24 Канал зібрав реакції світових лідерів на цю резонансну заяву бункерного диктатора. Що про розміщення ядерної зброї у Білорусі думають у країнах Європи та у США – читайте далі.
Дивіться також Чи є загрозливі зміни: у НАТО відреагували на бажання Путіна розмістити ядерну зброю в Білорусі
В Болгарії закликали Росію до переговорів
Після оголошення Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі віцепрезидентка Болгарії Іліяна Йотова закликала сідати за стіл переговорів з Росією.
Я сподіваюся, що розум усе ж таки візьме гору, і що в цьому випадку йдеться більше про погрози, ніж про реальні дії,
– додала віцепрезидентка.
Вона зазначила, що ситуація "стає небезпечнішою і страшнішою", тому вважає, що перемовини необхідні, аби уникнути ескалації.
Китай виступив проти розміщення ядерної зброї у Білорусі
Речник міністерства закордонних справ Мао Нін повідомив, що в січні 2022 року лідери п'яти держав, що володіють ядерною зброєю, виступили зі спільною заявою, в якій вказують, що ядерну війну неможливо виграти або вести її. У заяві наголошувалося, що слід уникати воєн між державами, які мають ядерну зброю, і знижувати стратегічні ризики.
Президент Литви закликав зупинити Росію
Литовський лідер Гітанас Науседа наголосив на тому, що необхідно зупинити Росію. Це слід зробити доти, поки вона не спричинила ядерну катастрофу.
За його словами, наміри Путіна розмістити ядерну зброю на території Білорусі, – прояв ядерного шантажу.
Російський ядерний шантаж триває, оскільки Путін оголосив про плани розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі. І знову – повне нехтування міжнародними угодами. Агресора необхідно зупинити, щоб він не спричинив ядерну катастрофу,
– підкреслив Науседа.
Тим часом міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас зазначив, що не варто відволікатися на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Адже захист країн НАТО від загрози такого озброєння гарантовано, незалежно від його розташування.
Очільник Міноборони відзначив, що розміщення ядерної зброї в Білорусі лише показує побоювання Путіна з приводу посилення сил НАТО на східному фланзі після початку війни проти України.
Він також підкреслив, що оскільки за три місяці підготувати місце для дислокації тактичної ядерної зброї практично неможливо, це означає, що для її розміщення будуть використовувати вже наявну в Білорусі інфраструктуру, про яку домовилися ще рік тому.
Водночас у МЗС Литви наполягають на нових санкціях у відповідь на наміри Росії. Вільнюс сприймає заяву Москви як чергову спробу двох "непередбачуваних диктаторських режимів погрожувати своїм сусідам".
"Литва обговорить зі своїми євроатлантичними партнерами, як відповісти на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів. У рамках відповіді Литва вимагатиме введення нових санкцій", – йдеться у заяві відомства.
Іспанія про незацікавленість Путіна у мирі
На цьому наголосила міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес. У реакції на заяву Владіміра Путіна вона зазначила, що його наміри – демонстрація того, що диктатор "не зацікавлений співпрацювати заради миру".
Вона також зауважила, що це чергова загроза з боку президента країни-агресорки. І це означає, що необхідно бути "дуже розважливими та обережними", та передовсім – "знати, кого ми маємо перед собою".
Єдиний відповідальний, це треба сказати дуже чітко, єдиний відповідальний за цю страшну війну – це Путін,
– наголосила вона.
Франція просить про скасування угоди
Франція засуджує намір президента Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.
У МЗС країни закликали Росію продемонструвати відповідальність, очікувану від держави, що володіє ядерною зброєю, і переглянути угоду з Білоруссю.
У повідомленні відомства йдеться, що після порушення Росією Договору про ракети середньої й меншої дальності та після оголошення про припинення участі Росії в Договорі про скорочення арсеналів стратегічних ядерних озброєнь ця угода є подальшою ерозією міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі.
США не бачать готовності Путіна до застосування ядерної зброї
У Пентагоні заявили, що наразі немає причин для зміни готовності ядерних сил США. Крім того, американські військові поки що не бачать ознак готовності Росії до застосування ядерної зброї.
Ми бачили повідомлення про заяву Росії і продовжуватимемо стежити за ситуацією. Ми не побачили ні причин для зміни готовності наших ядерних сил, ні ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, – зауважили в Міноборони США.
