Повертаючись до історії, пригадаємо, що 22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в Єдину Україну.

…Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка / Галичина, Буковина і Угорська Україна / і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина Незалежна Українська Народна Республіка,
– уривок з Акту.

Зачитування Акту Злуки
Зачитування Акту Злуки

До речі, цікавий факт, що роком раніше, у 1918-му, в той самий день було прийнято IV Універсал Української Центральної Ради, що проголошував незалежність УНР. Тобто сьогодні пройшло рівно 100 років з прийняття того доленосного документу, адже без незалежності УНР не було б і Акту Злуки.

Підписання Акту Злуки у 1919 році в Києві
Підписання Акту Злуки у 1919 році в Києві

Читайте також: Головний день народження в Росії, або Навіщо росіянам "водка"

В День Соборності України сайт "24" хоче нагадати, як святкувала Україна День Соборності раніше.

Святкування Дня Соборності в різні роки
Святкування Дня Соборності в різні роки

Перше святкування Дня Соборності відбулось через 20 років після підписання Акту Злуки у Карпатській Україні 22 січня 1939 року.

Святкування Дня Соборності у місту Хуст у 1939році
Святкування Дня Соборності у місті Хуст у 1939 році

Ініціаторами такого святкування було керівництво Карпатської Січі та особисто генерал Курманович.

Генерал Курманович виступає в Хусті у День Злуки, 22 січня 1939 року
Генерал Курманович виступає в Хусті у День Злуки, 22 січня 1939 року

Цікавим і моторошним був інцидент в ніч на 21 січня, напередодні Дня Злуки, у 1978 році. В той період, при радянській владі, про День Соборності не можна було навіть згадувати. Тож тоді, вночі, Олекса Гірник спалив себе живцем біля могили Шевченка в знак нагадування про те, що Україна має бути незалежною та проти радянської окупації. Перед смертю він розкидав тисячі листів на кручах Дніпра, де значилось про мету його самопідпалу.

Олекса Гірник
Олекса Гірник

Будучи Президентом України, Віктор Ющенко 18 січня 2007 року посмертно присвоїв Олексі Гірнику звання Героя України.

Табличка на місці смерті Олекси Гірника
Табличка на місці смерті Олекси Гірника

21 січня 1990 року – напередодні масового святкування Дня Соборності України українці об'єднались у "живий ланцюг" (його зробили 21-го, бо це була неділя), який поєднував Київ, Житомир, Івано-Франківськ, Львів.

Святкування Дня Соборності в Києві у 1990 році
Святкування Дня Соборності в Києві у 1990 році

Ідеологами такої акції були брати Горині, члени Народного Руху України. За різними підрахунками в акції взяли участь від 500 тисяч до 3 мільйонів українців.

Святкування Дня Соборності у Львові у 1990 році
Святкування Дня Соборності у Львові у 1990 році

Офіційно "живий ланцюг" мав назву "Між Києвом і Львовом". Насправді ж, починався він від Стрия, що на Львівщині, далі Львів, проходив через Івано-Франківськ, Житомир та закінчувався в Києві. Всього довжина "ланцюга" нараховувала близько 700 км. Щоправда, у Західній Україні людей було значно більше, ніж у Житомирі та Києві. А у Львові все закінчилось ще й масовим мітингом під Ратушею на честь Дня Соборності України.

Мітинг на честь Дня Соборності в 1990 році у Львові. Автор фото: Андрій Книш
Мітинг на честь Дня Соборності в 1990 році у Львові. Автор фото: Андрій Книш

А от з 1999 року День Соборності вже відзначають офіційно після підписання Кучмою, чинним на той момент Президентом, указу.

Починаючи із 2008 року у Києві щорічно створювали "живі ланцюги" на мості Патона, символічно з'єднуючи лівий і правий береги.

Живий ланцюг на мосту Патона в Києві
"Живий ланцюг" на мосту Патона в Києві

А от у 2011 році в акції "живий ланцюг" до Дня Соборності України взяло участь 22 міста!


"Живий ланцюг" в Ужгороді до Дня Соборності

Щоправда, того ж року, 30 грудня, Віктор Янукович скасував указ Кучми щодо офіційного святкування Дня Соборності України, а також скасував указ Президента Ющенка про День Свободи в Україні. Янукович об'єднав два свята в один: День Соборності та Свободи.

