Про це 24 Каналу розповів експерт-міжнародник, дипломат Ярослав Войтко. На його думку, Україна може отримати політичне запрошення на саміті.

Дивіться також Зеленський приїде на саміт НАТО за однієї умови: в ОП назвали її

Україна очікує політичного запрошення

На саміті буде дуже важливою позиція Сполучених Штатів Америки. В України є беззастережна підтримка від Еммануеля Макрона. Крім того, Олаф Шольц заявив, що Україна повинна повернути свої кордони до 1991 року. Позиція німецького Бундестагу також прихильна до членства України в НАТО.

Загалом вступ України до НАТО підтримує 20 країн.

Тепер нам потрібно це закріпити у Вільнюсі. Для цього президенту Зеленському потрібно взяти в ньому участь. Це моє глибоке переконання. Тут йому потрібно зустрітись з тим же Байденом, який буде в Європі. Донести до нього позицію України, бо він ще трохи вагається,
– наголосив Ярослав Войтко.

Україна розраховує на те, що отримає політичне запрошення до НАТО. Однак лише на перспективу, адже зараз шанси на це невеликі.

Можливо, на Вашингтонському саміті наступного року, у 75-ту річницю НАТО Україна стане повноправним членом Альянсу.

Ярослав Войтко розповів про саміт НАТО та перспективи України: дивитись відео

Україні потрібно закріпити підтримку

Перед самітом у Вільнюсі усі країни-учасниці саміту мали ознайомитись з позицією України, яку раніше озвучив заступник глави ОП Ігор Жовква.

Є два основні моменти, які варто виділити:

  • Україна хоче такі ж гарантії безпеки, які отримали Швеція та Фінляндія перед вступом до НАТО;
  • Україна планує використати формулу "підтримка через перемогу до членства".

"Зараз ми на стадії підтримки. Ми дуже вдячні країнам НАТО, але тепер мовиться про те, що цю підтримку треба нарощувати. Сподіваємось, що на цьому саміті Україна отримає запевнення про нові озброєння та нові політичні рішення", – підсумував експерт-міжнародник.

Саміт НАТО у Вільнюсі: що відомо

  • Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав головною умовою вступу до України до Північноатлантичного альянсу завершення війни із Росією. Однак він додав, що для України обов'язкові гарантії безпеки, над якими сумлінно працює Німеччина.
  • Під час візиту в Україну прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо підписав з Володимиром Зеленським спільну декларацію. В ній мовиться, що Канада підтримує набуття Україною членства в НАТО, щойно це дозволять умови.
  • У Міністерстві оборони України заявили, що на майбутньому саміті мають представити алгоритм вступу до НАТО. Заступник міністра оборони Гаврилов вважає, що Україна зможе отримати те, що хоче у "певному форматі".