Росію запросили на цю подію, як пояснили організатори, через "вшанування самовідданості і самопожертви радянських народів, а також внесок Радянського Союзу у перемогу 1945 року". Політолог Ігор Рейтерович сказав 24 Каналу, що Росія офіційно вважається спадкоємницею Радянського Союзу. Москва, маючи цей статус, спекулює і маніпулює ним.

Читайте також Саміт миру у Швейцарії: Франція візьме участь у конференції

Несправедливе запрошення

Росія ще з 1991 року доклала колосальних зусиль для того, щоб в уявленні багатьох європейців, а також розвинутих демократичних країн по всьому світу, перемога Радянського Союзу у Другій світовій війні перетворилася на перемогу Росії.

Росіяни проводили просту паралель, що Радянський Союз дорівнює Росія, і воювали не радянські люди, а росіяни. На превеликий жаль, їм вдалося цей стереотип нав'язати. Він домінує і до сьогоднішнього дня в багатьох європейських країнах та певною мірою навіть в США,
– зауважив політолог.

Наслідком впровадження цього стереотипу, на його думку, і є запрошення Росії на урочистості у Францію як представниці колишнього Радянського Союзу, яка "здійснила вагомий внесок у перемогу над нацизмом".

Проте було б справедливим запросити на цей захід представників 15 колишніх республік, які входили до складу СРСР. Якщо ж запрошувати їх, наприклад, за рівнем внеску в перемогу чи втрат, то Росія буде ні на першому, ні на другому місці.

Якраз Білорусь та Україна зазнали найбільших втрат під час Другої світової війни. Це визнавалось в радянській історіографії,
– впевнений Рейтерович.

Росіянам, напевно, не дуже хочеться відвідувати Францію, оскільки Путін туди поїхати не може. Однак, за словами політолога, відмовитись також не прийнятно.

Можуть висунути вимоги

Невипадково це запрошення відбулось напередодні мирної конференції у Швейцарії. Імовірно, якщо на урочистості до Франції приїде, скоріш за все, глава МЗС Росії Сєргєй Лавров, то з ним за зачиненими дверима західні партнери зможуть переговорити, зокрема, щодо мирної конференції.

"Можливо Росії висунуть якісь вимоги, або озвучать позицію європейських країн щодо того, що буде далі відбуватися. На сьогодні у Заходу комунікації з Кремлем немає. Тому можливо є ідея використати цю подію для того, щоб провести перемовини росіянами. Проте невідомо, чи вони поїдуть на урочистості у Францію", – підкреслив Ігор Рейтерович.

Що відомо про запрошення Росії на урочистості у Франції

  • Париж запросив Москву на захід з приводу висадки союзників у Нормандії. Урочистості відбудуться 6 червня. Проте організатори не запросили особисто Путіна, пояснивши це "обставинами", а саме війною, яку Росія розв'язала в Україні. Попри це, у Франції вважають, що Росія має бути представлена на заході через "свою роль і жертви серед радянських народів, а також її внесок у перемогу 1945 року".
  • Росіяни спочатку заявили, що не отримували запрошення. Проте згодом представниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що наразі немає офіційної інформації, хто з російських високопосадовців поїде до Франції.
  • Путін не може бути присутнім на урочистостях у Франції також через те що, МКС в Гаазі видав ордер на його арешт. Якщо глава Кремля прибуде на територію країни, яка ратифікувала Римський статут, зокрема Франції, його зможуть затримати.