Юристка Центру протидії корупції Олена Щербан зазначила, що в історії України подібних кейсів, коли на хабарі беруть голову вищої судової інстанції країни, не було. Ба більше, в історії світової судової системи важко пригадати випадки, коли такого рівня корупція викривалась. Про це вона розповіла 24 Каналу.

До теми Як Князєв домовлявся собі про хабарі: у НАБУ злили запис розмови судді зі спільниками

Виклик для судової системи

Вона зауважила, що позитив є в тому, що таке викриття відбулося і корупційна схема була зупинена в процесі "гарячої фази".

Це може стати поштовхом для наступних змін в судовій системі. А також стане сигналом для неї, адже це свідчення, що навіть в найвищих ешелонах судової влади України немає недоторканих,
– наголосила юристка.

Водночас вона зазначила, що це є викликом для судової системи й, зокрема, для Вищої кваліфікаційної комісії, до якої входив сам Князєв.

"Він намагався впливати на цей процес, і зараз точно цей вплив призупинено. Проте варто забезпечити максимально незалежний швидкий відбір членів ВКК, яка й має очистити судову систему", – впевнена Щербан.

Багато питань потребують судового розгляду

Вона нагадала, що слідчі дії щодо надання хабаря Князєву проводились майже добу. Також обшуки проводились у понад 13 суддів Верховного Суду, оскільки йшла мова про хабар, який міг бути розподілений між суддями.

Існує інструмент проведення обшуків без ухвали суду, кримінальний процес допускає таку історію. Але в такому разі правоохоронці протягом 24 годин мають звернутися до Вищого антикорупційного суду. І суд має переглянути всі обставини та надати дозвіл,
– відзначила Щербан.

На її думку, дуже багато питань в цієї історії потребують судового розгляду. Відомо, що документування цього злочину відбувалось з початку року. І епізод, за яким пред'явили підозру Князєву, може бути не єдиним.

"Можуть бути викриті підозри, пред'явленні іншим суддям Верховного Суду. Мовилось про вплив на рішення інших суддів. І ми ще пів року можемо спостерігати наступні результати цієї справи", – зазначила юристка.

Юристка прокоментувала подальший розвиток корупційного скандалу у Верховному Суді: дивіться відео

Верховний Суд потребує очищення

"Верховний Суд, на її думку, також потребує очищення. Адже з цієї справи зрозуміло, що хабарі призначались й для суддів Великої Палати. А ця інстанція забезпечує об'єднання практики всіх судів України. Одне їхнє рішення може завалити, наприклад, десятки чи сотні кримінальних справ", – пояснила вона.

Для того, щоб притягнути суддю до відповідальності, зокрема Князєва, буде відбуватись засідання Вищої ради правосуддя. Саме вона має надати дозвіл на утримання його під вартою. А Князєв був членом ВРП, і його колишні колеги будуть розглядати питання щодо надання дозволу на його арешт.

Під час цього засідання будуть представлено багато доказів по справі Князєва, про які ми ще не чули з публічних джерел. Після цього Вищий антикорупційний суд розглядатиме питання запобіжного заходу йому,
– підкреслила юристка.

На думку Олени Щербан, країна повинна використати цей скандал для того, щоб завершити "ремонт" судової системи. А також не дозволяти певним судовим кланам, які час від часу формуються, керувати українською судовою системою.

Читайте також Ми шоковані, – у Верховному Суді зачитали заяву щодо "подій навколо Князєва"

Більше про корупційну діяльність Всеволода Князєва

  • За допомогою так званого "тіньового офісу" Князєв забезпечував вплив на рішення різних суддів та інстанцій – від Верховного Суду до регіональних судів.
  • Також він намагався вплинути на відбір суддів з боку членів Вищої кваліфікаційної комісії, до якої входив сам Князєв.
  • Справа, по якій відбулися обшуки й за якою затримано Князєва, а також відбулась його відставка з посади глави Верховного Суду, стосується бізнесової суперечки та має політичну складову.
  • Йдеться про акції підприємства Полтавського гірничозбагачувального комбінату, що належить бізнесмену Костянтину Жеваго. Він намагався залагодити свої справи стосовно власності 40% акцій. У цій справі відбувались судові засідання, і Князєв забезпечував через хабарі рішення суду на користь Жеваго.