Палаючі автомобілі, розбиті вітрини та численні грабунки - немов у Лондоні знімали високо бюджетний голлівудський бойовик. А все почалося теплого літнього дня - 4 серпня у районі Тоттенхем. Тоді поліцейські випадково, як вони самі ж стверджували, застрелили під час арешту Марка Даггана. Місцевого таксиста підозрювали у торгівлі наркотиками та участі у злочинному угрупованні.

На перший погляд прикра, але доволі буденна історія. Та не у Тоттенхемі. Обурений натовп попрямував до відділку, аби добитися справедливості. Втім, жага помсти взяла верх. І почалося…

Демонстрація переросла у погроми та мародерство

Некерований натовп нищив усе на своєму шляху. Розбите скло розліталося на усі боки, на вулицях палали автомобілі. Вигоду отримували лише продавці бейсбольних бит. На інтернет-аукціонах торги йшли повним ходом. За кілька днів безлади охопили й інші міста Великобританії. Люди, із закритими обличчями скандували “Справедливості! Справедливості!” та продовжували нищити усе, що потрапляло під руку. Втім, не забували спраглі чесності і про себе. Відтак, замість палити та трощити товар у магазинах його просто…крали. Люди не гребували нічим. Замість того, щоб допомогти побитому хлопцю, у нього забирають лептоп. На тлі такої ситуації політики поверталися з відпусток, а на вулиці виходило щораз більше поліцейських.

“У мене є дуже чітке послання до відповідальних за ці правопорушення людей. Ви відчуєте усю силу закону. І якщо ви достатньо дорослі, аби чинити злочини, ви достатньо дорослі щоб за них відповідати”, - каже прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон.

Коли правоохоронці не змогли владнати з безладами за добу, влада дала їм карт-бланш - вперше в британській історії поліцейським дозволили використовувати усі можливі нелетальні засоби розгону демонстрацій. І це допомогло - натовпи порозганяли.

Причини погромів вбачали у мігрантах та помилках влади

Внаслідок заворушень у Великобританії постраждали кілька десятків людей. Четверо загинули. Про Марка Даггана, смерть якого і спричинила протести, ніхто й не згадував. Причини погромів знаходили глибше - у лояльному ставленні влади до мігрантів та неефективній, на думку британців, соціальній політиці.

“Поліція, центр зайнятості, все, що відбувається, рецесія…Знаєте, усе це дуже обурює людей. Немає роботи, молодь немає можливості заробити. Лише розчарування і гнів. І найбільш сумно, що страждають бідні люди”, - розповідає місцева мешканка.

Трохи оговтавшись від того, що сталося британці взяли ситуацію, чи швидше швабри та віники, у свої руки. Зорганізувавшись через соціальні мережі активісти відмили вулиці Британії. Втім, не очистили репутацію.

Погроми можуть повторитися під час Олімпіади-2012

Незалежна комісія на прохання уряду Британії дослідила причини погромів. З-поміж основних факторів, які зумовили масові безлади та мародерство експерти назвали бідність, безробіття, соціальну нерівність та невдоволення діями поліції. Висновки - невтішні: якщо ці проблеми не будуть вирішені, то погроми можуть повторитися. І не коли не будь, а під час Олімпійських ігор 2012 року. Тоді до Великобританії буде прикута увага усього світу.