До такого висновку дійшли журналісти програми "Схеми", спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший", отримавши доступ та проаналізувавши аудиторський звіт про фінансово-господарську діяльність банку, складений аудиторською фірмою Ernst&Young.

Проаналізувавши список фірм-боржників, кожна з яких винна тепер вже державному "ПриватБанку" від півмільйона до майже п'яти мільярдів гривень, журналісти виявили, що ці юрособи не ведуть реальної господарської діяльності, мають в уставному капіталі в середньому не більше 1000 гривень, а їхні засновники та директори – це люди, що не мають стосунку до бізнесу.


За допомогою Єдиного держреєстру юридичних осіб журналісти дізналися адреси реєстрації нових фірм, їхніх засновників та директорів, і вирушили до них, щоб запитати, як їм вдалося отримати мільярдні кредити в "ПриватБанку" і як вони планують розраховуватися.

Читайте також: "Приватбанк" офіційно переїхав

За адресами реєстрації цих фірм, їхніх засновників та керівників або нікого не немає, або там перебувають зовсім інші люди. Деякі компанії оформлені за адресою масової реєстрації, на автозаправних станціях, станціях техобслуговування або в квартирах житлових багатоповерхівок.

Виходить, що коли банк був приватним – він роздав понад 100 мільярдів гривень "фірмам-бульбашкам". А зараз ті винні гроші вже державному "ПриватБанку". І якщо не повернуть, то за них розрахуються звичайні громадяни – платники податків, – тому що держава вже влила в установу облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на суму понад 100 мільярдів гривень, щоб він не збанкрутував,
– йдеться в матеріалі журналістів.

Журналісти "Схем" звернулися до вже колишніх його акціонерів – Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, а також екс-голови правління банку Олександра Дубілета. Ніхто з них не висловив бажання прокоментувати виданню зазначені факти.

Матеріали аудиту Ernst&Young, до якого вдалось отримати доступ "Схемам", – це останній перед націоналізацією "ПриватБанку" незалежний звіт, документ датований 22 листопада 2016 року.

Читайте також: Коли "Приватбанк" виставлять на продаж: прогноз від Гонтаревої

Журналісти звернулися до Ernst&Young з проханням підтвердити або спростувати справжність документу та повідомити, чи вносились у нього ще якісь зміни. У компанії відмовились від коментарів, посилаючись на внутрішню політику організації.

У Нацбанку кажуть, що у позичальників ще є час, щоб повернути кошти – до 1 липня.

"Якщо ж цього не відбудеться, то, звичайно ж, власник нинішній "ПриватБанку" – Міністерство фінансів, менеджмент "ПриватБанку", його незалежна наглядова рада повинні почати ті процеси, які роблять всі банки, коли позичальники не погашають кредити. Це претензійна робота, це суди з метою повернути активи, які були виведені з банку", – заявила заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Економісти вважають, що якби Нацбанк раніше ухвалив рішення про націоналізацію – збитки державі були б набагато менші.

Я впевнений, що фахівці Нацбанку прекрасно знали (тому що весь ринок знав) про бізнес-модель функціонування "ПриватБанку", але чому вони покривали її – я думаю, що тут окреме розслідування потрібно проводити,
– зазначив економіст Ерік Найман.

Читайте також: Махінації в "Приватбанку": ГПУ підозрює екс-керівників у мільйонних оборудках