Як відбувлося звільнення політв'язнів – читайте у матеріалі сайту "24".

Обох політв’язнів у конференц-залі аеропорту Бориспіль вітають вигуками "Машалла!". Це ісламський ритуальний вигук, який перекладається "так звелів бог". Зустріти звільнених приїхала невелика група кримських татар із Криму, донька Ільмі Умерова Айше Умерова, а з нею – дружина Ахтема Чийгоза Ельміра Аблялімова, російський адвокат чоловіків Микола Полозов і члени Меджлісу з представниками литовської та турецької діаспори.

Читайте також: Додому повернулись двоє славетних лицарів: Порошенко привітав Умерова і Чийгоза зі звільненням

Ми дуже раді, що покладений край важкому судовому розгляду та ув’язненню,
– заявила Айше Умерова.


Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз в Україні

25 жовтня представники російської федеральної служби виконання покарань заявили родичам політв’язня Ільмі Умерова, що він має їхати з речами та документами до Сімферополя підписувати папери про звільнення. Умеров перебував у Бахчисарайській лікарні, куди він потрапив тиждень тому. На машині швидкої допомоги його доставили у столицю АР Крим.

Ахтема Чийгоза вивозили у Сімферополь із Севастопольського СІЗО. Чийгоз заявив, що його супроводжували люди у балаклавах, які поводилися з ним, як із в’язнем. Попри те, що він мав на руках довідку з тюрми про звільнення.

З аеропорту Сімферополя обох бортом відправили спочатку до міста Анапа в Краснодарському краю і далі до Анкари.

Повернення до Криму

Обидва представники Меджлісу припускають, що за їхнім звільненням може стояти заборона в’їзду до Криму.

Донька політв’язня Айше Умерова запевняє, що офіційних документів про заборону в’їзду татові та Чийгозу російська сторона не надавала. Тому вони спробують повернутися. Повернення до Криму для обох є принциповою позицією. Після анексії вони вирішили не залишати півострів попри погрози і кримінальні переслідування.

Читайте також: Я обов’язково спробую повернутись в Крим, – перша заява Ільмі Умерова після звільнення

Ільмі Умерова засудили до двох років перебування в колонії-поселенні за статтею "публічні заклики, спрямовані на порушення територіальної цілісності Російської Федерації". Умеров наполягав, що його звернення на телеканалі ATR, яке стало підставою для кримінальної справи, некоректно переклали на російську мову. На момент звільнення Умеров вже провів 1,5 року під домашнім арештом.

Ахтем Чийгоз отримав 8 років суворого режиму за статтею "організація масових заворушень" у Криму. Йшлося про масовий мітинг кримських татар напередодні захоплення російським спецназом будівлі парламенту Криму. Після анексії російські окупанти затримали загалом сім активістів у цій справі, яку тепер називають "справою 26 лютого". У Криму досі тривають суди по цих справах.

Звільнення

Донька Умерова заявила, що Чийгоз та Умеров не мають жодних документів, які б юридично їх звільняли від кримінальних переслідувань, крім довідки Ахтема Чийгоза із СІЗО. Юридичний бік звільнення будуть з’ясовувати адвокати. Процедури, як такої немає, потрібен указ про помилування від Путіна.


Довідка Ахтема Чийгоза про звільнення із СІЗО

Ільмі Умеров розповів, що до нього приходили два полковники ФСБ і пропонували написати лист до російського президента з проханнями його помилувати. Умеров принципово відмовився, бо не вважає себе винним.

Однак іншого листа Умеров таки написав. У ньому він відмовився від апеляції у суді щоби його вирок вступив у силу. Росіяни казали, що це пришвидшить звільнення. Політв’язень мотивував відмову від апеляції, бо не довіряє судам на півострові.

Читайте також: Моє звільнення виглядало, як спецоперація, – Ахтем Чийгоз

Головну роль у звільненні Умерова та Чийгоза зіграв особисто президент Туреччини Реджеп Ердоган. За словами одного з лідерів кримських татар Рефата Чубарова у Туреччині є близько 8% турків, які мають кримськотатарське походження. У Туреччині діють потужні кримськотатарські організації, які вміло впливають на політику. Тому Ердоган не міг ігнорувати численну громаду.

Найближчі родичі дізналися про звільнення лише за два тижні і до останнього не знали, яким буде маршрут.

Це подія дарує сподівання сім’ям інших політв’язнів у Росії, що процес звільнення продовжуватиметься, і для цього у кримських татар є необхідні інструменти.