Навесні 2014 року "зелені чоловічки" Путіна окупували Крим, блокували українських військових, а місцева влада провела свій псевдореферендум. Ані Україна, ані світова спільнота не визнали його результати.

Але, за даними окупаційної влади, "проголосували" 83% кримчан — і 97% із них сказали "так" приєднанню до Росії.

Два роки потому у Криму знову пройшли масові гуляння. Та свято "возз'єднання з історичною батьківщиною" більше схоже на військовий парад: масовку створюють кубанські козаки і так зване "ополчення Криму", натовп зі школярів та студентів розмахує російськими прапорами, гігантський триколор несе головний сепаратист Сергій Аксьонов.

Для мене особисто це, напевне, головне свято у Республіці Крим. Як і День Перемоги,
— розповів Аксьонов.

У самій Росії урочистості відбудуться через 2 дні. Бо 18 березня, коли оголосили результати псевдореферендуму, Путін підписав договір про прийняття Криму до складу Росії. Сьогодні у Москві роздавали запрошення на великий гала-концерт за участі артистів, які активно підтримують анексію півострова.

Однак самі росіяни, не дуже вже й хочуть до Криму. Москвичі кажуть: за України там було цікавіше, а зараз туристична перлина Чорного моря перетворюється на звичайну військову базу.

Моя позиція не співпадає із позицією влади. Я вважаю, що це — окупована територія: там не працюють пластикові карти, там проблеми з електрикою, із водопостачанням,
— пояснила москвичка.

Не поїдуть до Криму цьогоріч і клабери з усієї Європи. Окупаційна влада остаточно заборонила проводити "Казантип" — молодіжний фестиваль електронної музики: його затаврували, назвавши "тусовкою наркоманів".

Як наслідок, тисячі кримчан не зможуть заробити на відпочивальниках, готелі та пансіонати стоятимуть порожніми. У старих людей також пройшла ейфорія від захмарних російських пенсій: їх "з'їло" стрімке знецінення рубля.

Люди на півострові звикли жити за постійних "блекаутів", прісної води по годинах і захмарних цін на харчі. Водночас будь-яка критика окупантів легко підводиться під кримінальну статтю, терміном до п'яти років.

Автор — Марта Дуда.

Дивіться також: У Києві "вшанували" початок кримського референдуму