13 листопада 2014 року чинний Президент Порошенко скасував указ Януковича, завдяки чому тепер ми святкуємо День Свободи 21 листопада, а День Соборності, як і має бути, 22 січня.

Відео до Дня Соборності України

Читайте також: Як українці наважувались пірнати в крижане Дніпро на Водохреща: документальне відео

Від 1919 до 2018-го – історія України в датах

Також варто згадати про найважливіші події в історії України загалом, які безпосередньо вплинули на нашу державу та історичну пам'ять сьогодні.

Державне воз'єднання так і не відбулось. Хоча політично документ про Злуку зафіксували, державного воз'єднання все-таки не сталось. Навіть більше, 21 квітня 1920 року Симон Петлюра за допомогу від Польщі підписав Варшавський договір, яким засвідчив факт передання останній Галичини, Західної Волині, Підляшшя та Холмщини.

Таким чином Україна знову була роз'єднана ще на багато років вперед. А насправді, результати цих дій відголоском з'являються і в сучасній нам Батьківщині.

15 березня 1939 року – на засіданні сейму в Хусті відбулось проголошення незалежної Карпатської України. До речі, саме тут і в цьому році відбулось перше святкування Дня Соборності.

Саме тоді СРСР спробував знову об'єднати Україну, щоправда під своїм керівництвом. Це було зроблено по-варварськи і по-насильницьки, хоча інакше "Совєти" і не вміли, як показує подальша історія.

30 червня 1941 рік – цього року проголосили Акт відновлення української державності. Щоправда, знову це тривало недовго.

1942 рік – утворення української повстанської армії (УПА), яка воювала за національні інтереси України під час Другої Світової війни.

1944 рік – територія України була звільнена від нацистської окупації.

8 лютого 1945 року – на конференції в Ялті було ухвалено, що Україна та Білорусь допускаються до ООН.

Читайте також: Військо України. Якби князь Олег захопив усю Візантію — Росії могло б не бути

21 січня 1990 року – українські патріоти об'єдналися у "живий ланцюг" між Києвом, Івано-Франківськом та Львовом. До речі, у 2000-х цю традицію відновили, але з кожним роком ланцюг все більше і більше розростався і проходив через більшу кількість міст.


"Живий ланцюг" на День Соборності України у 1990 році

16 липня 1990 року ухвалення Декларації про державний суверенітет України, яка проголошувала:

...Державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

24 серпня 1991 року – Верховна Рада приймає Акт проголошення Незалежності України. Першим Президентом незалежної України був Леонід Кравчук.

1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.

Україна виходить зі складу СРСР
Україна виходить зі складу СРСР

28 червня 1996 року – була затверджена Конституція Незалежної України, яка офіційно визначала суверинітет нашої країни.

2004 рік Помаранчева революція, в результаті якої Президентом України став Віктор Ющенко.

Помаранчева Революція
Помаранчева Революція

2010 рік – новим Президентом обрали Віктора Януковича, який у 2013 році не захотів підписувати договір про асоціацію України з ЄС, чим викликав масові протести в різних містах України.

10 грудня 2011 року – Віктор Янукович скасував святкування Дня Соборності України.

21 листопада 2013 року – масові протести проти дій Віктора Януковича переросли у Революцію Гідності, яка згодом повалила диктаторський режим Януковича.

Революція Гідності
Революція Гідності

2014 рік. Спочатку Росія незаконно ввела свої війська на територію АР Крим та анексувала півострів, шляхом проведення псевдореферендуму 16 березня 2014 року. Майже усі країни не визнають анексії Криму, а дії РФ вважають незаконними.

В цьому ж році навесні Росія ввела свої війська на території Донбасу та захопила органи влади у Донецькій та Луганській областях, утворивши так звані "Луганську та Донецьку республіки".

Війна з РФ на території України точиться і до сьогодні.

Війна з Росією на Донбасі
Війна з Росією на Донбасі

Важливо зазначити, Петро Порошенко, новий і зараз чинний Президент України, відновив святкування Дня Соборності, підписавши відповідний указ.

18 січня 2018 року – Верховна Рада України проголосувала за Закон про реінтеграцію Донбасу, в якому визнала Росію країною-агресором та ворогом нашої держави.

Сьогодні, 22 січня 2018 року, ми святкуємо важливий день в історії, без якого, можливо, і не було б сучасної Незалежної України – День Соборності.

Читайте також: Закон про реінтеграцію Донбасу створює парадокс у відносинах Росії та України, – депутат РФ