Читайте також: Вибухи складів з боєприпасами в Ічні: останні новини

Що сталось поблизу Ічні?

Поблизу міста, в районі сіл Дружба та Августовка, вибухнули склади з боєприпасами. Повідомили про це о пів на четверту ранку. Ці склади – це 6-й арсенал Командування сил підтримки Збройних Сил України.

Спочатку було два вибухи, за п’ять хвилин – ще два в різних місцях арсеналу. Ці вибухи спричинили пожежу у сховищі реактивних снарядів "Град" 122 мм. За даними Міноборони, пожежа охопила 10% технічної території 6-го арсеналу. Її досі намагаються загасити.

Чому вибухи відбулись саме там?

Тому що цей арсенал – один з небагатьох стратегічно важливих, на якому ще нічого не вибухало протягом останніх чотирьох років. Детальніше, можливо, стане відомо після того, як будуть оприлюднені результати розслідування.

Читайте також: "Треті за рік. Це – диверсія": ветеран АТО розповів про ситуацію з вибухами на складах в Україні

Наразі за фактами вибухів військовою прокуратурою Центрального регіону розпочато кримінальне провадження. Воно відкрите за статтею "Недбале ставлення військової службової особи до служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану" Кримінального кодексу . Стаття передбачає позбавлення волі на термін від 5 до 7 років.

Щоправда, у випадках із попередніми вибухами на військових складах реальні причини та переконливі докази так і не були оприлюднені.

На яких складах ще вибухали боєприпаси?

На багатьох.

Найбільші вибухи на військових складах в Україні: з початку війни це вже вшосте

Найгучніші за останній рік – вибухи у Калинівці та Балаклії.

Більше про них читайте у матеріалі: Вибухи на військових складах в Ічні: де ще в Україні вибухали боєприпаси

Чи багато людей постраждали через вибухи на складах в Ічні?

За офіційними даними – жертв наразі немає. Більше 60 людей звернулись до лікарні із скаргами на погане самопочуття. Більше 12 тисяч осіб вже евакуйовані. При тому, що всього у 14 селах в районі арсеналу проживає більше 18 тисяч осіб, яких потрібно евакуювати.

Читайте також: Як і куди евакуйовують людей після вибухів у Ічні: ексклюзивний фоторепортаж

Повідомляється, що їх вивозять до Парафіївки, де надають необхідну допомогу. Евакуйовані населені пункти охороняють правоохорнці, аби уникнути мародерства.

Читайте також: Трусилися стіни і вигиналися вікна, – журналістка поспілкувалась з евакуйованими з-під Ічні

Без світла зараз залишаються близько 1000 будинів, які розташовані у близькості до зони ураження. Десять населених пунктів, що розташовані у межах 16 кілометрів біляарсеналу, через вибухи лишились без газу.

Через вибухи також закрили повітряний простір, а також обмежили рух автомобільного та залізничного транспорту у прилеглих до арсеналу районах.

Чи можна було попередити ці вибухи?

Можна. Про те, що цей арсенал у потенційній зоні ризику попереджали ще рік тому. З урахуванням того, що з усіх складів саме цей – найближчий до кордону з Росією. Відтак інциденти на ньому були дійсно очікувані.

Після вибухів на військових складах біля Калинівки та Балаклії, уряд виділив 100 мільйонів гривень для захисту об’єктів зберігання боєприпасів ЗСУ. Тоді офіцер управління зі зав’язків з громадськістю ЗСУ Владислав Селезньов пояснював, що ці гроші підуть на підвищення і забезпечення живучості баз, складів і арсеналів Міністерства оборони.

"Минулого (2016-го) року було виділено 56,2 мільйонів гривень, цього року – 92,3 мільйона гривень. Тобто гроші на забезпечення живучості складів виділяються і відповідним чином реалізовується", – сказав тоді він.

Керівник групи Інформаційний спротив Дмитро Тимчук пояснив 24 каналу, що за безпеку на військових складах та арсеналах відповідає начальник Генштабу особисто. "Але там нікого не було покарано, і навіть ніхто не піднімав це питання. Віктор Муженко і далі працює, а найгірше – з попередніх трагедій не було зроблено висновків".

Що кажуть у Міноборони?

На брифінгу Міністерства оборони заявили, що найімовірнішою причиною вибухів на арсеналі поблизу Ічні на Чернігівщині є диверсія. СБУ, серед усіх інших, також перевіряє і цю версію.

Втім, як наголосив Тимчук, навіть якщо це диверсія з боку Росії – "у жоден спосіб відповідальність з посадових осіб, що повинні були забезпечити охорону тих об'єктів, не може бути знята". Співголова ГІ "Права справа" Дмитро Снєгирьов також вважає, що версію з диверсією можна поставити під сумнів через низку факторів.

Можна також очікувати, що найближчим часом у черговий раз буде озвучене доручення посилити охорону військових складів на території України. Таке доручення останні чотири роки давалось після кожної трагедії на українських арсеналах.