонії.

Тепер одне вбивство чи терористичний акт може зіграти роль детонатора.

Конфлікт каталонців з Мадридом треба розглядати лише локально, вважає Богдан Нагайло. На його думку, для інших європейських держав, яка складається з різних народів, немає прямої загрози.

Приклад каталонців, нехай він навіть призведе до незалежності, не буде прикладом для інших народів. Однак це є приводом переосмислити статтю ООН про самовизначення народів і наповнити її реальним змістом.

Читайте також: Як вплине на Україну референдум в Каталонії – версія українського дипломата