Раніше стало відомо, що у Німеччині зростає політичний тиск на Шольца щодо затримки надання Taurus для нашої держави. Водночас у Бундестазі висловили обурення щодо повільного постачання озброєння для України.

Дивіться також ЄС може продовжити торговельні пільги для України: Польща буде не задоволена

Перевірка надання озброєння для України

Як зазначає FT, Дипломатична служба ЄС і Служба зовнішніх дій (EEAS) проводять перевірку постачання зброї для нашої держави після повномасштабного вторгнення Росії. Три дипломати ЄС зазначили, що EEAS має намір подати свої висновки столицям країн перед самітом лідерів ЄС, який відбудеться 1 лютого.

Один із дипломатів розповів, що перевірка спиратиметься на матеріали, подані державами-членами у відповідь на запити EEAS. Служба зовнішніх дій вже відчула опір з боку деяких країн, які не бажають надавати повних даних.

Рішення щодо перевірки було ухвалено після вимоги канцлера Німеччини Олафа Шольца. Минулого тижня він наголосив на підрахуванні та порівнянні військової допомоги для України.

Постачання зброї для України, заплановані на цей час більшістю країн-членів ЄС, надто малі. Нам потрібен огляд того, який конкретний внесок зроблять наші європейські партнери на підтримку України цього року,
– зауважив Шольц.

Відомо також, що його коментарі перегукувались із приватними зауваженнями офіційних осіб інших країн ЄС стосовно обіцяних раніше постачань.

Фінансування для нашої держави

Згідно з дослідженням Кільського інституту світової економіки, Німеччина взяла на себе найбільші зобов'язання ЄС щодо постачання зброї з точки зору вартості. Мовиться про надання понад 17 мільярдів євро до 31 жовтня 2023 року.

Така кількість допомоги майже вп'ятеро перевищує вартість зобов'язань Данії.

Попри те, що подібні висловлювання здебільшого витлумачені як претензія до передових держав Євросоюзу, зокрема Франції та Італії, заклик Шольца був приватно підтриманий високопосадовцями в Брюсселі. Вони вважають, що деякі держави могли б надати Києву більше зброї у критичний момент.

Водночас деякі країни ЄС, окрім Німеччини, наполягають на розширенні спільного Європейського фонду миру (EPF), який частково фінансує постачання зброї в Україну. Це необхідно для того, щоб поділити тягар витрат та збільшити масштаби надання.

Фонд не отримував підтримки ще з червня 2023 року. Тому, 27 держав-членів блоку не змогли домовитися про створення допомоги у розмірі 5 мільярдів євро на рік для України.

Ми маємо переконатися, що EPF повернувся у потрібне річище і ми можемо знову використати його для подальших траншів підтримки України,
– цитує FT одного із дипломатів ЄС.

Зменшення надання допомоги Києву

Видання також зазначає, що протягом останнього часу військова та фінансова допомога нашій державі від країн Заходу значно зменшилася.

Це обмежило здатність України захищатися від атак Росії та розпочинати контрнаступальні операції. Водночас з'явилися побоювання, що готовність допомогти Україні слабшає після майже двох років війни.

Наразі Брюссель і Вашингтон щосили намагаються знайти компроміс, який дозволив би їм виділити нові пакети фінансової допомоги Києву на загальну суму близько 110 мільярдів доларів.

Військова допомога Україні: останні новини

  • 11 січня Латвія оголосила про новий пакет підтримки для України. У новий пакет допомоги увійшли: гаубиці, боєприпаси, протитанкова зброя, ракети, гранати, гелікоптери, дрони, пристрої зв'язку, генератори. Латвія взяла на себе зобов'язання вести коаліцію дронів у межах формату "Рамштайн". Країна може виготовляти дуже ефективні, водночас дешевші дрони.
  • Водночас Естонія пообіцяла надати Україні 1,2 мільярда євро. Тоді стало відомо про довгострокову фінансову підтримку нашої держави до 2027 року. Президент Естонії, Алар Каріс, також додав, що ЄС потрібно посилювати санкції проти Росії. Він оголосив, що Естонія надаватиме допомогу Україні у розмірі 0,25% від власного оборонного бюджету та закликав інші країни наслідувати цей приклад.
  • Прем'єр-міністр Великої Британії 12 січня прибув з офіційним візитом до Києва. У британському уряді повідомили про надання 2,5 мільярда фунтів стерлінгів, з яких щонайменше 200 мільйонів буде витрачено для швидкої закупівлі та виробництва тисячі військових безпілотників для України. Йдеться про розвідувальні, ударні, а також морські БпЛА. Це надасть нашій державі ще більше можливостей для захисту українців та боротьби проти російських окупантів.