Глава держави у своєму телеграмі відзначив, що повернення грошей російським газовим монополістом є успіхом для України.
Основне: "Газпром" виплатив Україні 3 мільярди доларів за рішенням Стокгольму
Ще одна перемога. Для когось, може, й маленька. А для країни – велика. НАК "Нафтогаз України" отримав від "Газпрому" 2,9 мільярда доларів компенсації за рішенням Стокгольмського арбітражу",
– наголосив Зеленський.
Президент підтвердив, що гроші вже на українських рахунках – відповідно до досягнутих домовленостей у Мінську 20 грудня.
Схоже повідомлення у своєму телеграм-каналі написав і прем’єр Олексій Гончарук. За його словами, ця перемога є важливою та суттєвою для країни.
Дякую президенту, всій нашій команді, колективу НАК "Нафтогаз" і ,особливо, юристам і дипломатам за цю перемогу України,
– додав Гончарук.
2,9 мільярда доларів – це невиплачена раніше частина присудженої компенсації (2,56 мільярда доларів) + відсотки, що накопичилися з дати оголошення рішення Стокгольмського арбітражу – 28 лютого 2018 року.
Тепер українська сторона має відкликати позови з судів на 12 мільярдів доларів, а також вимоги про арешт активів та майна російського "Газпрому". Водночас Антимонопольний комітет України повинен відмовитися від претензій до російської компанії на 7,4 мільярда доларів.
Після виконання цих умов "Газпром" та "Нафтогаз" мають укласти договір про транзит російського газу до Європи на 10 років.
Цікаво: Чому Росія одночасно з транзитом не уклала договір на поставку газу
Чому "Газпром" був винен гроші Україні?
- Український "Нафтогаз" і російський "Газпром" почали судитися ще в 2014 році. Російська компанія вимагала від України виплатити 56 мільярдів доларів за відмову від принципу "бери або плати", за яким "Нафтогаз" зобовʼязаний викуповувати фіксовані обсяги газу. Натомість вимоги української сторони вкладалися в 44 мільярди доларів.
- У грудні 2017 року "Нафтогаз" виграв арбітраж проти "Газпрому" у справі про постачання газу. Також українська компанія домоглася зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів газу у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу – з 52 мільярдів кубічних метрів до 5 мільярдів кубометрів.
- 28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив ще один позов "Нафтогазу" до "Газпрому" на недостатній обсяг транзиту. Українська компанія домоглася компенсації у 4,67 мільярда доларів.
- Відтак за результатами двох арбітражів між компаніями – на поставку та транзит газу – "Газпром" мав доплатити "Нафтогазу" 2,56 мільярда доларів.
- Через пеню сума боргу "Газпрому" перевищила 2,7 мільярда доларів, але російський газовий монополіст відмовлявся повертати Україні гроші.