До Дня захисника України 24 канал підготував для вас серію матеріалів про визначні військові досягнення нашої країни: від Київської Русі до тепер. Адже зараз все могло бути по-іншому.

Як це було

Князь Олег – містична постать нашої історії. Лише два офіційних документи зафіксували його існування – договори 907 і 911 років. "Повесть временних літ" пише про нього, як про князя, а Новгородський літопис тільки як про воєводу.

Деякі історики кажуть, що князь Олег насправді не був одним з роду Рюриків і силою захопив владу. Але всі сходяться в одному: саме князь Олег створив велику Руську державу. Якби не він, Київська Русь була би невеличким князівством на території Наддніпрянщини (Київ). Князь Олег своїми походами і величезною кількістю перемог, своєю мудрістю і кмітливістю, за яку його прозвали віщим, зміг розширити і зміцнити велику Київську Русь.

Із впевненістю і невпинністю князь Олег захоплював племена навколо Києва і далі. Таким чином розширював і зміцнював Київську державу. І прийшов день, коли Олег влаштував неабиякого розмаху похід – похід на Візантію.

"Пішов Олег на греків, залишивши Ігоря в Києві, взяв же з собою силу варягів і словенів, і чуді, й кривичів, і мерю, і древлян, і радимичів, і полян, і сіверян, і в’ятичів, і хорватів, і дулібів, і тиверців... І з усіма цими пішов Олег на конях і в кораблях, і було кораблів числом дві тисячі", — отак описує Нестор літописець усю міць війська Олегового.

Є дані, що князь Олег використав у цьому поході 2 тисячі тур по 40 людей в кожній, тобто 80 тисяч війська.

Підійшло військо Олегове до мурів Константинополя (Царгорода), а греки (так називали жителів Візантії) закрили вхід до міста з води. Таким чином Олег не міг потрапити в місто зі сторони моря. "І звелів Олег своїм воїнам зробити колеса й поставити на них кораблі. І з попутним вітром підняли вони вітрила й пішли з боку поля до міста (Царгорода). Греки ж, побачивши це, злякались і сказали через послів Олегові: "Не губи міста, дамо тобі данини, якої забажаєш!". Коротко і влучно описав Нестор у "Повісті временних літ" ноу-хау, до якого додумався князь Олег.

Вирішив не наступати далі Олег, зупинився на Константинополі. Підписав із ними мирний договір, який був звісно вигідним для Київської Русі, і повернувся додому, до Києва.

Що отримала Київська Русь

Що ж отримала Київська держава від тієї русько-візантійської угоди? Перше, це висока данина, яку Візантія зобов’язалася сплачувати Русі. Друге, руські купці отримали право безмитної торгівлі, саме це неабияк економічно зміцнило Київську Русь у майбутньому. Третє, руських купців та послів годували у Візантії безкоштовно. Але найбільша перемога, яку отримав князь Олег цим походом, – це визнання серед усіх держав на світовій арені.

Якби все пішло не так?

А тепер давайте подумаємо, що би могло статися, якби мойри вирішили по-іншому?

Варіант 1

Князь Олег вирішив не використовувати той факт, що Візантія була ослаблена війною з арабами, і не пішов би військом на Константинополь. У першу чергу, Київська Русь не отримала би тих суттєвих бонусів від русько-візантійської угоди 907 року. А пізніше, можливо, після того як Візантія перестала би воювати з арабами, вона би сама пішла на Київську Русь. Адже в ті часи був єдиний закон: "якщо не ти, то тебе".

Але цей варіант розвитку подій малоймовірний, бо князь Олег був дуже войовничим. Він не втрачав жодної нагоди, щоб розширити свою державу.

Варіант 2

Князь Олег зі своїм військом не захотів мирного врегулювання конфлікту, а зажадав би повної перемоги. Військо Олегове розгромило і спалило весь Константинополь, а потім і захопило усю Візантію. Тоді Руська держава стала би світовою імперією й агресором.

А потім є два підваріанти розвитку подій:

А) Київська Русь із столицею у Києві існувала би і до тепер, і всі навколо би платили цій державі данину і боялися б її.

Б) Київська Русь була б наймогутнішою державою у світі рівно до смерті Олега. Потім араби знищили б князя Ігоря, а потім би потрошки захопили усю Київську Русь. Тоді би зараз Україна була б не християнською державою, а мусульманською.

Варіант 3

Князь Олег підійшов до мурів Константинополя, а його військо б спалили греки вогнем, як це було пізніше у 941 році. Тоді б скоріш за все князь Ігор взяв би уся владу в свої руки. Але жилося би йому не солодко і можливо не довго. Адже усі вороги Київської Русі, побачивши слабкість війська, пішли би війною проти Руської держави. Тоді б історія славетної Київської держави закінчилася би на X ст. А після цього, напевно, почалася би історія якоїсь великої Хазарської держави, або великої Візантійської держави, або ще якоїсь. Можливо, тоді б і Росії зараз не було.

Але історія склалася саме так, як склалася. Тож потрібно з тим жити і вміти скористатися.

Користуючись нагодою редакція "24" вітає усіх захисників України зі святом!