Цього разу, на відміну від попередніх самітів, всі політичні лідери, які брали у ній участь, набагато обережніше демонстрували свій оптимізм щодо майбутнього України. При цьому на цій зустрічі вже чітко було видно консолідацію міжнародної спільноти щодо ситуації в Україні та її впливу на все, що відбувається у світі.

Безпека

Форум відкрив Президент Петро Порошенко зі стримано оптимістичним повідомлення про те, що вперше за півтора роки за добу Україна не мала "жодних жертв і пострілів". Що, на його думку, свідчить про можливість виконання Мінських угод, підписаних рік тому, та припинення збройного конфлікту на Донбасі.

Однак навіть виконання мінських домовленостей, на яких, як нагадав Порошенко, продовжує наполягати і Україна, і її західні партнери, не є запорукою того, що ситуація вирішиться швидко та безболісно. Переважна більшість учасників конференції вважає, що війна на Сході може перерости в заморожений на довгі роки конфлікт.

Як пояснив другий президент України Леонід Кучма, ситуація "ані війни, ані миру" в першу чергу грає на руку Росії.

Тому ми ставимо питання, гарантії в цьому плані надавала миротворча місія ООН. Кордон українсько-російський щоб був українсько-російським. Ми добре розуміємо, що, якщо ми не контролюємо 600 км кордону, то що це таке,
— заявив він.

Тим часом Росія нарощує свої сили на Донбасі. Однак, як сказав глава держава, Україна не лише в курсі щодо такої активності супротивника, а навітьзнає точні місця дислокації його сил. Щоправда, чи буде вона щось робити з цією інформацією Президент не уточнив.

Реформи

Підсумок обговорення процесу реформування країни виглядає традиційно – добре, але мало.

Результати тематичного голосування, яке проводилося в рамках заходу, показало: учасники вважають, що просувають реформи в Україні "невеличке число реформаторів на різних рівнях політики і суспільства" та "громадянське суспільство".

Міністерство фінансів учасники хвалили чи не найбільше за стабілізацію економіки та вдало проведену реструктуризацію зовнішніх боргів України. Так, наприклад, директор представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Чімяо Фан висловив схвалення реформ, які проводяться в українській державі.

Ніхто не робив за такий термін і в подібних умовах, жодна країна не ліквідувала третину банків за такий короткий термін,
— сказав він.

На його думку, якщо така позитивна динаміка реформування збережеться, то українська економіка покаже відновлення вже в наступному році. Динаміка ж, за словами політолога та експерта Ростислава Томенчука, збережеться. Головним чином тому, що "влада нарешті усвідомила – в неї немає інакшого виходу, окрім як реформувати країну".

Сама ж влада визнає, що задля досягнення ідеалу їй ще працювати і працювати.

Я так само, як і прем'єр-міністр, як і коаліція, незадоволений деякими результатами реформ. Але ті, хто не працює – ті не роблять помилок…. Так ми робимо помилки, але ми готові виправити ситуацію, і поміняти деяких міністрів,
— сказав Президент.

Одне з ключових питань реформування – боротьба із корупціонерами також не лишилося поза увагою учасників. Як зазначив директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник, його новостворене відомство активно готується до запуску в жовтні і єдине, що стримує його роботу – відсутність антикорупційного прокурора.

Разом з тим у Генеральній прокуратурі України, за словами заступник генпрокурора Давіда Сакварелідзе, зараз відбуваються зміни, яких не було за весь період незалежності України. Рівень довіри суспільства до відомства є надзвичайно низьким. Однак у ГПУ вже працюють над тим, щоб це виправити. За словами Сакварелідзе, вже створений невеликий відділ зі слідчих з чистою репутацією, який займається розслідуваннями корупції всередині відомства.

За 3 місяці у нас дуже хороший результат – 7, чи 8 справ. Ми ведемо розслідування по високопосадовцям, чого раніше не бувало. Ми показали, що немає недоторканих всередині системи прокуратури,
— сказав заступник генпрокурора.

