У ніч з 31 серпня на 1 вересня використання аналогової радіотехнології мало припинитися майже для всієї України. Перехід цей – виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 509, якою внесено зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України.
Втім, 30 серпня Сарненський районний суд Рівненської області ухвалив рішення, яким заборонив Концерну радіомовлення, радіозв’язку і телебачення вчиняти будь-які дії, пов’язані з припиненням використання технології аналогового телебачення.
Читайте також: Коли відключать аналогове телебачення в Україні
Та вже зранку 1 вересня стало відомо, що керівництво країни попри рішення суду наказало відключити аналогове телебачення. Про це повідомляє "Без Табу" з посиланням на джерело в Адміністрації Президента. Це грубе порушення закону і демократії. Зранку суботи всі передавальні центри України приступили до виконання наказу, інформацію підтвердили в Концерні РРТ.
Слід наголосити, що інфраструктура і техніка виявилися не готові до переходу на "цифру". Покриття є лише на 70% території України. Решті 30% доведеться чекати без ТБ, поки воно з'явиться, або придбати супутникові тюнери, які досі передають російські пропагандистські канали.
Крім того, лобістів переходу на "цифру" не раз критикували за непрозорість: невідомо, хто є реальними власниками цифрових мультиплексів, які тепер отримали монопольне право. Оскільки президент так завзяти бореться за проведення "телереформи", цілком можливо, що кінцевим бенефіціаром і вигодонабувачем є він.
Що ж означає в ідеалі цей перехід на цифрове телебачення – читайте у статті 24 каналу.
Що означає перехід на цифрове ТБ
Аналогове телебачення буде вимкнено. Усі загальнонаціональні телеканали в Україні припинять мовлення за аналоговим стандартом і перейдуть на цифровий стандарт. Більша частина регіональних мовників – також. Простими словами – зміниться стандарт телевізійного сигналу. Різниця приблизно як між дротовими телефонами і мобільними.
При цьому повністю аналогове телебачення не зникне.
Що треба для переходу на цифрове ТБ
Прийом цифрового сигналу здійснюється з ефіру. Джерело сигналу – найближчий передавач.
Для прийому необхідно:
1. Цифровий ефірний приймач (який треба підключити до телевізора) або телевізор з підтримкою стандарту DVB-T2 – такими є значна частина нових телевізорів.
2. Антена дециметрового діапазону.
Коштує таке обладнання від 400 гривень.
Читайте також: Відключення аналогового ТБ в Україні: в яких регіонах воно залишиться
Інформація про розташування передавачів цифрового телебачення є на сайті Нацради з питань телебачення. Тобто, не обов'язково чекати, доки Нацрада вимкне аналогове ТБ у вашому регіоні – на цифру можна перейти вже зараз, якщо там є покриття.
На "цифру" можна перейти самостійно
Чому "аналог" міняють на "цифру"
Нацрада називає цифрове телебачення більш прогресивним, перевагами якого вказують високу якість телевізійного сигналу та більшу кількість програм. Насамперед, відчують різницю у перегляді телепрограм саме телеглядачі ефірного телебачення, які сьогодні приймають телепрограми, використовуючи кімнатну, зовнішню або колективну антену.
Читайте також: З'явилась інформація, як Україна збирається побороти російські ЗМІ в Криму
Які мовники перейдуть на "цифру"
Цифрове телебачення показуватиме глядачам наступні канали: Інтер, Україна, 1+1, НТН, К1, ICTV, Ентер-фільм, ZOOM, Індиго TV, СТБ, ТЕТ, К2, Новий, М1, 5 канал, Мега, Піксель TV, XSPORT , НЛО.TV, 2+2, Z.ZIK, Еспресо TV, Прямий, Рада, Ескулап-TV, Обласні філії НСТУ, 112 Україна.
Чи працюватимуть кабельне і супутникове ТБ
Так. Для абонентів кабельного телебачення та власників супутникових антен перехід на "цифру" нічого не змінить. Кабель і супутники працюватимуть так само.
Кому продовжать аналогове мовлення
Телекомпаніям, які поки що з різних причин не мають ліценції на цифрове мовлення. Але лише до 31 грудня 2018. Далі їм потрібно буде оформити таку ліцензію. Або перейти на кабельне чи супутникове мовлення, чи зовсім його припинити.
Аналогове мовлення не буде припинене у регіонах із особливим режимом мовлення: Донецька, Луганська області, північ Сумської, Чернігівської, Харківської областей, південь Херсонської. Тут аналогове телебачення залишиться, і навіть розвиватиметься, зокрема з метою мовлення на окуповані території – відзначили у Нацраді.
Якщо користувач не може купити тюнер і антену для "цифри"
У Нацкомісії запевнили, що звернулися до уряду України з тим, щоб урядовці розробили відповідну програму для забезпечення доступу до цифрового телебачення для малозабезпечених та соціально вразливих громадян України. У якому вигляді буде надаватися така урядова підтримка та кому – уряд мав би повідомити найближчим часом.