Фото з "червоно-зеленими прапорцями" на "Іскандерах" почали з'являтися ще у 2023 році. Заступник керівника Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі, керівник Народного антикризового управління Павло Латушко розповів 24 Каналу, що Лукашенко навіть у візуальний спосіб намагається довести, що "Іскандери" належать йому.
До теми Навіщо білорусів повезли на навчання до Росії: Костенко припустив, чого їх навчатимуть
Ядерні ракети буцім можна застосувати за рішенням трьох людей:
- президента Білорусі – Алєксандра Лукашенка;
- міністра оборони Білорусі – Віктора Хреніна;
- очільника генерального штабу Білорусі – Віктора Гулевіча.
Для чого Лукашенко вихваляється ядерною зброєю
На думку Латушка, Лукашенко перманентно намагається довести, що саме він ухвалюватиме рішення про застосування тактичної ядерної зброї. Таким чином президент Білорусі хоче підняти свій статус в очах білоруського народу, і головне – в очах міжнародних партнерів. Буцім "спробуйте тільки носа сунути в Білорусь, я навіть в Путіна не буду запитувати, а самостійно її застосую".
Це брехливий наратив, ми так припускаємо. Звісно, він загрожує додатковими санкціями Лукашенку. Проте, я не розумію, чому світ дивиться на цю "гру" з ядерною зброєю і жодним чином не реагує на дії Лукашенка,
– зазначив Павло Латушко.
Навіть за розмови про "застосування ядерної зброї" потрібно карати. Проте білоруський очільник користується бездіяльністю міжнародних організацій і продовжує провокувати Захід брехливими казками. У словах Лукашенка неодноразово можна було простежити наратив "ворог нападе із Заходу, а я не дозволю цього зробити у спину Росії".
Хоча зрозуміло, що НАТО не має жодного наміру першим атакувати Москву чи Мінськ. А концентрація натівських військ на кордоні з Білоруссю, пов'язана з тим, що Росія за підтримки Лукашенка розпочала війну проти України.
Ядерна зброя на території Білорусі: що відомо
- Ще в березні 2023 року кремлівський глава Владімір Путін заявив, що планує розмістити у Білорусі ядерну зброю.
- На початку січня 2024 року почали з'являтися суперечливі дані про те, що росіяни справді там розмістили частину тактичної ядерної зброї. Місцем розгортання називають авіабазу "Ліда" у Гродненській області.
- Відомо, що "Ліда" розташована за 40 кілометрів від кордону з Литвою і приблизно за 300 кілометрів від кордону з Україною.
- У серпні 2023 року очільник ГУР МО України Кирило підтвердив, що перші ядерні боєголовки прибули до Білорусі. Водночас розвідник висловлював сумніви щодо ймовірного застосування. За його словами, "це засіб й ядерного стримування, і засіб підвищення ставок".