Таку думку 24 каналу висловив заступник голови Українського інституту аналізу і менеджменту політики Владислав Дзівідзінський.

Читайте також: Легалізація тіньових доходів: що передбачає законопроєкт "Слуги народу"

Політолог підкреслює: під час каденції Порошенка тема закону про імпічмент стала ще більш актуальною, оскільки діями п’ятого президента було багато незадоволених. Попит суспільства вилився у відповідні вимоги до кандидатів у президенти. І закон про імпічмент було однією з обіцянок Зеленського, йому потрібно було її виконати.

Зважаючи на те, що в нас регулярно відбуваються політичні кризи, особливо між парламентом і президентом, то питання закону про імпічмент треба було вирішити. Новітня історія України показує небажання миритися з рішеннями президента, що вилилося у Помаранчеву революцію і Революцію гідності,
– підкреслює Владислав Дзівідзінський.

Читайте також: Законопроєкт про народовладдя: що це означає і як реалізовуватиметься

За його словами, закон про імпічмент – запобіжник у багатьох демократичних країнах. І є запобіжники, які дозволяють не маніпулювати цими речами. Таким чином створюючи баланс між державними інституціями.

Якщо президент матиме високу підтримку українців, йому не загрожує імпічмент. Якщо ні – як свого часу втратив Янукович і фактично Порошенко, дається право іншим державним інституціям його змістити. Без революцій і потрясінь для держави,
– наголошує Дзівідзінський.

Що таке імпічмент? Процедура притягнення до суду вищих посадовців держави. Результат імпічменту – як правило дострокове припинення повноважень президента або іншого посадовця та усунення його з посади. 10 вересня Верховна Рада підтримала законопроєкт №1012 про імпічмент президента в цілому.

Як відбуватиметься імпічмент?

Імпічмент може бути застосованим у разі скоєння державної зради або іншого злочину. Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання нардепів, підписане більшістю Ради. Порядок оголошення імпічменту президенту України:

  • подання Верховної Ради про вчинений президентом злочин;
  • голосування Ради за оголошення початку процедури імпічменту і створення тимчасової комісії (необхідно 300 +1 голос);
  • формування тимчасової слідчої комісії;
  • комісія проводить розслідування факту та обставин злочину;
  • слідча комісія готує і подає до Ради висновки і пропозиції щодо проведеного розслідування;
  • розгляд Радою висновків комісії за участі президента, голову та суддів КСУ, голів ВСУ та ГПУ і уповноважену ВРУ з прав людини;
  • Рада голосує за подання висновків ТСК та результатів обговорення до ВСУ та КСУ (голосування таємне, потрібно 300 +1 голос);
  • ВСУ та КСУ розглядають подання Верховної Ради;
  • Рада ухвалює рішення про усунення президента з поста (голосування таємне, потрібно 338 і більше голосів);
  • президент втрачає повноваження після оголошення про це голови парламенту.

У разі, якщо Рада не підтримає процедуру імпічменту президента, голова парламенту оголошує про припинення процедури та повноважень тимчасової слідчої комісії, а ще він від імені парламенту просить вибачення у президента.

Імпічмент президенту
Як відбувається імпічмент президенту / інфографіка 24 каналу