Емоції замість змісту

Як зауважують спостерігачі, виборча кампанія змінилася. За словами директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, старими методами, якими користуються Порошенко, Тимошенко або Гриценко, боротися нереально. Навіть Опоблок у своїх базових регіонах уже не актуальний.

Читайте також: Вибори президента України-2019: офіційні результати

Зеленський задав швидку динаміку й іншу форму кампанії. Ніхто не обговорював зміст. Його не було. Центральне гасло: "Ні обіцянок, ні пробачень", можна сказати, набрало 73%,
– наголошує Микола Давидюк.

президентські вибори 2019
Емоції на дебатах на "Олімпійському" просто зашкалювали

Політолог Андрій Вігірінський додає: Зеленський чітко і правдиво сказав Порошенку – що він результат його діяльності. Попри страхи, які породжував Порошенко, п’ять років його правління і перспектива ще стільки ж правити країною виявилися значно страшнішими, ніж загроза Росії і так званого реваншизму.

На його думку, навряд чи Зеленський міг би достукатися до виборців Порошенка фактором корупції, ручного управління судовою і правоохоронною системою. Особистих образ, лицемірства і брехні. Тому не було сенсу писати величезні талмуди передвиборної програми. Зміст не був визначальним критерієм.

У боротьбі за емоції українців, як визначальний фактор вибору, переміг Зеленський. Адже за нього віддали голоси виборці по всій Україні і фактично всіх вікових груп. Так само і кампанія Порошенка була направлена на емоції: нав’язувалися меседжі про реваншизм колишньої влади, Москву, наркоманію – це апеляція до емоцій, а не до змісту,
– зазначає Андрій Вігірінський.

Читайте також: Перемога Зеленського на виборах: чого слід очікувати від нього як президента України

Головні виклики і завдання нового президента

На переконання Давидюка, найбільший виклик для Зеленського – не піти з посади через рік. Експерт вважає, що в Зеленського два завдання.

  • Перше – переїзд зі старої закостенілої будівлі адміністрації президента в прозорий офіс
  • По-друге, важливо конвертувати такий шалений рейтинг в депутатські мандати, аби мати змогу приймати рішення. На його думку, з кожним днем партія Зеленського втрачатиме кількість мандатів, тобто мільйони доларів.

Рейтинг Зеленського просідатиме. 75% голосів на парламентських виборах однією ідеологією не збереш. На виборах був популістський мікс: все для всіх і тільки гарне. Квітково-букетний період завершився, треба почати говорити серйозно і приймати рішення. І це буде холодним душем для виборця. Зеленський робить не те, що обіцяв?
– підкреслює Давидюк.

Зокрема, зазначає експерт, якщо новий президент хоче підвищити пенсії і зарплати вчителям, то треба забрати це в олігархів – ущемити їхні монополії.

Володимир Зеленський
Зеленському потрібно зберегти за собою посаду, незалежно від розташування своєї адміністрації

Голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній зауважує: в Зеленського непогана передвиборна програма. Там багато новаційних речей. Але їх треба усвідомити і за них необхідно відповідати перед громадськістю.

Читайте також: Я буду говорити з народом України, а не з вами, – Зеленський до російських пропагандистів

Володимир Зеленський переміг у другому турі виборів

Приміром, зазначає фахівець, Зеленський пропонує судову реформу – обирати суддів громадянами, а не так, як зараз – їх затверджує президент. Таку реформу, наголошує Доній, у парламенті повинна підтримати конституційна більшість – 300+1 депутат. Зеленському треба показати свої можливості для реалізації такої реформи. Тобто потрібно дбати за проведення парламентських виборів, створення більшості у Верховній Раді і впливу на конституційну більшість.

Верховна Рада і уряд

Фахівці вважать, що за сто днів цілком реально встигнути ухвалити конкретні рішення. Одразу постануть питання про розпуск парламенту і кадрові зміни в уряді. Як говорить політичний експерт Петро Олещук, Зеленський обіцяв закон про імпічмент президента і зняття недоторканності з нардепів. Якщо Зеленський внесе до парламенту закон про імпічмент, це буде способом тиску на народних депутатів, а також мобілізацію своїх виборців.

Постане питання про призначення на пости в уряді, на які кандидатури подає президент. Приміром, генпрокурора.

Луценко вже заявив, що нікуди йти не збирається з посади генпрокурора. Але президент може це питання винести на розгляд парламенту. І щось підказує, що у Верховній Раді можуть знайтися бажаючі звільнити Луценка. Ймовірний консенсус різних політичних сил,
– вважає Петро Олещук.

Олесь Доній називає три варіанти щодо парламенту. Перший Зеленський може домовитися з нинішньою Верховною Радою. Тобто перейти до кулуарних домовленостей. Це не призведе ні до чого доброго для суспільства і означатиме, що мовиться не про радикальні зміни, а входження в це саме болото.

Зеленський Верховна Рада
Зеленський може розпустити парламент і отримати свою більшість

Другий варіант – Зеленському не треба домовлятися з парламентом. Тоді, вважає Доній, Зеленський отримає саботаж різних органів управління. І за півроку не зможе себе не проявити. Це небезпечно з точки зору рейтингу на парламентських виборах.

Третій варіант – дострокове припинення повноважень Верховної Ради. На хвилі популярності Зеленський може здобути більшість у парламенті. Але мало часу і можливостей. Теоретично підстави є. Кілька років нас дурять підписами під коаліційною угодою,
– зауважує Олесь Доній.

При цьому, зауважує фахівець, команда Порошенка теж не проти дострокових виборів.

"За півроку – до 27 жовтня рейтинг Порошенка може зовсім впасти. Зараз він зміг мобілізувати частину патріотичного електорату. На відміну від Кравчука і Ющенка, Порошенку небезпечно відходити від політики і бути почесним пенсіонером. Є шанси судового переслідування", – вважає Доній.

Читайте також: Зеленському після інавгурації варто їхати на Львівщину: адвокат назвав причину

Для реалізації своїх обіцянок, наголошує Микола Давидюк, Зеленському потрібна реальна олігархічна команда, а не фасадна. На його переконання, щоб створити опозицію до Зеленського в парламенті, старі політики з їхніми методами не підходять. Вони там будуть. Але артикулювати суспільство, доносити нові месиджі не зможуть. Потрібні нові політики. На жаль, зазначає політолог, модерність ведення виборів сконцентрувалася на Зеленському, який у політиці нічого не розуміє і яким правитимуть олігархи.

Официальние результаты Национального экзит-пола