Юридичний статус окупованих територій Донецької і Луганської областей буде головним питанням майбутньої зустрічі лідерів "нормандської четвірки" у Парижі. Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко, передає низка російських ЗМІ.
Читайте також: На переговорах із Зеленським у Парижі Путін підніматиме газове питання
На саміті буде зафіксовано рух по тих домовленостях, які були досягнуті на попередніх зустрічах. У політичній сфері це таке фундаментальне питання, як імплементація формули Штайнмаєра, яка покликана гарантувати введення в силу на юридичній основі питання про статус Донецька і Луганська,
– зауважив він.
Що таке формула Штайнмаєра? Це формула, яку запропонував колишній міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. За його словами, завдяки такому документу вдасться досягти миру на Сході України.
1 жовтня представник України в ТКГ Леонід Кучма передав представнику ОБСЄ Мартіну Сайдіку лист, за яким Україна погоджується із формулюваннями формули Штайнмаєра. Їх раніше узгодили радники глав держав нормандського формату.
Формула Штайнмаєра передбачає:
• Верховна Рада має ухвалити новий закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.
• Закон набирає чинності в день голосування на дочасних місцевих виборах на окупованих територіях, а також після публікації звіту ОБСЄ, що вибори пройшли відповідно до їхніх та міжнародних стандартів.
• За словами українського президента Володимира Зеленського, вибори мають відбуватися за умови, якщо російські війська виведуть з української території. Своєю чергою, захоплену ділянку українсько-російського кордону мають передати під контроль України. В іншому разі виборів на окупованому Донбасі не буде.
Окремо у Москві збираються обговорити "безпекове питання", яке стосується розведення сил у Станиці Луганській, Золотому та Петрівському.
Попри те, що розведення військ на цих ділянках вже відбулося, російський дипломат заявив: "Успіху в припиненні вогню не досягти, якщо не розвести сили у трьох відомих точках".
Як відбувається розведення сил на Донбасі/ інфографіка 24 каналу
Що відомо про зустріч у нормандському форматі:
- Вона відбудеться 9 грудня та пройде у Парижі. Усі країни-учасниці вже узгодили цю дату.
- У її межах вперше можуть зустрітися Зеленський і Путін. До цього вони лише декілька разів говорили телефоном. Востаннє обговорили повернення Росією українських військових кораблів і питання газових перемовин.
- Українська сторона давно наполягала на зустрічі у нормандському форматі, де б обговорили питання врегулювання ситуації на Донбасі. Але Росія довго її відтягувала, пояснюючи це тим, що вона "не принесе користі без ретельної підготовки".
- Попередньо анонсовані питання України під час нормандської зустрічі – розведення військ, обмін полоненими, текст формули Штайнмаєра та Крим.
- Передумовами для проведення норманського саміту стали розведення військ у Станиці Луганській (завершилося 30 червня), Золотому (2 листопада) та Петрівському (11 листопада). Також відбулися розмінування цих територій і демонтаж фортифікаційних споруд з обох боків. У підсумку тут має розміститися майбутня демілітаризована зона.