Нардеп та глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія розповів в ефірі телемарафону, що громадян України не влаштовують співробітники військкомату на вулицях, які ловлять військовозобов'язаних. Саме тому Верховна Рада шукає альтернативний шлях мобілізації, пише 24 Канал.

Дивіться також Новий закон, виїзд за кордон і е-повістки: якою може бути мобілізація в лютому 2024

Що каже Арахамія про "сертифікат захисника"

Член комітету Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Давида Арахамії розповів, що треба зібрати всіх мобілізованих у єдину базу.

Для цього Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, що дозволяє зробити в системі "Оберіг" електронний реєстр та отримати так званий "сертифікат захисника".

Якщо ви пам'ятаєте, у нас коли COVID був, усі повинні були ходити з таким згенерованим сертифікатом, який показував, чи вакциновані вони, чи ні. Ось таким чином буде сертифікат, який отримають або через інтернет, або в ТЦК. Навіщо це? Щоб ми розуміли, скільки людей теоретично може бути призвано, і в такий спосіб організувати так звану "смарт-мобілізацію",
– заявив Давид Арахамія.

"Слуга народу" пояснив, що чоловікам з таким сертифікатом можуть повідомляти орієнтовні терміни призову, щоб вони змогли підготуватися.

Політик каже, що не можуть видавати сертифікати на добровільній основі. Проте й примус, який запропонували у Міноборони, також не підходить.

"Але треба мати якийсь примус. Ми ще не знаємо, що це буде, шукатимемо баланс. Думаю, знайдемо компромісне рішення, яке з одного боку стимулюватиме, а з іншого – каратиме за відмову. Або, зрештою, люди скажуть, нехай далі ходять вулицею, не треба жодних електронних повісток", – підсумував Арахамія.

Які події передували заяві нардепа

  • Наприкінці 2023 року в Україні почав працювати електронний Реєстр військовозобов'язаних "Оберіг". Доступ до нього має Міністерство оборони, Генеральний штаб, ТЦК та СП та інші структури.
  • Заступниця Рустема Умєрова розповіла, що вони вже збільшили реєстр на 750 тисяч записів, верифікували дані до 88%, йде інформаційний обмін з основними реєстрами країни.
  • Верховна Рада 7 лютого 2024 року схвалила у першому читанні проєкт закону про мобілізацію. Він серед іншого передбачає електронний облік військовозобов'язаних. Тобто військовозобов'язаний зможе подати всі актуальні дані щодо військового обліку через свій електронний кабінет, не відвідуючи ТЦК та СП.