НАЗК перевірятиме електронні декларації стільки, скільки вважатиме за потрібне. А пропозицію Мінюсту визначити конкретні терміни агентство проігнорувало. Не затверджений і механізм перевірки. Через це, кажуть експерти з Центру протидії корупції, НАЗК і не починали аналізу декларацій.

Голова Антикорупційного бюро каже, перевірки могли б почати вони. Однак НАЗК заблокувало їм розширений доступ до декларацій.

На їхню думку ми повинні, як і інші державні органи, отримувати рішення суду для того, щоб отримати повний доступ до конкретної декларації,
– скаржиться очільник НАБУ Артем Ситник.

Через це, за словами Артема Ситника, їм доводиться працювати, як журналістам-розслідувачам. Перевіряти кожну декларацію окремо. А це забирає багато часу.

"У нас є ряд аналітичних програм, які, при наявності повного доступу, давали б можливість відсікати цілими масивами декларації. Наприклад, хто придбав Bentley за останній рік", – розповів Артем Ситник.

В реєстрі будь-який користувач може подивитись у кого є Bentley. Однак, без доступу до декларації, не буде видно коли воно було придбане. Якби в детективів був доступ до персональних даних декларантів, вони могли б швидше співставляти доходи за рік і вартість покупки. Це б пришвидшило розслідування незаконного збагачення чиновників.

Читайте також: П'ять депутатів "забули" повідомити НАБУ про придбання шикарних авто

Очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький нинішню позицію НАЗК називає неприпустимою.

Я не розумію таких дій НАЗК, знову знаходять лазівки, щоб обійти закон,
– зазначає прокурор.

Читайте також: Чому депутатів не можна притягнути до відповідальності через брехню в е-деклараціях

Від пояснень у НАЗК відмовились. Поза камерою кажуть, що поки узгоджують свою позицію.

В Центрі протидії корупції переконані, що НАЗК не має пояснень, бо порушує закон та ігнорує вимоги МВФ. Адже Фонд два роки тому надав транш за умови, що НАБУ матиме всі інструменти для розслідувань. Експерти припускають політичні причини таких дій агенції.

"Хто на них впливає – президент, уряд чи парламент – це треба досліджувати. Але така заява є ще одним підтвердження неспроможності керівництва НАЗК зробити дійсно компетентний фаховий професійний незалежний орган", – заявила експерт Центру протидії корупції Дарія Каленюк.

Читайте також: НАБУ зацікавилося продажем місць у партійних списках на виборах до Ради: почнуть з БПП

Про політичну заангажованість членів НАЗК ЗМІ писали, як тільки вони були обрані. Тепер експерти центру протидії корупції наполягають, аби Кабмін змусив агентство відкрити реєстр для НАБУ. Кілька днів тому голову антикорупційного комітету ВРУ Єгора Соболєва викликали на допит у справі недбалості членів НАЗК. Провадження нещодавно відкрила поліція. Воно стосується затягування старту е-декларування.