Останнє судно у рамках дії "зернової угоди" вийшло з Одеси 16 липня. Турецький балкер TQ Samsun має доставити 23 500 тонн кукурудзи й 15 300 тонн ріпаку до Нідерландів, повідомляє 24 Канал.
Цікаво Зупинення "зернової угоди": Росія "відновила режим небезпечного району" в Чорному морі
Захід засуджує рішення Росії
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що рішуче засуджує цинічний крок Росії щодо припинення Чорноморської зернової ініціативи, попри зусилля ООН та Туреччини.
ЄС працює над забезпеченням продовольчої безпеки для вразливих верств населення у світі. "Маршрутами солідарності" продовжать доставляти агропродовольчу продукцію з України на світові ринки,
– наголосила президентка Єврокомісії.
Заступниця речника німецького уряду Крістіане Гоффман зазначила, що федеральний уряд звертається до Кремля з проханням продовжити угоду на експорт зерна з України. Адже суперечки між країнами "не повинні вирішуватися коштом найбідніших людей на цій планеті".
В уряді Німеччини також розраховують на те, що:
- в майбутньому "зернова угода" не завжди укладатиметься на короткий термін,
- експорт українського зерна буде можливим у довгостроковій перспективі.
Своєю чергою, депутат від партії "Зелених" у Бундестазі Антон Гофрайтер наголосив, що кремлівський диктатор Владімір Путін постійно намагається шантажувати світ за допомогою політики голоду. Російська ж пропаганда поширює фейки про те, що Захід буцімто не дозволяє експортувати російські сільгосппродукти, зокрема, збіжжя.
Гофрайтер наголосив, що така російська продукція не підлягає санкціям. Держави глобального Півдня мають це зрозуміти. На його думку, Захід повинен допомогти нужденним країнам не допустити катастрофи голоду, зокрема, розширивши альтернативні експортні маршрути.
Варто прочитати Зрив Росією "зернової угоди": Зеленський красномовно прокоментував черговий шантаж Кремля
Генсек ООН написав листа Путіну
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш під час брифінгу 17 липня висловив жаль з приводу виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи. Він навіть написав листа кремлівському диктатору, в якому закликав його зберегти угоду.
У цьому листі, який я вважаю за необхідне процитувати, я підкреслюю, що, цитую, "з моменту підписання меморандуму про взаєморозуміння, а також з урахуванням заходів, вжитих Російською Федерацією, російська торгівля зерном, як і обсяги експорту, і ринки добрив стабілізуються. Російський експорт наближається до повного відновлення, про що заявляють Російський союз експортерів зерна та Російська асоціація виробників добрив",
– зауважив Гутерреш.
Він додав, що ООН також пропонує Росії альтернативу SWIFT.
"Ми створили індивідуальний механізм оплати для Російського сільськогосподарського банку через JPMorgan поза SWIFT", – підсумував генсек.
Зауважте Кримський міст – лише привід: Фесенко пояснив, чому Росія саме зараз вийшла з "зернової угоди"
Росія припинила дію "зернової угоди": коротко
- Російський диктатор Владімір Путін напередодні завершення терміну дії "зернової угоди" бідкався на буцімто невиконання умов. Мовляв, головна мета – постачання зерна країнам, що його потребують – нібито не виконується.
- Після вибухів на Кримському мосту в Кремлі взагалі заявили про припинення дії "зернової угоди". Путінський посіпака Дмітрій Пєсков повідомив, що Росія нібито негайно повернеться до "зернової угоди", як тільки її домовленості виконають.
- Попри скасування "зернової угоди", Україна продовжить експортувати зерно. Наразі є кілька варіантів, як можна здійснювати продаж агропродукції.