Як захоплювали Крим

Колишній заступник глави Військово-Морських Сил України Сергій Гайдук згадав, як російські війська потрапили в Крим під час анексії, та детально розповів про зраду глави Військово-морських сил України Дениса Березовського.

До блокування пунктів базування Севастополь, а це Севастопольська та Стрілецька бухти, а також озеро Донузлав, залучали корабельний склад Чорноморського флоту Російської Федерації. 1 березня дав команду на перевід сил у бойову готовність. Зранку 2 березня було виконано такі ж заходи у підготовці кораблів до виходу в море, але ввели команду відбій. Відбулася зрада.

За його словами, в період з 3 до 6 березня 2014 року розпочалось блокування Збройних Сил України в Криму, а перший штурм відбувся 19 березня після проведення незаконного референдуму.

Читайте також: Як Росія анексувала Крим: ретроспектива розгубленості і зради

Михайло Коваль розповів про росіян, які керували операцією із захоплення Криму:

"Керівництво операцією здійснювали Олександр Галкін, генерал-полковник, особисто знаю його, навчався на одному курсі в академії імені Фрунзе, та начальник штабу генерал-полковник Андрій Сердюков, нині командувач ВДВ, я був командиром 3-го батальйону, він був моїм керівником, командував 8 ротою".

За його словами, на той час у Криму дислокувалося багато російських кадровиків, а українські Збройні Сили технічно не готові були дати їм відсіч.

Про стан справ у армії зразка 2014 року

Екс-в.о. президента України, а тепер секретар РНБО Олександр Турчинов:

Коли почалася російська агресія в Криму, наші Збройні сили, на превеликий жаль, не були здатні дати відсіч, вони не були здатні виконати накази і хоча б обороняти місця дислокації і використовувати зброю для оборони. Навіть цей наказ не виконувався.

Турчинов також припустив, що якби він вийшов і "поскаржився на військових, що вони нездатні вас захистити – був би психоз".

Я брав увесь негатив на себе, я розповідав, що в нас сильні Збройні сили, хоча це була, чесно кажучи, неправда. Це була брехня. Нам Київ тоді не було чим захистити.

Турчинов також розповів про те, що коли почалася війна на Донбасі, а армія ще не була готова, то довелося "кидати в бій непідготовані добровольчі батальйони. І багато хлопців-героїв України загинули, і саме їхня кров і їхній героїзм зупинили ворога на сході".

Екс-в.о. міністра оборони України Михайло Коваль дії в.о. президента Турчинова назвав "по-воєнному правильними":

"…Він оцінив обстановку, він дав нам команду спланувати, ми спланували і почали виводить сили і засоби до кордонів з Україною з метою відбиття агресії. Я вам 200 відсотків даю гарантій, що якби прозвучав перший постріл – Крим був би утоплений в крові".

Про не введення воєнного стану в Україні

Олександр Турчинов:

"Є оголошення війни і є введення воєнного стану. Назви схожі, але зовсім різні рішення за своїм правовим змістом. Оголошення війни – це застосування без обмежень зброї, а оголошення воєнного стану – це жорсткі обмеження конституційних прав громадян: права на зібрання, проведення масових заходів, можливість для влади проводити конфіскацію. 28 лютого на засіданні РНБО я планував отримати підтримку цьому рішенню. Але указ не може працювати, коли його не схвалить Верховна Рада. Щоб отримати підтримку Верховної Ради, я запросив лідерів політичних сил і фракцій, які тоді складали більшість у парламенті".

Лідери того часу розуміли, що російська агресія може затягнутися на необмежено довгий час. І в них були, мабуть, підстави вважати, що введення воєнного стану, який в тому числі призупиняє проведення будь-яких виборів, призведе до того, що у мене буде необмежена влада. Саме тому за це рішення проголосував тільки я один на засіданні РНБО.

Про плани Росії

Олександр Турчинов:

За планами російських військових і політичних лідерів, які вже пізніше стали зрозумілі, окупація Криму, роззброєння українських частин мали завершитися 1 березня.

За словами секретаря РНБО, згодом українська розвідка та закордонні партнери інформували, що Росія почала концентрацію збройних сил на півночі та сході біля українських кордонів для підготовки вторгнення на материкову частину України.

"Спровокувавши загибель цивільних осіб у Криму, користуючись тим, що в країні – хаос, відсутня влада, країна охоплена пожежами сепаратистських заходів, починати без опору вторгнення на територію України, щоб взяти під контроль південь і схід України, а також встановити контроль над містом Київ, щоб відновити маріонетковий режим Януковича".

Колишній голова СБУ Валентин Наливайченко розповів, що ще з 2010 року почалась готуватись операція щодо захоплення наших територій. А ФСБ підпорядковувала собі СБУ.

Севастопольське управління СБУ, яке мало протидіяти російській агресії, 20 лютого проводить спільні збори прямо в Управлінні СБУ в Севастополі разом з генералами ФСБ Російської Федерації. Конкретно ставилися завдання під час цих зборів: або переходите на службу ФСБ Росії, або ідете з СБУ назавжди.

Втеча і зрада Януковича

Екс-перший заступник голови Держприкордонслужби України Павло Шишолін:

"Жодних вказівок затримати чинного на той час Президента України ніхто не давав. Ми діяли в межах чинного законодавства. Якщо в Донецьк прибула група людей на відповідних літаках, ми не знали, хто вони, і вони не зробили заявку на виліт, а нам стало відомо, що цей виліт здійснюватиметься на територію Російської Федерації, без відповідних видів контролю, то наш прикордонний наряд прибув до літаків і зажадав пройти відповідну процедуру".

Олександр Турчинов пригадав, що тоді Віктора Януковича спробували переконати написати заяву про відставку з поста президента, коли ще той перебував у Криму. Для цього Верховна Рада відрядила тодішнього голову СБУ Валентина Наливайченка та на той час в.о. міністра внутрішніх справ Арсена Авакова до Криму, але там їм не вдалося знайти Януковича.

Янукович був маріонеткою Російської Федерації, якого використовували для прикриття військового вторгнення та окупації окремих територій України. Для цього він був потрібний їм, для цього він написав заяву Путіну з проханням введення військ,
– заявив Турчинов.

Як "з'явились" "Л/ДНР"

Екс-депутат Держдуми Росії Ілля Пономарьов:

За тією інформацією, яка в мене є, першочерговий етап того, що там відбувалося, з утворенням "ЛНР" і "ДНР", фінансувався конкретно Олександром Януковичем. Чому? Тому що в цьому світі на мові, зрозумілій вашому колишньому президенту, йому зробили "пред'яву" стосовно того, що "ми тобі грошей відвантажили, а ти не виконав свої зобов'язання, так давай роби щось корисне".

Зауважимо, допит свідків у "справі Януковича" не завершено, всього мають допитати близько 100 осіб. А 21 лютого свідчення даватиме Президент України Петро Порошенко.

Читайте також: Україна і світова безпека: війна в центрі Європи вже не хвилює Захід?