Хто такий Макрон, і чого очікувати від нового президента – в матеріалі сайту "24".

Перемога єврооптимізму над євроскептицизмом

Новий президент Франції Макрон – один із наймолодших глав держав у сучасній Європі. Упевнена перемога 39-річного незалежного кандидата з проєвропейськими поглядами, який набрав 66% голосів, заспокоїла лідерів ЄС. У Брюсселі зітхнули з полегшенням. Хоча євроскептичні настрої поширюються в Європі, Еммануель Макрон, на відміну від Марін Ле Пен, виступає за єдність Євросоюзу. Тому при його правлінні точно не буде так званого Frexit, яким розмахувала Марін Ле Пен, і ЄС матиме час оговтатися після виходу Великобританії.

Читайте також: Макрон потрапив під атаку російських хакерів, які раніше атакували Клінтон, – ЗМІ

Власне, одне з передвиборчих гасел Макрона – реформа ЄС. Втім, як вважає директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, новий президент, у першу чергу, хоче повернути лідерські позиції Франції в ЄС. На думку експерта, в розумінні Макрона реформування ЄС – посилення ролі Франції у прийнятті рішень. Це, за його словами, означає перерозподіл функцій і повноважень від європейських інституцій, таких як Єврокомісія, в бік країн-учасниць. Як зазначає Кулик, Єврокомісія насправді ніким не обирається, і французи це вважають певною втратою суверенітету на користь наднаціональних інститутів.

Макрон виступатиме за повернення долі суверенітету країнам-учасницям ЄС. Він говоритиме про вироблення єдиних ліній поведінки: в енергетиці, безпековій сфері. В оточенні Макрона звучали ідеї створення європейської армії і вироблення більш стійкої лінії аналітичної дипломатії. Це на користь Україні,
– говорить Віталій Кулик.

Як вважає політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, Франція навряд чи може претендувати на лідерство в ЄС. Для цього потрібно не тільки посилення самої Франції, але і ослаблення Німеччини. Таких передумов немає. Тому, на його думку, у тандемі Меркель-Макрон саме канцлер як більш досвідчений політик відіграватиме домінуючу роль.

Подруга Путіна Марін Ле Пен залишається важливим гравцем Франції
Подруга Путіна Марін Ле Пен залишається важливим гравцем у Франції

Звичайно, одним із важливих завдань президента буде вирішення економічних питань, які накопичилися, зокрема, із збільшенням потоку біженців із Близького Сходу. І, що головне, – боротьба з тероризмом. Франція за останні два роки найбільше постраждала від терористичних атак з боку прихильників так званої "Ісламської держави". Терористична загроза стала причиною різкого падіння рейтингу президента Франсуа Олланда, який через це відмовився балотуватися вдруге.

Тому боротьба з тероризмом стане для Макрона справжнім викликом. Цю проблему вирішити дуже складно. До того ж, як зазначає директор Центру суспільних відносин Євген Магда, терористичні акти здійснювали не біженці, а нащадки переселенців із Близького Сходу, які приїхали до Франції ще в 60-х роках минулого століття. Це означає, що корінь проблеми, в першу чергу, у внутрішній політиці Франції. Як говорить Євген Магда, головний вектор політики нового президента Франції буде спрямований на вирішення економічних, а не зовнішньополітичних проблем.

Один у полі не воїн

Щоб ефективно вирішувати проблеми французів, зрозуміло, потрібна підтримка парламенту і уряду, якої в Макрона поки що немає. У червні у Франції відбудуться парламентські вибори, від результатів яких фактично і залежатиме подальша доля Макрона-президента. Наразі у Макрона є лише рух, "Вперед, республіка", який не має політичної ваги у суспільстві.

Для Макрона головне завдання – провести якомога більше своїх прихильників у парламент. Він має кредит довіри і може розраховувати на продовження медового місяця, тому може піти на кардинальні і нестандартні дії,
– вважає Віталій Кулик.

Читайте також: Новий президент Франції: якими будуть перші кроки Макрона?

Водночас, експерти досить скептично оцінюють шанси партії Макрона. Йому доведеться боротися за голоси виборців з політичними важковаговиками Франції – консерваторами республіканцями (Les Republicains), соціалістами – Hollande. І, звичайно, з партією Марін Ле Пен "Національний фронт", яка показала в другому турі серйозний результат і набрала найбільше число голосів за всю історію партії – майже 34%.

Макрон повинен тепер виграти парламентські вибори
Для Макрона тепер важливо виграти парламентські вибори

Як зауважує Володимир Горбач, євроскептики, якою себе позиціонує Ле Пен, набирають все більше прихильників, хоча й не переважають. За його словами, Ле Пен може відзначати свій особистий рекорд і рекордний результат євроскептиків у континентальній Європі.

Європейський Союз на французьких виборах вистояв, хоча це не знімає загрози правопопулістського і євроскептичного трендів. Хвиля популізму піднімається, але ще не захоплює все суспільство, не перемагає на ключових виборах. Гарантій, що вона спаде, немає,
– говорить політолог.

