Відволікання уваги і спроба нав’язати світу свій шаблон
Схвалення Комітетом з прав людини Генасамблеї ініційованої Україною резолюції по Криму – дуже важливе для нашої держави рішення. Поступово на міжнародному рівні речі починають називати своїми іменами. А саме: Росію – агресором, окупантом, конфлікт на Донбасі – війною.
У вересні Парламентська Асамблея ухвалила дві резолюції, Росію названо агресором, який воює проти Україні на Донбасі, а також було засуджено порушення прав людей в анексованому Криму. ПАРЄ, нагадаємо, закликала Росію припинити агресію проти України і вивести свої війська.
Резолюція ООН – ще один крок міжнародної спільноти, спрямований на стримання дій Кремля. В документі, зокрема, Росія названа країною-окупантом, а Крим i Севастополь – тимчасово окупованою територією. Також засуджується встановлення Росією в Криму її правової системи, яка негативно впливає на ситуацію з правами людини на півострові.
Як зауважив голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран, це декларативний крок, але він дозволить Україні на міжнародному рівні розгорнути дискурс щодо агресії Росії на нашій території.
На міжнародному рівні визнали, що Росія порушує права жителів півострова
В Росії підготувалися до цього, і за кілька днів до ухвалення резолюції затримали ще кількох українських "диверсантів" у Криму. ФСБ арештувала в Севастополі Олексія Бесарбова і Дмитра Штиблікова, які на відео розказують, що їм нібито Міністерство оборони України доручило підготовку диверсій і збір розвідданих у Криму.
В Україні це заперечили і назвали провокацією. Як відомо, в серпні ФСБ також затримала українських "диверсантів" у Криму, змусивши під фізичним тиском, судячи з оприлюдненого відео, признатися в підривній діяльності.
За словами директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, затримання "диверсантів" у Криму пов’язане з бажанням Путіна перебити рішення ООН про порушення прав людини на території півострова.
Російський президент намагався перебити інформаційний потік, щоб всередині самої Росії замістити правдиву інформацію із зали ООН у Нью-Йорку вигаданими фейками. Це класичний кремлівський інструмент відволікання уваги,
– вважає Давидюк.
Росіяни вірять тільки тому, що показують по телебаченню
Водночас, на думку Сергія Тарана, ці провокації розраховані на те, щоб показати нашу державу як терориста, розраховуючи на те, що інформацію не перевірятимуть.
Росія звикла працювати з власними громадянами в інформаційному просторі. Рейтинг Путіна росте, росіяни переконані, що вони найкращі в світі, а навколо одні вороги. Вочевидь, що за цим шаблоном Росія хоче створити таку інформаційну кампанію для решти світу, затримуючи "диверсантів". Але в Москві не розуміють, що в світі отримують інформацію з різних джерел,
– зауважив Таран.
Уникнути Гааги і запобігти військовому перевороту
Крім спроб підмінити поняття на міжнародній арені, як Кремль звик робити всередині своєї країни, Москва, вочевидь, добре розуміє, що цей пропагандистський метод їй не дуже допоможе. Особливо, коли справа дійде до встановлення винних у трагедії зі збитим Boeing-777 над Донбасом, а також військових злочинах на території Сирії.
Тому Росія намагається себе ізолювати від можливих міжнародних розслідувань і трибуналів. Адже звинувачення можуть висунути і проти Путіна за те, що віддавав злочинні накази. До того ж, у звіті прокурора Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда вказується, що Росія задіяла особовий склад збройних сил своєї країни для захоплення частини території України.
Плюс міністр транспорту Малайзії Ліоу Тіонг Лай заявив, що встановлені імена 100 осіб, підозрюваних у катастрофі рейсу MH-17. Хто це, мають назвати до 2018 року. За словами малазійського міністра, цих підозрюваних викличуть на допити для надання свідчень.
Ми будемо використовувати Міжнародний суд у Нідерландах, аби притягнути винних до відповідальності,
– наголосив міністр.
Крім того, Польща, як відомо, розпочала своє розслідування щодо авіакатастрофи над російським Смоленськом в 2010 році, в якій загинуло фактично все тодішнє керівництво держави, включаючи президента Лєха Качинського. У Варшави з’явилися підозри, що причиною катастрофи була зовсім не помилка пілотів.