У Пентагоні також підкреслили, що США, як і раніше, віддані колективній обороні альянсу НАТО.
Переміщення зброї створює загрозу для ЄС
Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель розглядає переміщення російської ядерної зброї у Білорусі як загрозу європейській безпеці.
Розміщення в Білорусі російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію і загрозу європейській безпеці,
– йдеться у повідомленні.
Боррель додав, що Білорусь все ще може зупинити це. Водночас він наголосив, що в будь-якому разі ЄС готовий відповісти на ескалацію подальшими санкціями.
Ядерна зброя не зміцнить суверенітет Білорусі
Посол України в Білорусі Ігор Кізім заявив, що рішення Путіна розмістити ядерну зброю на території Білорусі очевидно не сприятиме зміцненню регіональної безпеки та збереженню суверенітету Білорусі.
Крім того, це прямо суперечить положенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Ба більше, це порушення як з боку Росії, так і з боку Білорусі.
Але, мабуть, у цьому контексті варто згадати і про наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Зрозуміло, навіщо це зараз кремлівському режиму, але навіщо це потрібно білорусам?
– зауважив посол.
Кізім прогнозує, що білоруські пролукашенківські експерти та аналітики, а також офіційні особи тепер будуть переконувати білоруське суспільство, що ядерна зброя сприятиме миру та злагоді.
Україна вимагає скликати Радбез ООН
У зв'язку із заявою президента Росії Володимира Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі Україна вимагає терміново скликати позачергове засідання Ради безпеки ООН.
Росія вчергове підтверджує свою хронічну нездатність бути відповідальним розпорядником ядерної зброї як засобом стримування та попередження війни, а не інструментом погроз та залякування. Світ має об'єднатися проти того, хто ставить під загрозу майбутнє людської цивілізації,
– йдеться у заяві МЗС України.
Відтак, Київ очікує "ефективних дій щодо протидії ядерному шантажу Кремля" від постійних членів Радбезу ООН: Франції, Великобританії, США та Китаю.
Крім того, МЗС України закликає держави G7 та Євросоюзу попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі згоди на розміщення на її території тактичної ядерної зброї від Росії.
У Росії почалася істерика
Представниця нікому не потрібного міністерства – закордонних справ – Марія Захарова бідкається на адекватну реакцію світу. Вона шокована тим, як новину про розміщення ядерної зброї на території Білорусі сприйняв цивілізований Захід.
Водночас наголосила, що Росія залишає за собою право ухвалювати необхідні додаткові кроки. Мовляв, вони дозволяють гарантувати країні-агресорці безпеку.
Вона також зазначила, що усі рішення, які стосуються гарантування безпеки Союзної держави та Білорусі, виконають. А ще вона вирішила вкотре звинуватити США. Мовляв, Росія закликала її повернути ядерну зброю, яку Вашингтон розміщує за межами країни. Ці прохання ігнорувалися. Мовляв, це також вплинуло на рішення Москви.
Ми ж чудово розуміємо, що причина криється у нікчемності російського війська. Ось уже понад рік воно не може втілити план Путіна про "три дні і Київ". Тож розміщення ядерної зброї на території Білорусі – чергова спроба зупинити ЗСУ та допомогу наших союзників. Але світ уже не боїться Росію та розуміє, що її необхідно зупинити.
Що передувало
- Під час інтерв'ю російським ЗМІ 25 березня Путін вирішив відповісти на заяву Великої Британії про надання Україні боєприпасів зі збідненим ураном. Президент Росії повідомив, що його країна розмістить ядерну зброю у Білорусі.
- Путін заявив, що самопроголошений президент Білорусі Алєксандр Лукашенко неодноразово просив його про розміщення ядерної зброї на своїй території. Тепер же Москва готова до цього, бо там досі не можуть прийняти той факт, що Велика Британія надає Україні боєприпаси зі збідненим ураном.
- До 1 липня на території Білорусі завершать будівництво сховища для тактичної ядерної зброї.
- Однак, за словами диктатора, мова не йде про надання Білорусі ядерної зброї, щоб нею міг користуватися Алєксандр Лукашенко. Кремль розмістить свої ядерні сили на території Білорусі та, як вже звично, буде експлуатувати її територію та лякати Захід зброєю масового ураження.