Реакція Британії

Глава МЗС Великої Британії Домінік Рааб закликав терміново провести незалежне розслідування за участю ОБСЄ щодо порушень на виборах.

Актуально Злочин і покарання Білорусі: які санкції ЄС може запровадити проти Мінська

Британський уряд також вимагає розслідувати репресії, які режим Лукашенка застосував до протестувальників у Білорусі.

Світ спостерігав із жахом за насильством, яке влада Білорусі застосовувала для придушення мирних протестів. Велика Британія не визнає їхні результати,
– заявив він.

Позиція МЗС Фінляндії

Чергова порція критики за непрозорі вибори дісталась Білорусі від Фінляндії. У фінському МЗС зазначили, що влада Білорусі має врегулювати ситуацію в країні, яка виникла після голосування. Втручання інших країн, зокрема Росії, не потрібне.

Наша відповідь у тому, що все в руках Білорусі. Білорусь повинна сама вийти з глухого кута, який виник через вибори,
– сказав очільник МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто.

Зазначимо, що ремарка Хаавісто стосується повідомлень про розмови президента Білорусі Лукашенка з російським президентом Путіним. Останній начебто пообіцяв Білорусі навіть військову підтримку.

Євросоюз не визнав результатів виборів і готує санкції

  • Європейський союз не визнає результати виборів президента в Білорусі. Голосування має пройти повторно, адже попереднє не можна вважати демократичним. Владі там рекомендують розпочати діалог з опозицією, інші країни застерігають від втручань.
  • Також ЄС незабаром введе санкції проти білоруських посадових осіб "за насильство, репресії та фальсифікацію виборів".
  • Крім того, білорусам допоможуть і матеріально. Європейська комісія виділить 53 мільйонів євро для підтримки мирних жителів.
  • Раніше депутати Європарламенту заявили, що не визнають результатів президентських виборів в Білорусі і вважають Олександра Лукашенка персоною нон грата в Євросоюзі. Відтак, лідери провідних партій Європейського парламенту закликали до нових виборів у країні.

Реакція США

Відзначимо, що державний секретар США Майк Помпео не виключає, що через побиття протестувальників проти влади Білорусі можуть застосувати санкції.

Водночас, наголосив він, якою саме буде реакція Сполучених Штатів, ще поки остаточно не вирішили.

Позиція Канади

Влада Канади не визнала результати президентських виборів у Білорусі та закликала провести нові. Окрім цього, Канада просить провести розслідування виборів.

Ми не визнаємо результати цих сфальсифікованих президентських виборів в Білорусії і закликаємо до вільних і справедливих виборів,
– заявив міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіпа Шампань.

Міністр наголосив, що Оттава засуджує утиски мирних протестувальників та підтримує народ Білорусі. За словами Шампаня, Канада працює з міжнародними партнерами, щоб домогтись, аби відповідальні за вчинення жорстоких дій проти мирних демонстрантів були покарані.

Ірландія також не визнала результати виборів у Білорусі

Міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковні засудив порушення прав людини в Білорусі.

"Ми продовжимо чинити тиск на білоруську владу з метою звільнити всіх несправедливо затриманих, і ми повністю підтримуємо початок процесу санкцій", – заявив Ковні.

Естонія закликала провести нові вибори

Уряд Естонії на засіданні 18 серпня прийняв заяву щодо результатів президентських виборів у Білорусі. Влада країни не визнала підсумки виборів і виступила за проведення нових.

Окрім цього, естонський уряд підтримав запровадження санкцій щодо осіб, відповідальних за насильство і фальсифікацію виборів. Однак ці санкції не повинні завдати шкоди звичайним білорусам.

Основне зусилля повинне бути спрямоване на запобігання можливої ​​ескалації насильства і пошуку мирних політичних рішень, результатом яких були б нові вибори,
– зазначили в заяві.

В Естонії наголосили, що Європейський Союз повинен обговорити ситуацію в Білорусі і її слід тримати в полі зору міжнародних організацій. Зокрема, під наглядом Рад безпеки ООН, Ради з прав людини ООН, Ради Європи і ОБСЄ.

Рішення Сейму Литви

Сейм Литви на надзвичайній сесії 18 серпня ухвалив резолюцію, згідно з якою вибори президента Білорусі визнані нелегітимними. Також литовські парламентарі запропонували Євросоюзу ввести санкції проти білоруських можновладців.

Ми не вважаємо Олександра Лукашенка законним очільником Республіки Білорусь, ми вимагаємо нових, прозорих, відповідних демократичним процедурам парламентських та президентських виборів,
– заявив один з парламентарів Жигімінтас Павільоніс.

Документ підтримали 120 осіб, лише двоє утримались, жодного голосу не було проти.

Що пропонують у резолюції:

  • визнати результати виборів 9 серпня недійсними;
  • провести нові демократичні вибори;
  • зупинити насилля проти демонстрантів;
  • виділити допомогу неурядовим організаціям Білорусі;
  • скликати надзвичайне засідання Ради глав країн Європи, аби обговорити ембарго на постачання енергії з Білорусі;
  • розглянути впровадження санкцій – зокрема, заморожування рахунків та заборони на в'їзд представникам білоруської влади.

Як відреагували в світі на вибору у Білорусі
Як відреагували у світі на вибори в Білорусі / Інфографіка 24 каналу

Як на протести в Білорусі відреагувала Україна

До теми Заборона в'їзду Лукашенку в Україну: що вимагають "слуги народу" від української влади

  • Україна у ПАРЄ ініціювала "Білоруську декларацію", що не визнає вибори, засуджує насилля та застерігає Росію від втручання. У декларації мовиться, що президентські вибори в Білорусі 9 серпня "не відповідають міжнародним виборчим стандартам і не відображають вільного волевиявлення білоруського народу".
  • Водночас група нардепів зі "Слуги народу" вимагають призупинити усі форми політичного діалогу на вищому рівні з владою Білорусі. Також вони закликають заборонити в'їзд, перебування і транзит територією України для Лукашенка, членів білоруського уряду (за деякими винятками), членів ЦВК, інших посадових осіб, причетних до фальсифікації результатів президентських виборів та кампанії масового порушення прав людини.
  • У заяві також пропонується погодити з міжнародними партнерами перенесення діяльності Тристоронньої контактної групи, усіх її органів, груп та підгруп з території Білорусі до іншої держави.
  • Депутати вимагають від Кабінету Міністрів не допустити експорт до Білорусі спецзасобів, які можна використовувати для придушення протестів.