Тому Путін, розуміючи всі наслідки для країни і для себе особисто, які можуть бути після завершення цих розслідувань, 16 листопада підписав розпорядження про вихід Росії з Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Путін все більше боїться міжнародного трибуналу
За словами Сергія Тарана, факт встановлення 100 осіб, причетних до збиття боїнгу, – серйозний політичний аргумент проти Росії. І, хоча ця справа може затягнутися, бо міжнародні юридичні процедури довгі і ретельні, висновки по ній можуть стати причиною для посилення санкцій проти Росії, міжнародної допомоги Україні у військовій сфері.
Якщо буде політично на міжнародному рівні встановлено, що боїнг збили російські громадяни за наказом керівництва російської армії, то це буде серйозною підставою для інших речей. Приміром, для посилення санкцій проти Росії, міжнародної допомоги Україні у військовій сфері. Це все створюватиме те тло, яке даватиме конкретні інструменти тиску на Росію,
– переконаний експерт.
На думку Миколи Давидюка, Путін розуміє, що йому самому доведеться віддати на поталу міжнародних трибуналів своїх генералів, які виконували його кримінальні злочинні накази в Сирії, Україні, вбивали мирне населення, обстрілювали школи, садочки, лікарні.
Крім того, вважає експерт, Путіну "світить" військовий переворот, оскільки вже сьогодні його армія не хоче виконувати такі накази.
Якщо буде доведено участь Росії у військових злочинах, а Римський статут приймуть, то всіх причетних судитимуть. І в російській армії вже сьогодні перестали виконувати накази президента. Тому Путіну сьогодні треба захистити і підтримати своїх військових, показуючи. що їх не можуть судити за межами Росії,
– зауважує Давидюк.
При цьому експерти переконані, що розслідування, зокрема, щодо боїнгу, буде завершено, і відбудеться міжнародний трибунал. Хоча, можливо, винні не опиняться у в’язниці, їхні імена будуть названі.
Як нагадав Микола Давидюк, ще нікому не вдавалося уникнути відповідальності за злочини проти людства. Навіть президентам.
Чому Кремль організовує провокації в Криму, і чим обернуться для Росії міжнародні розслідування? Думки експертів
Сергій Таран, голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір":
Розуміючи, що проти Росії можуть бути порушені справи по воєнних злочинах і тих злочинах, де РФ перебуває під юрисдикцією міжнародного суду, Москва виходить з Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Це не означає, що світ буде думати інакше. Але це означає, що в Росії є відчуття того, що вони не зможуть контролювати всі процеси, як вони вважали до прийняття цих документів.
Микола Давидюк, директор аналітичного центру "Політика":
Затримання українських "диверсантів" у Криму пов’язане з бажанням Путіна перебити рішення ООН про порушення прав людини на території півострова. Російський президент намагається всередині самої Росії замістити правдиву інформацію із зали ООН у Нью-Йорку вигаданими фейками. Це класичний кремлівський інструмент відволікання уваги.
Щодо виходу з Римського статуту Міжнародного кримінального суду – це говорить про одну річ. Путін розуміє, що йому самому доведеться віддати на поталу своїх генералів, які виконували його кримінальні злочинні накази в Сирії, Україні, вбивали мирне населення, обстрілювали, школи, садочки, лікарні. Він розуміє: якщо це буде доведено, а статут буде прийнято, то їх всіх судитимуть.
По-перше, в російській армії вже сьогодні перестали виконувати накази президента. По-друге, це може "світити" Путіну військовим переворотом. Тому Путіну сьогодні треба захистити і підтримати своїх військових хоча б у такій формі, що їх не зможуть судити за межами Росії. Він посилює внутрішньоросійське поняття "родіна" і дає зрозуміти, що на стороні військових злочинців. І при цьому дає військовим карт-бланш: робіть все, що я скажу, а я вас буду захищати.
Те, що встановлені 100 осіб, причетних до збиття Boeing-777 над Донбасом влітку 2014 року, говорить про те, що розслідування ведеться. Можливо, це відбувається довше, ніж колись процедура щодо збитого лівійськими спецслужбами літака над Шотландією, коли через два роки назвали всіх винних. Але ці непублічні дані потрапляють на столи урядів різних держав і в Білий дім новому президенту Дональду Трампу зокрема.
Путін намагається маніпулювати, але зі всіх російських версій причин загибелі літака жодна не взята міжнародною групою до уваги. Але офіційний звіт буде оприлюднено, прізвища оголошені, і трибунал відбудеться. Не факт, що винні в той же день будуть притягнуті до відповідальності. Але ніхто ще не зміг уникнути міжнародного трибуналу. Навіть президенти. Приміром, президент Лівії Муамар Кадаффі чи глава Іраку Саддам Хусейн.
Читайте також: Резолюції ПАРЄ: зрозуміло про ухвалені рішення і їх значення для України