Нині займаються волонтерством. Впевнені, без військової допомоги Заходу, Україна не подужає агресора.

Експерти впевнені, що якби не волонтери, наша армія була б взагалі гола і боса. Хоча після розвалу Радянського Союзу в спадок Україні дісталась одна з найпотужніших армій Європи – з ностальгією зазначає керівник Генштабу у 93–96 роках Анатолій Лопата. Понад 700 тисяч кадрових військових, 2 тисячі літаків, понад 6 тисяч танків, 12 тисяч одиниць артилерії, 7 тисяч бойових броньованих машин. Те ж, що залишилось зараз – і армією не назвеш. До того ж – жоден уряд, жодна Верховна Рада і Президент не передбачали, що загроза може йти з боку Росїї. Відтак зброю продали, гроші – проїли.

Відтак, ми суттєво поступаємось російській армії, каже генерал–майор. За різними підрахунками в російській армії служать близько 800 тисяч осіб. В Україні – на початок серпня – трохи більше 100 тисяч. Танків у агресивних сусідів більше ніж вдвічі. Літаків в росіян більше майже в семеро. Військових кораблів – в десятеро. Проте, на боці України правда, і бойовий дух і підтримка населення.

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський каже: влада не використовує всі можливості задля зміцнення війська. Хоча потрібно зробити низку комплексних заходів. По-перше, направити мобілізаційні групи спостерігачів вздовж кордону з Росією. По-друге, відрізати шляхи доступу зброї і провізії до сепаратистів. І головне – взятись серйозно за створення народного ополчення.

Колишній керівник генштабу Анатолій Лопата додає: варто і почати реанімовувати військову промисловість. Ввести замість 8-годинного 10-ти годинний робочий день на всіх підприємствах країни. І нарешті почати активну роботу з закордонними партнерами, які досить мляво реагують на агресію Кремля. Окрім того, варто було б ввести як не військовий, то хоча б наздвичайний стан. Але верхівка країни не має політичної волі, в той час як розгортається повномасштабна війна.

І, на думку багатьох, без допомоги Заходу Україні вже не справитись. Водночас американські сенатори Джон Маккейн та Роберт Менендес закликали Президента Барака Обаму почати постачати озброєння Україні.

В свою чергу, глава МЗС України Павло Клімкін запевняє, що Київ робить все можливе, щоб переконати Захід адекватно відреагувати на дії Росії.

Як відомо, підписантами Будапештського меморандуму є Україна, Росія, США і Великобританія. Україна погодилась відмовитись від ядерного статусу в обмін на гарантії її суверенітету та безпеки. Через 20 років після підписання одна з країн грубо порушила норми меморандуму, а дві інші не вжили дієвих заходів для захисту українського суверенітету.