Ситуація у США досить серйозна, але вона не є критичною. Про це 24 Каналу розповів керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок, додавши, що політична криза в Республіканській партії справді має дуже негативний вплив на все, що відбувається.
Дивіться також Спікер Палати представників Джонсон отримав валентинку від Білого дому: що вона містила
Чому допомога Україні заблокована
Сьогодні головна проблема зовсім не в кордоні, а в політичних амбіціях Дональда Трампа, який за будь-яку ціну хоче повернутися у президентське крісло. Проте методи, які він використовує у своїй політичній боротьбі та його протистояння з Білим домом, отримують належну відповідь.
Трамп почав грати не за правилами. Він озвучує заяви, які неприємні для всього істеблішменту США. Наприклад, те, що стосується зовнішньої політики. Після цього на Трампа чиниться судовий тиск. Це суттєво вгамовує його апетити,
– зауважив Валерій Клочок.
Процедурне голосування в Сенаті за законопроєт щодо допомоги Україні свідчить про те, що Трамп враховує цей тиск і розуміє всі небезпеки. Республіканці також це розуміють, тому хочуть підтримувати зовнішньополітичний вектор і закон про національну безпеку. Цікаво, що цей закон передбачає фінансування оборонного комплексу США, щоб надавати допомогу своїм партнерам, серед яких Тайвань, Ізраїль та Україна.
Ситуація у світі досить складна. Тож цим законопроєктом демократи й республіканці демонструють свою прихильність до багаторічної зовнішньої традиції США – бути охоронцями сталої демократії у світі,
– наголосив Клочок.
Які важелі впливу є на Трампа
Насправді є ціла низка республіканців, які також розуміють, що треба виділити кошти Україні. Ба більше, ця сума не є надзвичайно великою для ВВП США.
Можемо відверто говорити про те, що інколи через судові позови на Трампа чинять тиск, щоб він не вдавався до такої популістської риторики, яка найперше шкодить самим Сполученим Штатам. На жаль, він сам цього не розуміє,
– наголосив Клочок.
Він додав, що допомога для України обов'язково має бути проголосована, бо вона надзвичайно важлива для США. Ця країна має гіркий досвід участі у воєнних конфліктах у В'єтнамі, Іраку, Афганістані, де загинуло дуже багато їхній військових. Тому сьогодні у США не приховують, що витрачають мало коштів на зовнішню оборону, але мають колосальну безпеку, зокрема інвестуючи в Україну.
Окрім судового, ще є інший важіль впливу на Трампа. Мовиться про процедурне рішення, яким можна відкликати спікера Палати представників Майка Джонсона й не дозволити йому блокувати розгляд законопроєкту. В історії США такі випадки вже були.
Коли таку процедуру запускають, то спікер просто боїться і ставить питання на голосування. Тож інструменти тиску на республіканців сьогодні є, їх використовують і Джонсон це чудово розуміє,
– підкреслив Клочок.
Через що критикують спікера Джонсона
- Сенат США 13 лютого підтримав законопроєкт, який передбачає 60 мільярдів доларів допомоги для України. Тепер його мають схвалити у Палаті представників, спікером якої є республіканець Майк Джонсон. Проте він розкритикував документ, а для того, щоб його міг підписати Джо Байден потрібна згода обох Палат Конгресу.
- Майку Джонсону не сподобалося, що із законопроєкту вилучили положення про кордон, тобто передбачалося тільки виділення допомоги для України, Ізраїлю і Тайваню. Коли це рішення схвалив Сенат, західні журналісти почали писати, що спікер Палати представників не поставить його на голосування. Згодом сам Джонсон заявив, що "національна безпека починається на нашому кордоні" й фактично заблокував розгляд законопроєкту.
- Після цього Джо Байден вкотре звернувся до Конгресу. Він наголосив, що голосування за пакет допомоги має вирішальне значення для безпеки США. Байден додав, що ціна бездіяльності є дуже великою, й вона зростає щодня, особливо в Україні. Також президент нагадав про російські війська, які продовжують обстріли та Владіміра Путіна, який не забув про свої наміри підкорити Україну.