В ексклюзивному інтерв'ю 24 Каналу радник голови ОПУ Михайло Подоляк відреагував на провальне голосування Сенату США по законопроєкту щодо міжнародної допомоги.

Дивіться також "Перезарядимо зброю і будемо далі нищити потвору": в РНБО відреагували на рішення Сенату США

Сучасна політика вкрай напружена

Як зауважив радник голови ОПУ, нині республіканці й демократи чітко розуміють, про що йдеться, коли говорять про Україну чи Ізраїль. На Близькому Сході мова йде про захист від початку великої війни й домінування репресивних терористичних режимів, як ХАМАС чи Хезболла. Щодо війни в Україні проблема взагалі набагато глобальніша. Адже йдеться про глобальне лідерство країн демократії.

Якщо ти не допомагаєш сьогодні Україні, то ти говориш, що світ не зміг виграти війну в однієї авторитарної країни – Росії. У такому разі не існуватиме ніяких глобальних правил й домінування експансії та шантажу. Росія буде поводити себе набагато нахабніше, ніж зараз. У США це усвідомлюють,
– мовив Подоляк.

Він наголосив, що зараз сучасна політика через розповсюдження соціальних мереж вкрай напружена. Йдуть гострі внутрішні дискусії.

На цьому фоні радник голови ОПУ виокремив три ключові речі:

  • між республіканцями й демократами є консенсус щодо підтримки України та Ізраїлю;
  • є ефективне розуміння, що таке війна і як треба продовжувати підтримку України, яку демонструє адміністрація Джо Байдена. Вони про це постійно говорять з конкретною аргументацією, чітко пояснюють наслідки, якщо ця допомога не буде продовжена;
  • зараз достатньо активно працює українська масштабна делегація у складі спікера парламенту й голови Офісу Президента, і міністра оборони, великої кількості депутатів.

Якщо не зараз, то через 5 років витратити доведеться у 10 разів більше

Розуміння підтримки України абсолютне, адже якщо Росія не програє, то міжнародного права не існуватиме. Виходячи з цього, є розуміння, що якщо сьогодні Сполучені Штати не вкладатимуться й не інвестуватимуть в Україну, то завтра доведеться інвестувати набагато більше грошей у свою безпеку. Крім того, не факт, що вдасться це все втримати під контролем.

Якщо зараз не зупинити Росію допомогою Україні у розмірі 60 мільярдів доларів, то через 5 років доведеться витратити 600 мільярдів як мінімум, не враховуючи необхідні засоби, які США щорічно витрачатимуть на свою армію.

Тому це треба пояснювати. Люди, які не перебувають в епіцентрі конфлікту, завжди сприймають цей конфлікт через призму інших інтересів. Поступово шкала зацікавленості змінюється,
– зазначив Подоляк.

Україна має пояснити, що першоджерело всієї сучасної нестабільності – Росія. Кремль прямо чи опосередковано інвестує в терор. Крім того, що країна-агресор веде війну, вона зацікавлена в низці конфліктів на різних територіях.

На думку радника голови ОПУ питання, чи ухвалять США пакет фінансової допомоги Україні взагалі не стоїть. Адже це насамперед абсолютні інвестиції Сполучених Штатів у свою безпеку. Наразі є лише питання, коли це відбудеться.

Для нас чим швидше, тим краще. Адже Україна має планувати подальші дії з погляду внесення корективів у тактику, стратегію, розуміння, які в нас будуть технологічні інструменти на наступні етапи війни,
– додав Подоляк.

Треба великі гроші

Росія сьогодні абсолютно чітко говорить всьому світу, що 40% свого бюджету у 2023 році витрачала на війну, а у 2024 році витратить 120 мільярдів. Крім того, країна-агресор має опосередковані видатки, домовленості з Північною Кореєю на мільйон снарядів тощо.

"Це все треба якось компенсувати. І це можна компенсувати в рамках коаліції, в якій всі члени чітко розуміють, чому вони в цій коаліції беруть участь", – додав радник голови ОПУ.

Військова допомога Україні від США: коротко

  • У жовтні президент США запросив у Конгресу рекордну суму для допомоги Україні та Ізраїлю. Втім, республіканці з Палати представників відхилили таку ініціативу. Відтоді вже пройшло майже два місяці, а питання щодо надання допомоги залишається відкритим.
  • Сенат США 6 грудня знову виніс на голосування цей законопроєкт, але його заблокували, оскільки республіканці прагнуть, щоб туди увійшли й питання щодо змін міграційної політики США.
  • Байден знову звернувся до Конгресу, намагаючись достукатися до парламенту, який досі зволікає з наданням допомоги Україні. Президент США вкотре закликав Конгрес врешті схвалити запит на понад 100 мільярдів доларів.