Палата досудового провадження II видала ордери на арешт Путіна та Марії Львової-Бєлової, яка є уповноваженою президента Росії у справах дитини, інформує 24 Канал.

До речі Суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна

Підозра через депортацію українських дітей

Путін та Львову-Бєлова причетні до незаконної депортації та переміщення дітей із окупованих територій України до Росії. Це відбувається з 24 лютого 2022 року.

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан наголосив, є переконливі докази, які свідчать, що Путін несе відповідальність за незаконну депортацію українських дітей з окупованих територій.

Ордери видали на підставі клопотань, які прокуратура подала 22 лютого 2023 року.

Ордер означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду. Однак затримати його можуть на території країн, які ратифікували Римський статут. Це міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд.

Статут підписали ратифікували 122 країни, хоч підписали понад 150:

  • Путіна мають затримати майже у всіх країнах Європи, в Канаді, Японії, низці держав Африки тощо.
  • США, Росія та Ізраїль спочатку підписали статут, але потім відкликали свої підписи.
  • Китай не ратифікував документ.
  • Україна теж підписала статут, але не ратифікувала.


Країни, що ратифікували статут, позначені зеленим / Інфографіка з Вікіпедії

У Росії реагують як завжди

У Росії запевняють, мовляв, їм все одно та рішення суду для Москви не матиме значення. Таке пояснення видала речниця МЗС Марія Захарова. Вона сказала, нібито ордер нічого не означає, тому що Росія не ратифікувала статут.

Пропагандистка Маргарита Симоньян взагалі стала кидатись погрозами. Вона заявила, що на країну, яка за рішенням Гааги заарештує Путіна, полетять ракети.

Речник Путіна Дмитро Пєсков також говорить про "юридичну нікчемність" рішення нібито тому, що Росія не визнає юрисдикцію МКС.

Історичне рішення для України

  • Глава Офісу Президента Андрій Єрмак наголосив, що рішення суду в Гаазі є лише початком. Рано чи пізно Путін відповість за всі злочини російських окупантів в Україні.
  • В Офісі генпрокурора пояснили, що відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину. Таким чином світові лідери тричі думатимуть, перш ніж запрошувати до себе диктатора та тиснути йому руку. Генпрокурор Костін додав, що це історичне рішення для України.
  • Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба також не сумнівається, що міжнародні злочинці нестимуть відповідальність за викрадення дітей та інші злочини.
  • Очільниця української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева наголосила, що Україна ще не долучилася до Римського Статуту, тому злочин агресії потребує створення спеціальної інституції – спецтрибуналу.
  • Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що наслідки будуть катастрофічно страшними для безпосередньо Путіна і всього його найближчого оточення.

Реакція Зеленського

Президент Володимир Зеленський також відреагував на рішення. Він наголосив, що є реальна перспектива, з якої почнеться історична відповідальність.

У кримінальних провадженнях, які розслідують українські правоохоронці, вже зафіксували понад 16 тисяч випадків депортації.

Проте глава держави наголосив, реальна кількість депортованих може бути значно більшою. Здійснити таку злочинну операцію було б неможливо без наказу найвищого керівника держави-терориста.