На переконання експертів, Макрону доведеться формувати альянс з якоюсь із партій. Не виключено, що це будуть соціалісти, до яких належить екс-президент Олланд.

Макрон, Україна і Путін

Як діятиме Еммануель Макрон на зовнішній арені, поки невідомо. Так, він хоче відновити лідерські позиції Франції, але це не тільки амбітне, але й досить непосильне завдання. Новий президент, вочевидь, продовжуватиме лінію Франсуа Олланда, хоча, може, в силу свого досить юного віку буде більш активним. Макрон уже домовився про зустріч з Дональдом Трампом на саміті НАТО 25 травня в Брюсселі. У Білому домі заявили, що зацікавлені у співпраці з Макроном і назвали Францію старим союзником США. Макрон сказав Трампу, що він захищатиме угоду про зміну клімату, узгоджену в Парижі у 2015 році.

Однак Україну хвилює, якими будуть стосунки Макрона з Російською Федерацією і Путіним. Чи продовжить він переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі в Нормандському форматі? Франсуа Олланд, як відомо, висловлював припущення, що він може і далі брати участь у "нормандській четвірці". Але для Нормандського формату було б більш ефективним, якби переговори вели діючі лідери держав, які мають реальні важелі впливу.

Читайте також: Макрон для України – Terra Incognita, – експерт

Макрон під час виборчої кампанії не демонстрував симпатії до Путіна і заявляв, що не піддасться "диктату" президента Росії, зокрема в контексті участі РФ у збройних конфліктах.

Путін – за столом переговорів щодо конфлікту в Україні, де потрібна деескалація, але для нормалізації ситуації він повинен поважати Мінський процес. Та ще щодо конфлікту в Сирії, де Путін теж один із елементів відповіді. Але у жодному разі я не скорюся диктатові Путіна. У цьому відмінність від планів пані Ле Пен,
– заявив Макрон.

При цьому, як наголошує Євген Магда, зараз у відносинах із Францією багато чого залежить від самої України, наскільки ми покажемо, що можемо бути цікавими. Сьогодні чітких непохитних зв’язків між нашими країнами немає. Зараз, на його переконання, Макрон для України – Terra Incognita.

За словами Магди, Еммануель Макрон може дозволити собі робити заяви, спрямовані проти Путіна. Це, з одного боку, в тренді проти Марін Ле Пен, яку вважають "другом Путіна", з іншого, – Франція не настільки залежить від постачання російських енергоресурсів, як Німеччина.

В питанні врегулювання конфлікту на Донбасі, напевно, Франція не буде грати першим номером. В неї немає досвіду, а в Макрона – відповідної політичної ваги. Тому першим номером буде канцлер Німеччини Ангела Меркель. Інше питання, наскільки передвиборча риторика Макрона відповідатиме діям, до яких він вдасться, вже будучи президентом,
– зауважив Євген Магда.

Віталій Кулик також вважає, що особливих дій від Макрона в переговорному процесі по Донбасу не варто чекати. Там першим номером лишатиметься канцлер Німеччини Ангела Меркель.

"Франція потрібна як баланс. Віддати повністю ініціативу Німеччині, враховуючи певні складності і вплив РФ на Берлін, недоцільно. Але і не варто переоцінювати значення Франції. Французи завжди зациклені на власних проблемах, і український порядок денний для них десь дуже далеко. Це виклик для України, і завдання української дипломатії – максимально вказати, що є певні червоні лінії, які не треба переходити", – наголосив Віталій Кулик.


Путін відверто підтримував Ле Пен і від спроб розхитати Францію не відмовиться

Те, що Еммануель Макрон переміг на виборах, – безумовно, великий позитив і для Євросоюзу, і для України. Однак молодість нового президента Франції – одночасно і його недолік. Він не має великого політичного досвіду, отже, може зробити чимало помилок, які посилять євроскепичні настрої у Франції і Європі. Пропагандистська машина Кремля активно працюватиме над його дискредитацією, використовуючи найменший промах Макрона.

Крім того, перехідний період триватиме не менше року, і в цей час якихось серйозних зрушень у Нормандському форматі не буде. Але однозначно, що весь цей період Путін розхитуватиме Донбас, оскільки у нього певним чином будуть розв’язані руки. Багато що у вирішенні конфлікту на Донбасі залежатиме від подальших стосунків України зі США, а також у трикутнику: Трамп-Меркель-Макрон. Це три різних політики, і їм буде нелегко виробити спільне бачення на ключові світові проблеми. Трамп і Меркель певним чином намагатимуться перетягнути Макрона на свій бік, і це впливатиме на світові процеси.

Поки що Макрон перебуває на початку шляху. Чи стане він ефективним президентом, якого поважатиме більшість французів – покаже час. Але однозначно, що йому доведеться нелегко. До того ж, французи, зазначають експерти, як і українці, швидко розчаровуються у своїх кумирах.

Читайте також: Меркель у Путіна: перебільшені очікування чи тонка дипломатія?