Про це в інтерв'ю 24 Каналу розповів заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Олександр Гладун. Він зазначив, що народжуваність після війни зросте, але лише тимчасово.
Дивіться також "Бути вдома не туристами": Зеленський вніс до Ради законопроєкт про множинне громадянство
Виклики після війни
На думку Олександра Гладуна, першим викликом, що постане перед Україною у післявоєнні роки стане стрімке скорочення кількості населення. За прогнозами Інституту демографії, за 15 років кількість українців може скоротитися на 10 – 12 мільйонів.
Також серйозним викликом стане старіння нації, адже народжуваність була на дуже низькому рівні ще до повномасштабного вторгнення. Тоді 100 жінок народжувало 116 дітей – в середньому.
Просто для того, щоб не відбувалося скорочення населення за рахунок природного чинника, тобто співвідношення народжуваності й смертності, треба, щоб 100 жінок народжували 210 – 220 дітей,
– зазначив Гладун.
Ще один серйозний виклик – поствоєнна міграція. Позитивним сценарієм є те, якщо з 6,3 мільйона людей, які зараз перебувають за кордоном, повернеться бодай половина.
Це така закономірність, що чим довше триває війна, тим більше людей залишаться за кордоном. Після війни можна буде очікувати зустрічні міграційні потоки. Тобто частина людей з-за кордону повернеться в Україну, а частина людей, можливо, чоловіки, дружини яких зараз перебувають за кордоном, просто виїдуть за кордон,
– пояснив фахівець.
Водночас народжуваність дещо покращиться після війни. Частина українців почне реалізовувати плани щодо народження дитини, які відклали через війну. Компенсаційне підвищення народжуваності спостерігатиметься 2 – 3 роки, можливо чотири. Однак очікувати бейбі-буму не варто.
Демографічна криза
- Війна заважає роботі демографів – частина земель України окупована, тому там важко вести реєстрацію народжуваності та смертності. Окрім цього, величезна кількість біженців, яких теж важко рахувати.
- Однак статистика невтішна. Єдине, про що можна говорити напевне – це зниження народжуваності й зростання смертності. Демографи прогнозують, що до 2037 року нас може залишитись 30 мільйонів.
- З моменту останнього перепису населення минуло 23 роки. Демографи спробували оцінити, яка ж ситуація з населенням була до 24 лютого 2022 року, однак з 2001 року накопичилися похибки обліку демографічних подій щодо народжуваності й смертності. Таким чином станом на початок 2022 року приблизна чисельність населення України становила 41 мільйон 167 тисяч осіб – включно з Кримом та ОРДЛО.