Видання The New York Times з посиланням на слова кількох європейських представників повідомляє, що військові чиновники НАТО розглядають необхідність модернізації оборони Альянсу, аби бути здатними збивати нові розгорнуті російські ядерні ракети середнього радіусу дії.

Читайте також: Командувач ВМС розповів, як НАТО допомагає Україні стримувати Росію в морі

Сьогодні протиракетна оборона НАТО зорієнтована на відбиття можливої ракетної атаки з боку Ірану. Видання зазначає, що кардинальна переорієнтація натівських ПРО на Росію викличе різку негативну реакцію Москви, яка вже неодноразово заявляла, що вважає загрозою системи ПРО в Румунії й Польщі.

Це непоправно зіпсує відносини з Москвою і обернеться реальної ескалацією напруженості,
– зтакож наголосив колишній співробітник Пентагону Джеймс Таунсенд.

Сполучені Штати, заручившись підтримкою НАТО, оголосили в лютому, що виходять з Договору про ракети середньої і малої дальності через його порушення російською стороною. Засідання Ради НАТО – Росія, що проходить зараз у Брюсселі дає Москві останній шанс врятувати договір, знявши з озброєння крилату ракету 9М729 "Новатор".

Якщо 29 членів альянсу не зможуть домовитися про перепрофілювання ПРО, яка протистоїть міжконтинентальним балістичним системам, то у них залишиться компромісний варіант у вигляді створення вузькоцільових комплексів із перехоплення російських крилатих ракет. Ці комплекси, імовірно, будуть оснащені сучасними засобами ураження, що використовують мікрохвильову і лазерну енергію.

Що передбачав "ракетний" договір?Учасники договору – СРСР та США – взяли на себе зобов'язання не виробляти, не випробовувати та не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 кілометрів) і малої (500-1000 кілометрів) дальності.

Сторони повинні були протягом 3 років знищити всі пускові установки та ракети наземного базування з радіусом дії 500-5500 кілометрів.

Домовленість також передбачала процедуру інспекцій для стеження за ліквідацією ракет протилежною стороною.

Договір називають першою в історії домовленістю про реальне скорочення наявних озброєнь.

Чому Росія вийшла з Договору?

Ще восени 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що Росія порушує умови ДРСМД, і в цій ситуації його збереження не вигідне Сполученим Штатам. У грудні держсекретар США Майк Помпео висунув ультиматум Росії, зажадавши протягом 60 днів знищити або модифікувати ракету 9М729, що, як стверджують у Вашингтоні, за своїми показниками порушує ДРСМД.

2 лютого Сполучені Штати припинили свої зобов'язання за Договором і почали процес виходу з нього. 18 червня у Росії ухвалили президентський закон про припинення дії Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності.


Які країни світу володіють ядерним озброєнням / інфографіка 24 каналу