Трибунал ООН 25 травня ухвалив, що Росія повинна звільнити 24 полонених українських моряків та повернути 3 кораблі, захоплені в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року.

Читайте також: Що загрожує Росії в разі невиконання умов міжнародного трибуналу ООН?

"Трибунал 19 голосами проти 1 постановляє, що Україна і Російська Федерація повинні представити в трибунал первинну інформацію, згадану в пункті 121, не пізніше 25 червня 2019 року, і уповноважує президента (трибуналу) запитувати додаткові доповіді та інформацію, які він вважає доцільними після цього звіту", – мовиться у повідомленні на сайті суду.

У згаданому пункті 121 мовиться таке: "відповідно до пункту 1 статті 95 Регламенту, кожна сторона повинна представити трибуналу доповідь та інформацію про дотримання будь-яких запропонованих забезпечувальних заходів".

Протягом місяця прозвітувати – це означає що Російська Федерація має почати відпускати хлопців і кораблі вже зараз,
– наголосила директорка департаменту міжнародного права МЗС Оксана Золотарьова.

Адвокати моряків переконані, що риторика Кремля скоро зміниться, бо ігнорування трибуналу не піде Росії на користь.

"Цей трибунал має істотне значення і вплив. Росія є підписантом конвенції ООН з морського права. І я не виключаю, що якщо російська влада продовжить утримувати моряків і кораблі, союзники і партнери України можуть продовжити і посилити політичний та економічний тиск, який вони чинять на російську владу", – сказав адвокат полонених моряків Микола Полозов.

Після піврічного полону батьки моряків вже не сподіваються на українську владу. Віталій Сорока – батько полоненого Василя Сороки – не плекає великих сподівань щодо швидкого звільнення сина.

На жаль, наш політикум сьогодні зайнятий виборами і нікому наші хлопці не потрібні. Хоча ми дуже сподівалися, що може новий президент проявить якусь свою ініціативу. Проте, на жаль, це поки нікому не потрібно, крім родичів,
– зазначив Віталій Сорока.

Як українські моряки потрапили в російський полон? 25 листопада 2018 року російські прикордонники протаранили буксир українських військових в Азовському морі, коли ті планово прямували до порту Маріуполя. Згодом росіяни обстріляли українські кораблі та поранили 3 моряків. Після цього російські прикордонники захопили 2 українські катери "Нікополь" і "Бердянськ", а також – буксир "Яни Капу".

Росіяни взяли в полон усіх 24 українських моряків-членів екіпажу захоплених суден. Моряків відправили до московських СІЗО та утримують там під вартою, постійно продовжуючи їм терміни арештів. Українці оголосили себе військовополоненими.