Хотів врятувати пораненого товариша, але не встиг. Його самого вбили того ж дня – 20 лютого 2014-го. Світлана розповідає про останні хвилини життя свого чоловіка. Знає, бо бачила момент загибелі на відео. Його рідні випадково знайшли в інтернеті. На відео зафіксований момент, як у чоловіка стріляють і він падає. Жінка зізнається: зменшити її біль може одне – покарання винних.

Читайте також: 5 років від Майдану: спогади учасників Революції Гідності

"Треба, щоб були покарані і ті, хто давали ці накази, і ті, хто їх виконував. І ті 20 "беркутівців" теж входять у цей список. Був їм даний наказ, але ж ці люди були беззбройні. Ти міг стріляти в землю, в повітря, але не треба було стріляти йому в голову", – говорить дружина загиблого під час Революції Гідності Володимира Чаплінського Світлана.

У нього не було зброї, а єдиним захистом від снайперських куль слугував щит із пральної машини. З ним Володимир і на цьому фото.


Володимир Чаплінський під час Революції Гідності

Воно – одне з останніх. Відтоді минуло п'ять років, а вбивці українців досі або на волі, або у СІЗО, але не у в'язниці.

Напевне, нашій владі так вигідно. Знаєте, хочеться ще раз звернутись і сказати: шановні, ви прийшли до влади на крові ось цих людей, які просто хотіли змінити життя на краще,
– сказала Світлана Чаплінська.

Справа щодо вбивства протестувальників 20 лютого – у суді. На лаві підсудних – п'ятеро "беркутівців". Але винних, зважаючи на темпи судового розгляду, покарають нескоро. Бо тільки-но завершили допит потерпілих.

Не покаралии і винуватців побиття студентів в ніч з 29-го на 30 листопада 2013-го року. По більшості справ щодо злочинів на Майдані, а їх близько 3-х десятків, ситуація невтішна, каже адвокат Павло Дикань. Судді часто не хочуть їх розглядати і беруть самовідвід.

На лаві підсудних – переважно це рівень рядових виконавців. Лише два вироки, коли притягнуто до реального покарання, тобто позбавлення волі,
– зазначив адвокат родин Героїв Небесної Сотні Павло Дикань.

Йдеться про справу викрадення і катування людей взимку 2014-го та вбивство журналіста В'ячеслава Веремія. Загалом, про підозру у скоєнні злочинів на Майдані повідомили більш ніж 400 людям. З них майже 50 – чиновники, понад 200 – правоохоронці, не враховуючи слідчих, прокурорів та суддів. Цілісна картина, як усе відбувалось і хто стріляв у безвинних, є, кажуть адвокати. Бракує судової реформи і довіри до суддів.

Доки затягується розслідування і розгляд справ у судах, знищуються речові докази і помирають свідки. Багато активістів Майдану вже загинули на Сході України.