Підтримка

З урахуванням загальної кількості проблем, з якими стикається наша країна в умовах війни, для їхнього вирішення потрібна допомога. Цю думку українські урядовці намагались донести до західних партнерів на різних рівнях. За словами Президента, у першу чергу нам потрібна єдність щодо оцінки дій Росії і солідарність західних країн щодо допомоги Україні.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк додав, що Київ просив би західних партнерів дотримуватися спільної і послідовної позиції щодо санкцій проти Росії і нагадав, що Україна все ще чекає на допомогу зі зброєю.

Голова українського Міністерства закордонних справ також додав, що Україна чекає від Північноатлантичного альянсу комплексної допомогидля "комплексних реформ, безпеки і сектору оборони".

Західні партнери вимоги української сторони почули. І навіть погодилися з тим, що підтримувати Україну потрібно. Але коло своїх можливостей все ж окреслили дуже чітко.

Помічник державного секретаря США Вікторія Нуланд нагадала, що санкції про ти Росії діятимуть до того моменту, поки Мінські домовленості не будуть виконані, а суверенність кордону України не буде відновлена. Якщо на Донбасі відновляться бойові дії – вони будуть посилені. Що ж до можливості надання збройної підтримки, то за її словами, США надали найбільшу допомогу, і надалі дотримуватимуться думки, що краще допомогти українській армії самій захищати свою країну.

Учасники підняли також питання відновлення територіальної цінності України та повернення до її складу Кримського півострова. І визнало, що для його повернення потрібно ще чимало зробити і розраховувати на те, що це відбудеться швидко – не варто.

Представник НАТО Джеймс Аппатурай у свою чергу наголосив, що "не передбачає прямої участі військ НАТО в Україні". Однак, за його словами, НАТО вже ділиться і надалі ділитиметься із українськими військовими своїм досвідом.

До питання надання озброєння всі учасники зустрічі поставилися дуже обережно і зійшлися на думці, що краще тримати його недалеко від України, але на її території. Екс-міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, зокрема, зазначив, що Захід має розмістити протитанкове озброєння поблизу України, щоб допомогти країні в разі подальшого наступу на її територію. Цю думку підтримав і колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, який вважає, що "протитанкове озброєння має бути десь поблизу України, в Польщі чи Румунії".

Якщо проросійські сили чи російські сили зайдуть глибше територією України, то ці озброєння дуже швидко, впродовж годин, надійдуть до України. Потрібно, щоб президент Путін це розумів,
— сказав він.

Мотивація

Найбільш потужними виступами на цій зустрічі стали промови співака Елтона Джона та дев'ятого президента Ізраїля Шимона Переса. Тому що вони були адресовані безпосередньо українцям.

Легендарний музикант закликав всіх жителів України бути толерантними. Його промова стосувалася дискримінації ЛГБТ-спільноти, що є не припустимим для нової України. За його словами, сприйняття людей незалежно від віку, раси, статі, етнічної приналежності та сексуальної орієнтації сьогодні є мірилом відкритого, толерантного і демократичного суспільства.

Бути толерантним і сприймати людей такими, якими вони є, не просто правильно з моральної точки зору, але й розумно для нової України. Забезпечення основ справедливості – це інвестиція в людський капітал, тобто в рушійну силу бізнесу. Ви можете зробити це частиною майбутнього України і змінити те, що залишиться у спадок прийдешнім поколінням. Це не фантазія, нещодавні події показали, що це дуже реальна можливість,
—сказав він.

Шимон Перес побажав українцям мріяти. Він нагадав, що його країна створила себе сама і навчилася захищати себе та розвиватися, не маючи, фактично, нічого окрім найголовнішого багатства природи – людей. "Досі я кажу молодим хлопцям або дівчатам: друзі, у вас є набагато більше, ніж ви думаєте. Не будьте лінивими. У вас є набагато більше, ніж земля може запропонувати. Ви можете самі робити речі, які вам не дісталися. Це урок для всіх", - сказав він.

Мене іноді запитують: якщо озирнутися назад, якими були ваші найбільші помилки? Я відповім: ми думали, що маємо завеликі мрії. А тепер розуміємо, що вони були не такими вже й великими. Мрійте про більше. Чим більші ваші мрії, тим більше ви здобудете,
— наголосив Перес.